Kursus annab teadmised ja oskused tekstiili trükkimiseks käsitrüki tehnikates ning ettekujutuse kangatrüki loomingulise rakendamise võimalustest. Oodatud on kangatrüki tehnikatest huvitatud õppija, kes soovib täiendada oma teadmisi ja oskusi ning luua ja teostada oma disaini.
Kursusel saadakse teadmised ja kogemused siiditrüki tehnikatest ja kasutusvõimalusest, käsitsi trükkimise põhimõtetest ning mustri ja kujundi loomise põhimõtetest käsitsi ja arvutiga, arvestades siiditrüki tehnika võimalusi. Õpitakse trükišablooni ettevalmistust ja tutvutakse pigmentvärvidega ning eripigmentidega.
Õppemetoodika
Kursus algab sissejuhatavate loengutega. Edasi tegeletakse ideede analüüsiga ning trükitehniliste küsimuste lahendamisega. Õpitakse tundma ka lihtsamaid käelisi võtteid, kuidas luua kujundit ja mustrit.
Järgneb trükiettevalmistuse protsess, trükišablooni valmistamine ja trükivärvide segamine. Analüüsitakse, millised materjalid sobivad trükkimiseks just vee baasil trükivärvidega ja miks. Tutvutakse ka mõnede eripigmentide omadustega ja nende kasutusvõimalustega käsitrükis.
Algsete teadmiste omandamise järel saab igaüks saadud oskusi rakendades oma lõppidee teostada. Iga osaleja oskab kavandada siiditrükitehnika võimalusi tundes sobiva disaini ja selle professionaalselt teostada.
Kava
05.02. Siiditrükki tutvustav loeng. Näidiste ja materjalide tutvustamine (E. Virve)
12.02. Arvutiprogrammide kasutamine trükiettevalmistuses. Foto töötlemine trükifailiks. Mis on raster ja bitmap. Kuidas luua trükifail. Kuidas luua mustri korduseid. Arvutiklass (F. Abner)
19.02. Kuidas luua sobiv trükikujund käsitsi. Mustri ja kujundi loomine käsitsi. Kollaaž, stencil (E. Virve)
26.02. Ideede analüüs, kavandite valik trükkimiseks. Visuaalse idee stiliseerimine trükikujundiks. Trükišablooni ettevalmistus, valgustamine (F. Abner ja E. Virve)
05.03. Trükišablooni ettevalmistus, valgustamine. Pigmentvärvide tüübid, värvide segamine, kasutamine ja kinnitamine. Esimesed katsetused kangal (F. Abner ja E. Virve)
12.03. Pigmentvärvide tüübid, värvide segamine, kasutamine ja kinnitamine. Esimesed katsetused kangal (F. Abner ja E. Virve)
19.03. Mitmevärvitrükk, trükikihtide loomine (F. Abner)
26.03. Erinevate trükitehnikate tutvustamine. Söövitustrükk ja mahuline trükk (F. Abner ja E. Virve)
02.04. Eripigmendid ja nende omadused. Flokk ja foolium (F. Abner ja E. Virve)
09.04. Trükiprojekt. Ideede valik ja analüüs (F. Abner ja E. Virve)
16.04. Trükiprojekt. Projekti teostus. Iseseisev trükkimine (E. Virve)
23.04. Trükiprojekt. Projekti teostus. Iseseisev trükkimine (F. Abner)
30.04. Trükiprojekti esitlus. Arvestus. (F. Abner ja E. Virve)
Kursuse läbinu
● tunneb käsitrüki töövõtteid
● oskab trükiraami ette valmistada
● tunneb pigmentvärvide tüüpe ning oskab neid toonida ja kasutada
● oskab kavandada ja teostada trükimotiivi esemele
● oskab kavandada ja teostada trükimustrit kangale
● arvestab trükkimisel kanga visuaalseid ja taktiilseid omadusi
Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille saamiseks tuleb osaleda kontakttundides vähemalt 75% ulatuses. Arvestuse sisuks on trükiprojekti esitlus ja arutelu. Arvestuse saanule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.
Vajalikud materjalid ja töövahendid
Lõputöö teostamiseks vajaliku kanga või esemed võtab osaleja ise kaasa. Kõik õppeprotsessi kuuluvad materjalid- kangad, siiditrükivärvid ja muud trükivahendid on kursuse hinna sees
Juhendajad
Eelike Virve on omandanud 1998. aastal Eesti Kunstiakadeemias magistrikraadi tekstiili erialal. Siiditrükiga on ta tegelenud pikalt, töötades EKA kangatrüki stuudio meistrina. Pärast oma trükistuudio asutamist on ta ellu viinud palju kunstiprojekte, õpetanud TTHK õpilasi ja korraldanud siiditrükki tutvustavaid töötubasid. Loomingus on Virve keskendunud trükimustrite kavandamisele nii kangal kui ka tapeedil.
Frank Abner on omandanud 2020. aastal Eesti Kunstiakadeemias bakalaureusekraadi tekstiilidisaini erialal. Abner on käinud ennast täiendamas vahetusõpingutel Barcelonas Escona Massala kunstiülikoolis. Pärast lõpetamist on ta pidanud oma trükistuudiot, kus on täitnud nii tellimustöid kui ka tegelenud kunsti trükkimisega. Kunstipraktikas on Abneri fookus fotograafia ja siiditrüki ühendamisel.
Aeg: 5. veebruarist kuni 30. aprillini 2025 kolmapäeviti kell 18–21
Koht: Tallinn, Põhja pst 7, Eesti Kunstiakadeemia, ruum D502
Maht: 52 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 46 tundi iseseisvat tööd (3 EAP)
Õppekavarühm: moe-, sise- ja tööstusdisain
Õppegrupp: 9 kuni 10 osalejat
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 29. jaanuarini või kuni kohti jätkub
Hind: 1400 eurot (siiditrükivärvid ja muud trükivahendid sisalduvad hinnas)
Registreerudes enne 22. jaanuari, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 600 eurot, seejärel 27. jaanuariks 800 eurot.