Arhitektuuriosakonna tudengid stuudios EKA vanades ruumides. Foto: Andres Ojari.
Eesti Kunstiakadeemia (EKA) arhitektuuriteaduskond on alates 2016. aastast teinud tihedat koostööd Merko Ehitusega. 2016. aasta sügisel avati Merko Ehituse toel Eestis ainulaadne energiatõhususe professuur ning käesoleval õppeaastal digitaalsete töövahendite stuudio, mis keskendub suuremahulise energiatõhusa hoone projekteerimisele.
EKA arhitektuuriteaduskonna dekaani Andres Ojari sõnul keskendub professor Bernhard Sommeri ja dotsent Galo Moncayo poolt juhendatav erialastuudio digitaalsete töövahendite kasutamisele hoonete disainiprotsessis, nähes hoone erinevaid osiseid omavahel tihedalt seostatuna ja vajadusel kohanduvana. Olgu selleks siis hoone konstruktsioon või seda ümbritsev nahk, enegiatõhusust otseselt mõjutavad disainlahendused või hoone geomeetria. Alustatakse geolokatsioonist ning maastikust, kuhu hoone paigutub. Analüüsitakse klimaatilisi tingimusi, sealhulgas loomuliku valguse ja aastaaegade vaheldumisega seotud mõju ruumi modelleerimisele ja ruumi funktsionaalsele kasutamisele.
“Stuudios keskendutakse andmepõhisele ruumi genereerimisele. Õpitakse jälgima hoone terviklikku elukaart, kuhu on kaasatud meid ümbritsevate ressursside säästlik kasutamine, materjalide tootmine ning hoone ehitamine ja selle kasutamine. Stuudio käigus uuritakse, kuidas selline strateegiline lähenemine mõjutab arhitekti tegevust ning tema disainipõhiseid otsuseid. Nende teemade üle arutlesid eelmise aasta Veneetsia arhitektuuribiennaali raames toimunud 3. kursuse üliõpilastööde hindamisel õppejõud koos väliskriitikutega. Kogu seda maailma, mis on seotud parameetrilise disaini temaatikaga, toetab ka Digitaalehituse klastri tegevus ja ambitsioon, mille liikmed me tänaseks oleme,” selgitas Ojari.
“Digitaalsete töövahendite kasutamine arhitektuuris, disainis ja ehituses on järjest olulisem. Merkos arendame valdkonda järjepidevalt nii kontsernisiseselt, digitaalehituse klastri liikmena kui tihedas koostöös oma tellijate ja partneritega. EKAga koostöö aitab kaasata täiendavat rahvusvahelist kogemust ning anda panus tudengite koolitusse ja valdkonna arendamisse laiemalt,” ütles Merko Ehituse juhatuse liige Tõnu Toomik.
Sügissemestril keskendutakse töötubadele, kus lisaks Bernhard Sommeri ja Galo Moncayole juhendavad üliõpilasi osakonna nooremteadurid ja doktorandid Sille Pihlak ja Siim Tuksam, kelle eksperimentaalstuudios õpitase tundma ja kasutama ka Eestis lähiaastatel elementaarseks muutuvaid digitaalseid töövahendeid. Nendega liitub värskelt avatud EKA VR labori juhataja Johanna Jõekalda. Põhistuudioga alustatakse kevadsemestril. Õppetöösse kaasatakse Viini insener Adam Orlinski, kes on keskendunud parameetriliste tööriistade kasutamisele hoonete konstrueerimisel ja on koostöös inseneribüroo Bollinger + Grohmann Ingenieure’ga välja töötanud parameetrilise inseneeria programmi Karamba 3D, mida tudengitele ja laiemalt sektorile ka detailsemalt tutvustada plaanitakse.
EKA arhitektuuriteaduskond on Eesti arhitektuurihariduse keskpunkt ja olulisim kompetentsikeskus kõigis tehiskeskkonda loovates distsipliinides hõlmates sisearhitektuuri, arhitektuuri ja linnaplaneerimise.
AS Merko Ehitus on Baltimaade ehituskontsern, kuhu kuuluvad Eesti juhtiv ehitusettevõte AS Merko Ehitus Eesti, Läti turule keskendunud SIA Merks, Leedu turul tegutsev UAB Merko Statyba ja Norra ehitusettevõte Peritus Entreprenør AS. Merko Ehituse aktsiad on noteeritud NASDAQ Tallinn börsil alates 1997. aastast. Kontsern annab tööd ligi 800 inimesele.
Lisainfo:
Andres Ojari
EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan
Tel. +372 505 9350
E-post: andres.ojari@artun.ee