Kursusele on oodatud inimesed, kellele meeldib maalida või (sulega) joonistada. Soovitavalt on osaleja varem keraamikat õppinud või sellega tegelenud. Kursusel osalemiseks on vajalik eelnev kunstitegemise kogemus – mõningane joonistamise ja maalimise oskus.
Kursus tutvustab kahte keraamika maalimise tehnikat: glasuurialust ja glasuuripealset maali. Osalejad saavad algteadmised ja -oskused mõlema maalitehnika vahenditest ja töövõtetest.
Glasuurialune maaling teostatakse eelpõletatud keraamikale värvide ja metallisoolade lahustega. Seejärel ese glasuuritakse ja põletatakse kõrgemal kuumusel.
Glasuuripealne maaling, mida tuntakse ka portselanmaali nime all, teostatakse valmis keraamikale. Maalitakse värvidega, mis põletatakse kinni ligikaudu 800 kraadi juures.
Kava
1. päev. Sissejuhatus. Glasuurialuse maali tehnika tutvustus. Prooviesemete maalimine (kell 10–12.15)
2. päev. Glasuuripealse maali tehnika tutvustus. Prooviesemete maalimine (kell 10–12.15)
3. päev. Glasuurialune maal (kell 10–13)
4. päev. Glasuuripealne maal (kell 10–13)
5. päev. Glasuurialune maal. Tööde lõpetamine (kell 10–13)
6. päev. Glasuuripealne maal. Tööde lõpetamine (kell 10–13)
7. päev. Valmis tööde kättesaamine. Tagasiside (kell 10–11.30)
Vajalikud materjalid: kursuse hinna sees on prooviesemed, glasuur, värvid mõlema tehnika jaoks, spaatlid, valik sulgi ja sulepäid ning pintsleid. Kullavärvi jm kalleid lüstreid kursuse hinna sees ei ole. Neid võib soovi korral ise osta ja kasutada.
Kaasa on vaja võtta põll, harilik pliiats ja glasuuripealse maali jaoks kaks-kolm suurust pehme karvaga akvarellipintsleid. Kellel on järel nõukogude ajast nn viisnurksulgi ja käepärane kalligraafia sulepea, võiksid need kaasa võtta.
Maalitavad taldrikud jm korraliku kvaliteediga esemed saab osta kohapeal, tükihinnaga 2–3,50 eurot.
Kursuse läbinu
- omab algteadmisi glasuurialuse maali materjalidest ja nende kasutamisest
- omab algteadmisi glasuuripealse maali materjalidest ja nende kasutamisest
- leiab inspireerivat materjali ja kasutab seda kavandamisel
- oskab põhilisi glasuurialuse maali töövõtteid
- oskab põhilisi glasuuripealse maali töövõtteid
- oskab oma töid analüüsida ning õppida enda ja teiste kogemusest
Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille sisuks on mõlemas maalitehnikas esemete esitlus ja arutelu. Arvestuse saanule väljastatakse Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.
Juhendajad
Karin Kalman on lõpetanud 1986. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (ERKI) magistriõppe. Ta on tegevkeraamik ja keraamika eriala õppejõud. Ta on töötanud peamiselt kõrgkuumussavi ja portselaniga ning esinenud näitustel nii Eestis kui ka kaugemal. Ta on Eesti Kunstnike Liidu liige.
Talvi Valgma on ERKI lõpetamise järel pühendanud end portselani maalimisele. Alates 1997. aastast juhib ta ka ARS Portselani.
Eriolukorra lisainfo
Juhul kui ilmneb koroonaviiruse vm sarnase olukorra mõju koolitusteenuste osutamisele, on Eesti Kunstiakadeemial õigus lükata õpe edasi. Koolituse vormi muutmisega ei muutu koolituslepingu tingimused, sh ei teki koolitusele registreerunud isikul õigust lepingust taganeda.
Aeg: 29. jaanuarist kuni 19. veebruarini 2022 laupäeviti ja pühapäeviti kell 10–13
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia õpperuum B 602
Maht: 24 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 2 tundi iseseisvat tööd (1 EAP)
Õppekavarühm: moe-, sise- ja tööstusdisain
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: kuni 22. jaanuarini 2022 või kuni kohti jätkub
Hind: 280 eurot