Hermen Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekt sai taaskord prestiižse rahvusvahelise preemia

Niguliste muuseumi kappaltar avatud kujul. Foto: Villu Plink

11. septembril pälvis Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Kunstimuuseumi ühine meeskond Hermen Rode altari uurimise, konserveerimise ja sellega kaasnenud avaliku haridustegevuse eest IIC (International Institute for Conservation) Keck Award’i. Varasemalt on Niguliste muuseumis asuva uhke kappaltari uurimisprojekt pälvinud ka Europa Nostra auhinna, muuseumite aastaauhinna ja ETAGi teaduse populariseerimise auhinna.

Projekti “Rode altar lähivaates” näol oli tegemist mitmeaastase mahuka uurimis- ja konserveerimisprojektiga Niguliste muuseumis, mile fookuses oli kiriku keskaegne peaaltar. IIC Keck Award’ina pälvitud suure tunnustuse saamisel mängis olulist rolli ka eriala populariseeriv töö, mille kaudu tutvustati mitmekülgselt konservaatori ameti nüansse. Näiteks sai konserveerimistöid jälgida Niguliste muuseumis kohapeal sisse seatud konserveerimislaboris ning näha, kuidas reaalteadlased ja infotehnoloogid saavad kaasa aidata kunstiteoste uurimisel. Projekti saatsid mitmesugused trükised, haridusprogrammid, töötoad ja seminarid, millesse panustasid arvukad rahvusvahelised tippeksperid. Konservaatorite ja uurijate igapäevast tööd kajastati ka veebilehe ja blogi vahendusel. Lisaks sai avalikkus tutvuda uhke kappaltari ajaloo ning teosel kujutatud pühakute legendidega interaktiivse multimeedia programmi abil.

 

Hermen Rode kappaltar Niguliste muuseumis

Niguliste muuseumis asuv kappaltar on üks suurejoonelisemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altareid kogu Euroopas. Retaabel telliti 1478. aastal tuntud Lübecki meistri Hermen Rode töökojast, Tallinnasse jõudis see 1481. aastal. Kappaltaril on kujutatud rohkem kui neljakümmet pühakut ja piiblitegelast ning mõõtmetelt kuulub see 15. sajandi hansalinnade suurimate hulka.

IIC Keck Award

Royal British Columbia Museum’i välja antav IIC Keck Award on 1994. aastast välja antav rahaline preemia. See kuulutatakse välja iga kahe aasta järel IIC Kongressil inimesele või meeskonnale, kelle tegevus on kõige enam avalikkusele tutvustanud konservaatori töö olulisust ja selle väärtustamist.

 

Projekti meeskond:

Koordinaator: Hilkka Hiiop
Töögrupp: Hedi Kard, Merike Kurisoo, Grete Nilp, Kaisa-Piia Pedajas, Tarmo Saaret
Uurimisgrupp: Alar Läänelaid, Hembo Pagi, Riin Rebane, Andres Uueni, Signe Vahur
Kujundaja: Villu Plink

Koostööpartnerid:
Eesti Kunstiakadeemia
Eesti Kunstimuuseum / Niguliste muuseum
Konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut
Eesti Keskkonnauuringute Keskus
Archaeovision R&D
Southamptoni Ülikool
Tartu Ülikooli analüütilise keemia õppetool
Tartu Ülikooli geograafia osakond
Eesti Maksu- ja Tolliamet

Loe lisaks: 

IIC Keck Award Winner: Rode Altarpiece in Focus. News in Conservation, Issue 68 October 2018

Jaga sõpradega:

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud