Spreefeld Housing Cooperative, Berliin. Foto: Eutropian
EKA maja, auditoorium A501
Algus k.p.:
18.10.2018
Algusaeg:
18:30
Lõpp k.p.:
18.10.2018
Neljapäeval, 18. oktoobril algusega kell 18.30 toimub Eesti Kunstiakadeemia auditooriumis A501 (Põhja pst 7) avaliku ruumi nõuniku Levente Polyaki avatud loeng. Polyak pühendub oma töös eelkõige linnakeskondade taastamisele, kultuurilistele arengutele ja kogukondlikule kaasamisele. Polyak tuleb Tallinnasse esinema EKA arhitektuuriteaduskonna Avatud Loengute sarja raames ning ta on väljavalitud Tuleviku Arhitektuuri Foorumi finalistidest (FAP)– loengud toimuvad neljapäeviti iga kahe nädala tagant, on inglise keeles ning tasuta.
Levente Polyak on linnaplaneerija, uurija ning sotsiaal-poliitilise agendaga avaliku ruumi nõunik. Pühendudes linnakeskondade taastamisele, kultuurilistele arengutele, kogukondlikule kaasamisele ja innovatsioonile, keskendub tema uurimustöö hoone ehituslikele probleemidele, juhindudes kohalikest materjalidest. Polyak õppis arhitektuuri Budapesti Tehnoloogiaülikoolis, urbanistikat Pariisi Linnaplaneerimise Instituudis ning sotsioloogiat Eötvös Loránd’i Ülikoolis Budapestis ja EHESSis Pariisis. Ta on töötanud külalislektorina Moholy-Nagy Disaini- ja Kunstiülikoolis, Budapesti Tehnoloogiaülikoolis ja Viini Tehnikaülikoolis. Doktorikraadi sotsioloogias kaitses ta Kesk-Euroopa Ülikoolis. Ta on tegelenud linnaosade taaselustamisega New Yorgi linnaplaneerimise ametis ning Pariisis ja Roomas. Aastatel 2012-13 töötas ta Budapesti linnaplaneerimise direktori nõunikuna, olles Budapesti linnaarengu strateegia 2030 kaastoimetaja.
Polyak on kohalikke omavalitsusi linnaplaneerimise ja kogukondade kaasamisel konsulteeriva büroo Eutropian Research & Action kaasasutaja. Hetkel töötab ta Euroopa Investeerimispanga ja Euroopa Regioonide Komitee kodanikedialoogi konsultandina.
Oma loengus pealkirjaga “Rahastades ühistulisi linnu: kogukonnarahandus ja avaliku ruumi ökonoomika” räägib Polyak sellest, kuidas viimastel aastatel on kultuuriline, sotsiaalne, ühiskondlik ja hariduslik ruum muutunud uute elamise, töötamise, õppimise ja kollektiivse läbikäimise viiside laboratooriumiteks. Sellise avaliku ruumi puhul on aga tihti keeruline leida stabiilseid majandusstruktuure või piisavalt finantsvahendeid pikaajalise, jätkusuutliku ja sõltumatu tegutsemise tagamiseks. Uurimusprojekt “Ühistuliste linnade rahastamine” on püüdnud välja selgitada, kuidas kodanikeinitsiatiivid, ühistud, MTÜd, ühisrahastusplatformid, eetilised pangad ja spekuleerimise vastased sihtasutused suudavad toimida väljaspool tavapärase kinnisvaraarenduse dünaamikat ning luua uusi mehhanisme saamaks ligipääsu, osta, renoveerida või ehitada hooneid kogukondadele. “Ühistuliste linnade rahastamine” üritab kogemuste toel aidata ja inspireerida kodanikuühiskonna initsiatiive, aidates neil koguda ühist kapitali, luues stabiilseid finantsmudeleid, tugevdades lokaalset majandust, hoides kasumid naabruskondades ning tagades avalikku ruumi, mis takistab avalikkuse mahasurumist ja kasumi väljaviimise majandusmudelit.
Kuulama on oodatud kõikide Eesti koolide tudengid – olgu siis arhitektuuri, urbanistika, sisearhitektuuri või ka robootika, programmeerimise, disaini ning vabade kunstide valdkonnast; samuti tegutsevad arhitektid, õppejõud ning lihtsalt arhitektuuri- ja ruumihuvilised – eriti aga kõik, kes kaaluvad tulevikus arhitektuuri õppima asumist. Avatud loengud on alati tasuta ja inglise keeles.
EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakond on arhitektuuri avatud loenguid korraldanud 2012. aastast alates – igal õppeaastal astub Tallinnas erialase publiku ette kümmekond valdkonna omanäolist praktikut ja hinnatud teoreetikut. EKA arhitektuuriteaduskond on Eesti arhitektuurihariduse keskpunkt ja olulisim kompetentsikeskus kõigis tehiskeskkonda loovates distsipliinides, hõlmates sisearhitektuuri, arhitektuuri ja linnaplaneerimise valdkonda.
Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital. Levente Polyaki loeng on osa Future Architecture programmist. Tegu on innovatsiooni ning eksperimenteerimist edendava programmiga, mis tutvustab arhitektuuri ja Euroopa linnu lähitulevikus kujundama hakkavat noort põlvkonda. Täpsem info: http://futurearchitectureplatform.org.
Kuraatorid: Sille Pihlak, Johan Tali
https://www.facebook.com/EKAarhitektuur/
Lisainfo:
Pille Epner
E-post: arhitektuur@artun.ee