
Kursuse raames õpitakse linnaruumi tundma kergliikleja, ratturi perspektiivist. Kursuse eesmärk on aidata osalejatel arendada mõtlemist kvaliteetse linnaruumi teemal.
Kursus sobib nii kohalike kogukondade eestvedajatele, kes kodanikena osalevad aktiivselt linnaruumi loomise protsessides (avalikud arutelud, ideekorjed jne), kui ka neile, kes sooviksid neis protsessides teadlikumalt osaleda.
Kursusel ei läbita stressirohkeid ja ohtlikke lõike, vaid otsitakse teekondi, mis sobivad rahulikuks ja roheliseks igapäevaseks liikumiseks linna sees: Tallinn avaneb meile oma rohelisest ja inimsõbralikust küljest. Läbitakse ka väljakutseid pakkuvaid kohti ning kasutatakse mõlemaid keskkondi õppimiseks.
Ekskursioonide ajal arutatakse hea ja halva linnaruumi üle ning õpitakse erinevate kriteeriumite ja ruumimetoodikate abil seda hindama. Saadakse teada ka seda, kuidas häid lahendusi saavutatakse, ehk kes linnaruumi teeb ning kuidas igaüks võib panustada, et see oleks elukeskne ja igaühele kättesaadav. Õpitakse ruumiloome põhimõtteid: kuidas muuta meie linnad mõnusaks elukeskkonnaks, kus on päriselt tore elada.
Eeldused osalejale
Keskharidus ja inglise keele oskus, valmidus avatud aruteludeks ja linnas rattaga sõitmise oskus
Kava
1. päev. Sissejuhatus. Rattaekskursioon ja ruumiülesanded
2. päev. Rattaekskursioon ja ruumiülesanded
3. päev. Rattaekskursioon ja ruumiülesanded
4. päev. Arvestus: linnaruumi loomise simulatsioon (EKAs)
Õppemetoodika
Aktiivõpe, kus õppija on kesksel kohal. Õpitakse ruumiloome protsesse ruumiülesannete ja rattaekskursioonide abil ning simulatsiooni Lego® Serious Play® meetodil. Arutelude ja koosloome protsesside abil mõistab, hindab ja arendab osaleja teadmisi ruumiloomest ning koostab enda edaspidist teekonda.
Kursuse läbinu
- oskab analüüsida linnaruumi elukeskse lähenemisega
- oskab kaasa rääkida hea linnaruumi teemadel ja/või kasutada saadud teadmisi oma elus
Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille saamise eelduseks on aktiivne osavõtt kursuse kestel toimuvatest kohtumistest ning võimekus võtta oma õpingute eest vastutus. Osaleja saab sisulise tagasiside oma õpingute ja kompetentside kohta ning soovitusi edaspidiseks lugemiseks ja uurimiseks. Arvestuse sooritanule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.
Vajalikud materjalid
David Simi raamat „Pehme linn“, isiklik või renditud jalgratas
Juhendaja
Aljona Galazan on omandanud 2004. aastal Eesti Maaülikoolis maastikuarhitektuuri eriala magistrikraadi. Galazan on maastikuarhitekt ja erialaste sündmuste looja arhitektuuri, disaini ja hariduse valdkonnas. Ta on maastikuarhitektide liidu liige ja EMÜ maastikuarhitektuuri õppetooli külalisõppejõud.
Ta on omandanud teadmised eri tasanditel alates individuaalsest projekteerimisest kuni teemaplaneeringute ja kohalike omavalitsuste nõustamiseni. Tema fookus on alati olnud eriala populariseerimisel: maastikuarhitektuuril on positiivne mõju linnadele ja inimestele, eriti kliimamuutustega kohandumisel.
Aeg: 11.–14. augustini 2025 kell 16–19.45
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia ruum A501 ning Tallinna linnaruum
Maht: 20 akadeemilist tundi kontaktõpet
Õppekavarühm: arhitektuur ja linnaplaneerimine
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: kuni 4. augustini või kuni kohti jätkub
Hind: 260 eurot