KURSUS ON TÄITUNUD!
Kavandist teoseni on kursus, mille käigus õpivad osalejad erinevaid tekstiilikunstile omaseid tehnikaid ning arendavad oma teoste planeerimise oskusi. Saadakse mitmekülgne kogemus, mis toidab nii loovust kui ka arendab tehnilisi oskusi.
Kursus tutvustab tekstiilikunsti lühiajalugu, kunstnikke ja peamiseid töövõtteid. Osalejad saavad ülevaate ja praktilised oskused neljast peamisest meetodist: torketikand, gobelään, rüiu ja Bayeux’ tikand.
Kursuse lõpuks pole osaleja mitte ainult loonud ühe teose, vaid ka omandanud sisuka arusaama tekstiilikunstile omastest traditsioonidest ja tehnikatest, mis on innustanud käsitöölisi läbi aastatuhandete.
Osalema on oodatud kõik, kes soovivad avastada uusi loomingulisi väljundeid või täiustada oma tekstiilikunsti oskusi. Kursus sobib nii algajatele kui ka neile, kellel on varasemaid kogemusi, ent kes soovivad oma käsitöötehnikate repertuaari laiendada.
Eeldused osalejale
Keskharidus ja eesti keele oskus
Õppemetoodika
Kursuse esimeses pooles tutvustatakse kavandamise aluseid, teises pooles valmib teos vabalt valitud tehnikas. Algul keskendutakse tekstiilikunsti põhialustele, pakkudes osalejatele oskusi oma projekte kavandada ja kontseptualiseerida. See etapp hõlmab olulisi kavandamise põhimõtteid, nagu kompositsioon, värviteooria ja sobivate materjalide valimine. Osaleja õpib, kuidas visandada ideid, valida sobiv tehnika ja koostada lõputöö valmistamise tööplaan. See etapp rõhutab läbimõeldud ettevalmistuse tähtsust hästi teostatud tekstiilikunstiteose valmistamisel.
Kursuse teises pooles on osalejatel võimalus uusi teadmisi praktikas rakendada. Iga osaleja valib ühe neljast põhitehnikast – torketikand, gobelään, rüiu või Bayeux’ tikand – ja loob kursuse lõpuks kunstiteose.
Kava
1. päev. Tekstiilikunsti lühiajalugu ja tänapäev. Kavandamise alused
2. päev. Materjaliõpetus
3. päev. Tehnoloogiaõpetus: rüiu
4. päev. Tehnoloogiaõpetus: torketikand
5. päev. Tehnoloogiaõpetus: Bayeux’ tikand
6. päev. Tehnoloogiaõpetus: gobelään
7. päev. Mis on teos?
8. päev. Ekskursioon: tekstiil avalikus ruumis ja muuseumikogus
9. päev. Teose eksponeerimisviisid
10. päev. Tööde esitlus ja kursuse kokkuvõte
Kursuse läbinu
● on tutvunud kavandamise alustega
● on omandanud oskuse luua autoripäraseid kavandeid, mis on sobilikud tekstiilseteks praktikateks
● on tutvunud peamiste tekstiilikunsti tehnikatega: gobelään, Bayeux tikand, torketikand ja rüiu
● on saanud läbi proovida kunstiteose loomise protsessi ideest vormistamiseni ja seeläbi õppinud väljendama oma isiklikke mõtteid ja valikuid
Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille saamiseks tuleb osaleda kontakttundides vähemalt 75% ulatuses. Arvestuse sisuks on ühe kursusel õpitud tehnikas teostatud teose esitlus ja arutelu. Arvestuse sooritanule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.
Vajalikud materjalid
Kõik vajalikud materjalid ja töövahendid on kohapeal olemas
Juhendaja
Maryliis Teinfeldt-Grins (MA Eesti Kunstiakadeemia, kaasaegne kunst, 2022) on tekstiilikunstnik, kes on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas, Läti Kunstiakadeemias ja Eesti Kunstiakadeemias. Teinfeldt-Grinsi tööd on esitletud Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseumi kogus ning võitnud avaliku kunsti konkurssidel preemiaid (Pärnu Riigimaja). Teinfeldt-Grins kuulub Eesti Tekstiilikunstnike Liitu ja Eesti Kunstnike Liitu. Oma erialaseid oskusi on ta edasi andnud Eesti Kunstiakadeemias, Läti Kunstiakadeemias, Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Itaalias tekstiilikeskuses Le Arte Tessili.
Aeg: 15. jaanuarist kuni 26. märtsini 2025 kolmapäeviti kl 18–21 (v.a 26. veebruar)
Koht: Tallinn, Põhja pst 7, Eesti Kunstiakadeemia, ruum A204
Maht: 40 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 38 tundi iseseisvat tööd (3 EAP)
Õppekavarühm: moe-, sise- ja tööstusdisain
Õppegrupp: 9 kuni 10 osalejat
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 8. jaanuarini või kuni kohti jätkub
Hind: 460 eurot (sisaldab materjale ja töövahendeid)
Registreerudes enne 2. jaanuari, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 200 eurot, seejärel 7. jaanuariks 260 eurot.