Aktimaal

KURSUS ON TÄITUNUD!

Üheteistkümnest kohtumisest koosnev maalikursus ühendab traditsioonilise, aktimaalist pärit figuraalse motiivi ja rohkem või vähem nüüdisaegsed maalitoimingud. Igas tunnis maalitakse modelli järgi üks-kaks etüüdi, mille põhimotiiv on aktifiguur. 

Kursus annab alternatiivsete maalitehnikate kasutamise kogemuse. Iga tehnika on seotud ühe liikuva ja ruumilise inimkeha kujutamise probleemiga tasapinnalisel ja liikumatul lõuendil. Ühtlasi on tähelepanu ka pooside ajaloolisel ja sümboolsel tähendusel. Kõik ülesanded tuginevad traditsioonilisteks kujunenud, varasemas kunstis korduvalt kasutatud poosidele. Viimases tunnis toimub tööde esitlus ja arutelu.

Kursusele on oodatud need, kel on huvi maalikunsti ja enesearengu vastu selles vallas. Eelnev kunstikogemus tuleb kasuks.

Eeldused osalejale
Keskharidus ja eesti keele oskus

Kava

1. päev. Aktikrokii ehk inimkeha anatoomia taandamine lihtsateks mahtudeks, erinevate tehnikate miksimine, järgmistel tundidel maalitavate poosidega tutvumine.

Materjalid: kaks suuremat aluspaberit (vähemalt A3, paksem paber või kartong), n-ö värviline paber (jõupaber, ajaleht vms rebitav ja aluspaberist natuke eristuva tooniga paber), paar tumedamat neutraalsema tooniga kriitpastelli (punane ooker, umbra, tumehall), liimipulk, lihtne akvarellikarp või paar-kolm akvarelli tooni, mõned tumedamad õlipastellid (nt naturaalne umbra, Van Dycki pruun, Preisi sinine, tume karmiin), valge akrüül (titaanvalge), paar keskmist või laiemat akvarellipintslit, lai harjaspintsel ja maalimiskalts, 10 x 15 cm kartong või vana postkaart, väike joonlaud, skalpellnuga, paberteip.

2. päev. Akt, kadreerimine, zoom, kompositsioon, autori nägemus. Põhiliste maalimiseks vajalike etappide kaardistamine ja läbiproovimine. Kriit- või õlipastell. Istuva poosi üleminek lebavaks poosiks, keha liikumise dünaamika.

Materjalid: kaks suuremat (vähemalt A3) tooniga pastellipaberit (pruunikas, beež, hall, roosa) või pruunikas kartong, valik kriitpastelle (heleroosa või helebeež, punakas sangviin ehk punane ooker ehk Inglise punane, tumedam pruun (umbra või Van Dyck), kollane ooker või muu kollakaspruun, sinakam hall; võib aga ei pea olema ka must, valge ning mõni jõuline punane, sinine ja roheline toon), kalts, pihustatav juukselakk või pastellifiksatiiv, paberteip.

3. päev. Akt, kouros, tenebrism, chiaroscuro, seisev poos, imprimatuur, kuiva pintsli tehnika.

Materjalid: kaks suuremat aluspaberit (vähemalt A3, paksem paber või kartong), valge tahvlikriit, tume akrüülvärv (nt naturaalne või põletatud umbra, Van Dycki pruun või Preisi sinine), must akrüül, valge akrüül (titaanvalge), paar erineva laiusega harjaspintslit (aga üks neist võiks olla midagi laiemat) ja maalimiskaltsu, palett, tuub läbipaistvat õli- või akrüülvärvi (nt phthalo-värvi, crimson’i tooni), krapplakk (õlivärvi puhul ka lahusti, õli ja sobiv tops), keskmise laiusega lapik nailonpintsel, paberteip.

4. päev. Akt, Inanna, Eva, tenebrism ja chiaroscuro, alla prima, naha toonid. 

Materjalid: kaks suuremat aluspaberit (vähemalt A3, paksem paber või kartong), tükk krunditud lõuendit (ilma raamita või papile kleebitud lõuend), odav lühike plastjoonlaud, vanad plastist kliendikaardid, paar erineva laiusega spaatlit või väiksem pahtlilabidas, mõned suuremad harjaspintslid, palett, maalimiskaltsud, sangviin-kriitpastell, akrüülid (põletatud siena, titaanvalge, naturaalne umbra, Van Dycki pruun, ookerkollane, Napoli kollane, mingi sinine toon, nt ultramariin või koobalt, mingi punane toon, nt karmiin, alizarin crimzon või kinaver, mingi kollane toon, nt sidrunkollane, mingi roheline toon – nt kroomoksüüd), paberteip.

5. päev. Akt, Püha Faun, Püha Joosep, kalligraafia ja grafoloogia. 

Materjalid: kaks kuni kolm suuremat aluspaberit (vähemalt A3, paksem paber või kartong), valik jämedama söega värvipliiatseid või jämedamaid vildikaid, lihtne akvarellikarp, õlipastelle, erinevad väikesed (alates nr 1, 2, 4, 6) pintslid, paar laiemat harjaspintslit, valik akrüülvärve, palett, maalimiskalts, paberteip, võib olla ka mõni õlivärvipulk (pole sama, mis õlipastell), tärpentini.

6. päev. Akt, Venus, komfort, tualett, sfumaato, külm ja soe. 

Materjalid: vähemalt üks A3-formaadis paksem paber või kartong või papile kleebitud lõuend või tükk krunditud lõuendit, värvipliiatseid, valik akrüüle (eriti punaseid ja rohelisi toone, must ja valge) ja lihtne akvarellikarp, akvarellipintsel, pehmeid pintsleid (nailon või kolonok), harjaspintsleid akrüülide jaoks, palett, maalikaltsud, paberteip.

7. päev. Akt, Mõtleja, käed ja jalad, chiaroscuro, ekspressionism, eksistentsialism, olemise talumatu kergus. 

Materjalid: 2 suuremat maalimisalust (vähemalt A3), paksem paber või kartong, 1 sama suur lisapaber (mitte paks kartong), käärid, paberi- ehk kipsinuga, paberteip, väike maalrirull, švamm, erineva laiusega pintsleid, akrüüle (must, valge, mõni kärts värv, näiteks neoon- või sidrunikollane, mõni läbipaistev toon nagu phthalo-toonid, crimson), lihtne karp akvarelle ja paar akvarellipintslit.

8. päev. Akt, Yogini, siluett, stencil, teravad piirjooned, laseering, chiaroscuro

Materjalid: 2 suuremat maalimisalust (vähemalt A3), paksem paber või kartong, 1 sama suur lisapaber (mitte paks kartong), käärid, paberi- ehk kipsinuga, paberteipi, valik akrüüle (eriti punaseid ja siniseid toone, must ja valge) ja läbipaistvaid akrüültoone või õlivärve (punaseid, siniseid, kollaseid, rohelisi, läbipaistvaid marsspruune, tsinkvalget), õlivärvide jaoks ka tärpentinitops, tärpentin, maalimisõli, maalikalts, pehmeid pintsleid (nailon või kolonok), harjaspintsleid akrüülide jaoks, peeneid (nr 1-2) nailonpintsleid, maalikaltsud, paberteip.

9. päev. Akt, Kannataja, tenebrism, chiaroscuro, laseering, drapeering. 

Materjalid: vähemalt üks A3-formaadis paksem paber või kartong või tükk krunditud lõuendit ja sama suur paber visandamiseks, mõned harilikud pliiatsid või grafiidipulgad (B2–B9), tume akrüülvärv (nt naturaalne umbra, Van Dycki pruun või Preisi sinine, must), täiendavad akrüülid (valge, kollane ooker, kroomoksüüd-roheline, oliiviroheline, naturaalne umbra), paar laiemat harjaspintslit ja maalimiskaltsu, palett, läbipaistvaid õli- või akrüülvärve (phthalo-värve, violetti, crimson’i tooni, krapplakk, tsinkvalget), õlivärvi puhul ka lahusti, õli ja sobiv tops, keskmise laiusega lapik nailonpintsel, paberteip.

10. päev. Akt, Venus, odalisk, feminism, imprimatuur, alla prima.

Materjalid: suurem maalimisalus (vähemalt A3), paksem paber või kartong või papile kleebitud lõuend või tükk krunditud lõuendit, 1 sama suur lisapaber (mitte paks kartong), paberteipi, valik akrüüle (eriti punaseid, oranže, roosasid ja kollaseid toone, must ja valge, võib olla ka mõni tasakaalustav külm toon; võivad olla ka samaväärsed õlivärvid koos tärpentinitopsi- ja tärpentiniga), maalikalts, pehmeid pintsleid (nailon või kolonok), harjaspintsleid, spaatel või pahtlilabidas, mõni vana plastkliendikaart.

11. päev. Tööde väljapanek ja arutelu.

(Teemade järjekord võib muutuda, v.a 1., 2. ja 11. tund.)

Kursuse läbinu

  • on saanud proovida erinevaid alternatiivseid maalitehnikaid
  • on maalinud vähemalt seitse aktimaali
  • on tutvunud aktimaali traditsiooniga ja sobitanud enda loomingulist suhtumist sellesse

Vajalikud materjalid 
Kõik vajalikud materjalid võtab osaleja ise kaasa

Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille saamiseks tuleb osaleda kontakttundides vähemalt 75% ulatuses. Arvestuse sisuks on tehtud tööde esitlus. Arvestuse saanule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Juhendaja
Toomas Tõnissoo on omandanud Eesti Kunstiakadeemias maali eriala magistrikraadi. Tõnissoo on Eesti Kunstiakadeemia õppejõud ja Vanalinna Hariduskolleegiumi kunstiõpetaja.


Aeg: 22. jaanuarist kuni 8. aprillini 2024 esmaspäeviti kell 18–20.15 (v.a 26. veebruaril)
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia õpperuum A307
Maht: 33 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 19 akadeemilist tundi iseseisvat tööd (2 EAP)
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 15. jaanuarini või kuni kohti jätkub

Hind: 440 eurot
Registreerudes enne 8. jaanuari, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 200 eurot, seejärel 13. jaanuariks 240 eurot.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud