EKA Suveakadeemia töötoa "Clay 3D Printing" juhendaja Jonathan Keep esitlemas savi 3D trükkimise võimalusi. Foto autor Johan Pajupuu.
Reedel, 17. augustil esitleti EKA rahvusvahelise suveakadeemia töötoa “Clay 3D Printing” (“Savi 3D printimine”) tulemusi. Kursust juhendas kaasaegne kunstnik, keraamik ja 3D printerite valmistaja Jonathan Keep. Kursusel uuriti uudseid savi 3D trükkimise ja kasutamise võimalusi.
Kaksteist disainerit Hispaaniast, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Islandilt, Türgist, Venemaalt ja Baltimaadest töötasid viiepäevase töötoa “Clay 3D Printing” (“Savi 3D printimine”) käigus digitaalsete tehnikatega keraamika meediumis. Töötuba juhendas keraamik, kaasaegne kunstnik ja 3D printerite ehitaja Jonathan Keep, kes on sündinud Lõuna-Aafrika Vabariigis ja elab Inglismaal. Keep peab savi tundlikuks ja mitmekülgseks materjaliks, mida 3D trüki tehnoloogiates saab kasutada visualiseerimise abivahendina.
Nädala jooksul olid kasutusel mitu erinevat seadet. Suure robotkäega ei ole võimalik, ega ka vajalik väikeseid ehteid printida. Selleks on vaja väiksemat 3D printerit, millega ei saa aga suuri töid teha. Tööprotsessi alguses on vaja teada, millist tulemust soovitakse saavutada ja vastavalt sellele valitakse masin. ”Olenemata sellest kui keerukas on tehnoloogia, tõeline väljakutse seisneb selle abil millegi olulise loomises!” kommenteeris juhendaja Jonathan Keep.
Jonathan Keep leidis, et uued tehnoloogilised arengud peegeldavad alati arhailisemaid töötamise viise, nii näiteks viitab 3D prinditud esemete tekstuur kiviajal levinud nöörkeraamika võtetele. Keep avaldas oma esimese isetehtud DIY keraamika 3D printeri ehitamise õpetuse avatud lähtekoodiga kanalite kaudu Internetis, õhutades teisigi 3D trüki huvilisi uudsetest tootmisviisidest osa saama. Saviprintimise ökoloogiline jalajälg ja hind on kordades väiksem võrreldes plastikmaterjalidega, sest savi on võimalik peale kuivamist niisutada ja masinas taaskasutada.
“Töötoast võtsid osa nii keraamika, ehtekunsti, tootedisain kui arhitektuuri taustaga spetsialistid ja loodame, et koos töötades leiavad nad uusi huvitavaid väljundeid savist printimisele” sõnab EKA keraamikaosakonna õppejõud Kersti Laanmaa. Kursuse alguses kontseptualiseeriti algsed ideed 3D mudeldamise tarkvara abil ja seejärel valmistati ette trükifailid. Õpilased töötasid nii individuaalselt kui ka väikestes gruppides selleks, et esitada kujunduskontseptsioone ja õppida, kuidas savimaterjali ette valmistatakse ja 3D-trükiseadmetega töötatakse. Kursuse lõpetas reedel, 17. augustil toimunud pop-up näitus.
EKA rahvusvaheline suvekool toimub projekti “Tallinn Summer Academy of Art, Design and Architecture – Presence & Possibilities” raames. Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.
Rohkem infot kursuste kohta https://www.artun.ee/summeracademy/
Lisainfo:
Madli Ehasalu, tel +372 5621 8422, madli.ehasalu@artun.ee
Kersti Laanmaa, tel +372 5648 3936, kersti.laanmaa@artun.ee