Disaini- ja tootearenduse tudengid otsisid köögilahendusi eakatele

1-5. juulini toimus Kopenhagenis, Taani Kuninglikus Kunstiakadeemia disainikoolis 5-päevane maratontöötuba “Innovation Camp. Comfort in Living” eesmärgiga leida kaasaegseid jätkusuutlikke ja multifunktsionaalseid köögilahendusi sihtgrupile 65+.

Projekti olid kaasatud disainikoolide ja tootmissektori esindajad Balti mere äärsetest riikidest – Eestist, Lätist, Leedust, Poolast, Taanist, Soomest ja Rootsist. Eesmärk oli sotsiaalselt tundliku ja olulise teemaga tegelemise kõrval viia kokku lähialade disainerid ja tootjad, kes koostöös pakuks antud teemal välja efektiivseid ja innovaatilisi lahendusi.

Eestit esindasid Eesti  Kunstiakadeemia ja Tallinna Tehnikaülikooli ühisõppekava Design and Engineering tudengid ja värsked lõpetajad Larissa Frosch, Triin Kook Aap Piho, Janno Nõu ja Aivo Arumaa koos professor Martin Pärnaga. Ettevõtjate poolt oli kaasatud Arens mööbel, mida esindas Marek Küünarpuu.

Teema valiku tingis fakt, et vanemate inimeste hulk on kasvamas nii Balti mere regioonis kui maailmas laiemalt luues ühtlasi vajaduse ka uute disainilahenduste järele. Comfort in Living projekti idee on arendada tooteid ja teenuseid, mis parandavad vanemate inimeste elukvaliteeti.

Töö toimus meeskondades, paralleelselt tegutses 5 disaini- ning 5 ärimeeskonda, kes teisel päeval kohtusid, et parima võimaliku tulemuse nimel koos töötada ja ideid sünkroniseerida. Meeskonnad ühendasid endas mitmeid kompetentse nii tudengite kui ärisektori erinevate taustade näol ja nii oli tegu tõhusa teadmiste kombinatsiooniga.

Intensiivse tööprotsessi käigus tegeleti nii teenuste kui toodete arendamisega ning etteantud teema võimalikult professionaalse lahti- ning ümbermõtestamisega. Palju keskenduti sotsialiseerumise ja kasutusmugavuse aspektile. Oma panuse andsid protsessile ka erinevate ekspertide teemaga seotud ettekanded, mis puudutasid nii antropoloogilist lähenemist, jätkusuutlikkust, uusi materjale jm.

Laagri näol oli tegu ühtlasi ka konkursiga. Töötulemusi esitleti ühise äri- ja disainimudelina, mille hindamisse oli kaasatud taani köögidisaini ja vanurite teemaga setud eksperdid. Auhindu anti välja kaks – kõige innovaatilisemale ja kõige teostatavamale projektile.

Innovatiivse lahenduse osas auhinnati projekti, mille keskmes oli stsenaarium tuleviku “hea elu köögile”. Kontseptsioon koosnes mitmest osast – liikuva funtsionaalsete osadega tööpinna juurde ruumi keskel kuulus abivahendiks paindlikkust ja mugavust võimaldav seade, nn abistav käsi, mis tõstab, avab, puhastab pindu. Seda kõike toetab kodukeskus, mis ühendab kogu majapidamise elektroonilised vahendid neid kontrollides. Meeskonda kuulus Eestist Triin Kook.

Kõige teostatavamaks hinnati tööd, mille sihtgrupiks on üksik liikumispuudega vanem inimene, kes armastab toitu valmistada ja pakkuda. Keskkonnana on arvestatud köögi kui elu keskpaigaga, kus toimub hulgaliselt tegevusi ja möödub suurem osa päevast.  Sellega seotud kesksed märksõnad on liikumine, sõltumatus, turvalisus, riskide vähendamine argielus. Väljapakutud ideeks on visuaalselt traditsiooniline kuid sisuliselt uuenduslik mobiilne köögimoodul, mille üks keskseid elemente on liikuv lauapind ja üles-alla liigutatatavad ning lauapinna alla suunatavad vahendid nagu nõudepesumasin, ahi ja nõudekapp. Nende liikumine välistab ühtlasi vajaduse kummardada. Meeskonda juhendas professor Martin Pärn ja Eestist kuulus siia Larissa Frosch.

Innovatsioonilaager on osa projektist Comfort in Living, mis on projekti Star Dust pilootprojekt mida kaasrahastatakse Balti mere regiooni programmist 2007-2013. Rahastust toetavad ka Norden, Taani Teaduse, Tehnoloogia ja Innovatsiooni Agentuur.

Teate koostas:

Kai Lobjakas

Lähem info:

Martin Pärn

+372 5138791

martin@iseasi.ee


Jaga sõpradega:

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud