Tööstusdisaini suund
Esemed meie ümber Tööstusdisain tegeleb esemetega meie ümber. Tööstusdisainerid kujundavad mööblit, tarbeesemeid, sõidukeid ja pakendeid, aga ka näiteks roboteid ja nutiseadmeid.
Eesti Kunstiakadeemia tööstusdisaini erialal õpetame inimkeskset disaini, st loome lahendusi kasutaja vajaduste alusel. Tööstusdisainerid on loovad, hea empaatiavõime ja tehnilise taibuga probleemilahendajad.
Kokkupuude eri eluvaldkondadega
Tööstusdisaineri töö on vaheldusrikas ja viib ta kokku paljude eluvaldkondade esindajatega. Näiteks spordivahendite loomiseks tuleb disaineril süüvida sportlaste maailma, järgmise ülesande täitmiseks võib aga olla tarvis minna hoopis kiirabibrigaadi töövarjuks.
Tutvu meie tegemistega Instagramis ja Facebookis.
Eriala
Tööstusdisaini valdkond on mitmekesine ning hõlmab tööd paljude materjalide ja tehnoloogiatega. Erinevalt digitootedisainerist teeb tööstusdisainer palju käelist tööd: ta ehitab ideede alusel makette ja prototüüpe. Selleks peab ta oskama visandada, valdama 3D-projekteerimist ja tundma muid nüüdisaegse tehnika võimalusi.
Valdkonna teevad põnevaks pidevad tehnoloogilised läbimurded. Näiteks on koos isejuhtivate sõidukite laiema levikuga tekkinud võimalus kujundada nii uut tüüpi sõidukeid kui ka visiooni tuleviku transpordist. Samuti vajavad iseloomu ja välist vormi värkvõrgu (ingl internet of things) seadmed ja robotid. Disainerid, kelle süda kuulub vormi ja värvi esteetikale, saavad keskenduda tarbeesemete kujundamisele.
Eesti esemelist kultuuri viivad edasi paljud meie vilistlased, kes on loonud oma brändi või töötavad tootmisettevõtetes. Näiteks Raili Keiv tegutseb omanimelises stuudios, Argo Tamm Softrendis, Lauri Hirvesaar Cleveronis, Ragnar Plinkner Milrem Rotobicsis ja Markus Marks omaloodud ettevõttes Bold Tuesday.
Õppekava
EKA tööstus- ja digitootedisaini bakalaureuseõppe õppekava kahe suuna üliõpilased õpivad esimesel semestril koos, seejärel saab valida suuna.
Kõige olulisem aine õppekavas on erialaprojekt. Sellel kursusel õpitakse päris disaineritööga sarnanevas stuudioformaadis ja tehakse igal semestril üks-kaks toote või tootesarja kavandamise projekti.
Paljud erialaprojektid viiakse ellu koostöös ettevõtetega. Üliõpilased loovad tooteid eri sihtrühmadele ning õpivad projekteerima mitmesugustest materjalidest ja tehnoloogiatest lähtudes.
Tööstusdisaini üliõpilased saavad oma ideede teostamiseks kasutada kõiki EKA töökodasid ja tehnoloogiad alates klaasipuhumisest kuni virtuaalreaalsuses prototüüpimiseni.
Kellena saab töötada?
Tööstusdisaini eriala lõpetajad leiavad tööd näiteks mööblidisaineri, tööstusdisaineri, pakendidisaineri, visualiseerija (3D), modelleerija (3D), disaineri-ettevõtja, keskkonnadisaineri ja disainijuhina.