Vaatleme impulsiivsust kui nähtust kunstis ja selle avaldumist joonistuses. Impulsiivne joonistamine heidab pilgu joonistaja sisemaailma – „käe mälule“ – hoiakutele ja kalduvustele:
- kuidas joont juhtida ja kuidas sel minna lasta, lubada joonistusel paberile tekkida;
- kuidas vaadata tekkivat ja valminud joonistust ning kuidas erinevaid joonistusi eksponeerida – leida erinevate paigutuste kaudu neid impulsse, mis suunavad jätkama, suunda muutma, eksperimenteerima erinevate paberi suuruste, joonistusvahendite ja joonistusobjektidega.
Kursus on mõeldud kõigile, kes on huvitatud oma joonistusoskuse arendamisest või soovivad muuta seniseid joonistamisharjumusi. Oodatud on nii algajad kui kogemustega joonistajad.
Kursusel osalejad loovad tundides nii suuremõõtmelisi kiirvisandeid kui ka pikaajalisi töid, mida kasutavad impulsina (materjalina) iseseisvaks joonistamiseks. Tundides eksponeeritakse ja analüüsitakse iseseisvaid töid ja antakse individuaalsed juhised jätkamiseks. Osalejad õpivad kasutama abstraktseid kujundeid konkreetsete muljete ja mõtete väljendamisel.
Eeldused osalejale
Keskharidus ja eesti keele oskus
Õppemetoodika
Tundides kasutame vaheldumisi ratsionaalseid (akadeemilise joonistamise) harjutusi (esemed, ruum, modell) impulsiivse joonistamise harjutustega (kiirvisandamine mööduvate muljete ja mälupiltide põhjal) ning vaatleme, kuidas need kaks poolust üksteist mõjutavad.
Kava
1. päev. Sissejuhatus – impulsiivsuse roll kunstis läbi aegade. Suuremõõtmeline kiirvisandamine tušši, käsna või lapiga. Joon, must pind ja valge pind. Tehtud tööde analüüs.
2. päev. Suuremõõtmeline kiirvisandamine segatehnikas. Esemed, valgus, vari ja ruum. Tehtud tööde ja koduste tööde analüüs.
3. päev. Visandamine segatehnikas. Inimene, mahud, pinge, liikumine. Tehtud tööde ja koduste tööde analüüs.
4. päev. Suuremõõtmeline kiirvisandamine segatehnikas. Muljed tekstide, mälupiltide ja visioonide põhjal. Tehtud tööde ja koduste tööde analüüs.
5. päev. Seeriad. Sama motiivi visandamine ja põhjalikum joonistamine erinevates mõõtudes ja erineva kiirusega. Tehtud tööde ja koduste tööde analüüs.
6. päev. Akadeemiline joonistamine. Esemed ja ruum. Pliiatsijoonistus. Tehtud tööde ja koduste tööde analüüs.
7. päev. Portree ja figuur. Kiirvisandid ja üks põhjalikum joonistus. Tehtud tööde ja koduste tööde analüüs.
8. päev. Suuremõõtmeline kiirvisandamine tušši, käsna või lapiga. Vaba teema või joonistusobjekt vabal valikul. Tehtud tööde ja koduste tööde analüüs.
9. päev. Väiksemõõdulised joonistused erineva kiiruse ja põhjalikkusega. Tehtud tööde ja koduste tööde analüüs.
10. päev. Tööde eksponeerimine ja arutelud.
Õpiväljundid
Osaleja
- leiab iseseisvalt aspekte joonistamises, mida arendada
- muudab teoreetilisi teadmisi praktiliseks oskuseks
- kasutab abstraktseid kujundeid vahendina (impulsina) muljete ja mõtete väljendamisel
- valib teadlikult joonistusvahendid ja joonistamise tempo loominguliste eesmärkide saavutamiseks
- kasutab eksponeerimise võimalusi joonistuste analüüsiks
Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille eelduseks on osalemine kontakttundides vähemalt 75% ulatuses. Arvestuse sisuks on tehtud tööde eksponeerimine ja arutelu. Arvestuse läbinule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.
Vajalikud materjalid (NB! Ostab osaleja ise)
Pliiats, markerid, tušš, käsn, pintslid, süsi, pastell, paber
Juhendaja
Allan Kukk, kes on omandanud 1995. aastal Eesti Kunstiakadeemias magistrikraadi graafika erialal. Ta on graafiline disainer ja kujundaja ning hinnatud juhendaja EKA täienduskoolituse kursustel alates 2003. aastast.
Aeg: 2. oktoober kuni 11. detsember 2024 kolmapäeviti kell 18–21 (va 23. oktoober)
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia õpperuum A206
Maht: 40 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 12 tundi iseseisvat tööd (2 EAP)
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Õppegrupp: 10 kuni 12 osalejat
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 25. septembrini või kuni kohti jätkub
Hind: 440 eurot
Registreerudes enne 18. septembrit, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 200 eurot, seejärel 23. septembriks 240 eurot.