
Foto autor: Chia-Ling Chiang.
EKA Eelakadeemia suvine kursus tutvustab animatsiooni lühiajalugu, selle põhialuseid ning levinumaid tehnikaid. Alustame ajarännakuga animatsiooni algusaegadesse. Loome 19. sajandist inspireeritud optilise illusiooni aparaate, et mõista, kuidas staatilised kujutised saavad liikuma. Osalejad saavad praktilise kogemuse nii klassikalises joonisfilmis kui ka erinevates nukufilmi tehnikates nagu plastiliin-, ja liivaanimatsioon. Viimasel päeval keskendume oma animatsioonide helindamisele ja monteerimisele, lisades neile viimistletud ilme. Kursus lõpeb ühise filmiseanssiga EKA aulas, kus vaatame suurelt ekraanilt valminud lühifilme.
Kursuse jooksul valmib igal osalejal mitu lühianimatsiooni ja gifi, mida võib soovi korral näiteks lisada oma sisseastumisportfooliosse. Lisaks traditsioonilistele animatsioonitehnikatele katsetame ka eksperimentaalsemate vormidega, mis seovad animatsiooni maali- ja graafikakunstiga. Just seetõttu on kursus sobilik ka teiste erialade õppuritele, kes soovivad oma kunstilist väljendusviisi avardada ja leida uusi viise, kuidas liikuvat pilti oma loomingus kasutada.
Kava
1. päev. Animatsiooni lühiajalugu. Liikumise illusioon.
2. päev. Animatsiooni põhiprintsiibid. Joonisfilm.
3. päev. Nukufilm. Plastiliinianimatsioon.
4. päev. Klaasile maalitud animatsioon ja liivanimatsioon. Heli salvestamine.
5. päev. Helindamine ja monteerimine. Filmiseanss.
Vajalikud materjalid
Kõik õppeprotsessi kuuluvad materjalid on kursuse hinna sees, kuid väga teretulnud on endale meelepäraste joonistamise ja muude kujutamisvahendite kaasamine.
Juhendaja
Rebeka Kruus on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni õppekava (BA, 2023) ning õpib praegu EKAs sama eriala magistrantuuris. Tema joonisfilm “Žonglööri teejuht” on linastunud enam kui 20 filmifestivalil üle maailma. Kruus on töötanud nii joonisfilmi kui ka nukufilmi animaatorina mitmes kodumaises ja rahvusvahelises projektis.
Õpiväljundid. Kursuse läbinu:
– teab animatsiooni põhialuseid,
– mõistab erinevate tehnikate eripärasid ning oskab valida sobivaima meetodi vastavalt enda loo vajadusele,
– oskab neljas animatsioonitehnikas animeerida,
– on õppinud käsitlema filmitehnikat,
– tunneb lihtsamaid helisalvestuse ja monteerimise tööriiste.
Arvestus
Kursuse läbimiseks esitab õpilane neljas erinevas animatsioonitehnikas valminud filmi. Õpilane on oma filmidele loonud ja lisanud helikujunduse.
Aeg: 11.–15. august 2025. Kell 10–16, vahepeal 45min lõunapaus (oma kulul).
Koht: Eesti kunstiakadeemia, Põhja pst 7.
Maht: (akadeemilistes tundides): 30 akadeemilist tundi kontaktõpet, 22 tundi iseseisvat tööd, kokku 2 EAP-d.
Sihtgrupp: noortele vanuses 15–26, kes on huvitatud kunstiülikooli õppima tulekust.
Grupi suurus: 10–12 õppurit.
Õppe keel: eesti keel.
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus.
Hind: 290€
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 949