Praktiline ruumiloome linnas kui elukeskkonnas

Kursuse raames õpitakse ruumiloome protsesse, keskendudes kvaliteetsele, kõiki arvestavale linnaruumile kui elukeskkonnale. Kursuse eesmärk on arendada mõtlemist ja mõistmist linnaruumi kontekstis, kuna see on üks komplekssemaid keskkondi, mis eeldab laialdasi ja mitmekihilisi teadmisi ruumiloomest.

Eeldused osalejale

Keskharidus ja eesti keele oskus, (baas)teadmised ruumiloomest, valmidus avatud aruteludeks ja linnas rattaga sõitmise oskus

Õppemetoodika

Aktiivõpe, kus õppija on kesksel kohal. Ruumiloome protsesse õpitakse ruumiülesannete abil, simulatsiooni Lego Serious Play meetodil ja rattaekskursioonidel. Arutelude ja koosloome kaudu osaleja mõistab, hindab ja arendab enda teadmisi ruumiloomes ning koostab enda edaspidist teekonda.

Õppeprotsessis liigutakse laiast skaalast iga õppija personaalse fookuseni. Alustame linnade teooriast ning kaasaaegsete linnade väljakutsetest ja arengusuundadest, inspiratsiooniks erialased videod ja filmid. Uurime ka ruumiloome alusdokumente ning kinnistame teadmisi ruumiülesannetega.

Järgmise etapina õpitakse mängulise simulatsiooni kaudu kohaloome protsessi, kus kaasamine on kesksel kohal. Õpime, mis on hea ja halva linnaruumi vahe erinevate kriteeriumite abil.

Kolmandas osas sõidame ratastega Tallinnas ringi, et kogeda linnaruumi oma kehaga ja reflekteerida enda jaoks läbielatud kogemust.

Kava

08.03. Arutelud ja ruumiülesanded

22.03. Arutelud ja ruumiülesanded

05.04. Ruumiülesanne: linnaruumi simulatsioon

26.04. Ruumiülesanne: linnaruumi simulatsioon

03.05. Rattaekskursioon ja ruumiülesanded

17.05. Rattaekskursioon ja ruumiülesanded

24.05. Rattaekskursioon ja ruumiülesanded

29.05. Tööde esitlus

Kursuse läbinu

●      on teadlik linnaruumi loomisprotsessist, sh õpib nägema idee ja realiseerunud objekti teekonda ning mõju keskkonnale, inimestele ja tulevikule

●      oskab arvestada ruumilooja töös ettetulevate katsumustega

●      oskab analüüsida linnaruumi kõiki arvestava ja elukeskse lähenemisega

●      oskab kaasa rääkida ruumiloome teemadel ja/või kasutada saadud teadmisi oma töös

Hindamine

Kursus lõpeb arvestusega, mille saamiseks tuleb osaleda kontakttundides vähemalt 75% ulatuses. Arvestuse sisuks on valminud õpimapp ja selle esitlus. Arvestuse sooritanule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Vajalikud materjalid

Jan Gehli raamat „Linnad inimestele“

Kaasaegse ruumiloome alusdokumendid: ruumiloome ekspertrühmade (Euroopa ja Eesti) raportid, rohepoliitika eksperdirühma raport, inimarengu aruanded ning kõiki kaasava elukeskkonna kavandamise ja loomise juhend

Jalgratas

Juhendaja

Aljona Galazan on omandanud 200. aastal Eesti Maaülikoolis maastikuarhitektuuri eriala magistrikraadi. Galazan on maastikuarhitekt ja erialaste sündmuste looja arhitektuuri, disaini ja hariduse valdkonnas. Ta on maastikuarhitektide liidu liige ja EMÜ maastikuarhitektuuri õppetooli külalisõppejõud. Ta on omandanud teadmised eri tasanditel alates individuaalsest projekteerimisest kuni teemaplaneeringute ja kohalike omavalitsuste nõustamiseni. Tema fookus on alati olnud eriala populariseerimisel: maastikuarhitektuuril on positiivne mõju linnadele ja inimestele, eriti kliimamuutustega kohandumisel. Selle nimel on ta korraldanud arvukalt erialasündmusi ning käinud koolides rääkimas headest linnadest. Praegu on Galazani erialane fookus linnaruumil ja kohaloomel (ingl placemaking).


Aeg: 8. märtsist kuni 29. maini 2025

8. ja 22. märtsil ning 5. ja 26. aprillil kell 10–15.30 (sh 1 tund lõunapaus)

3., 17. ja 24. mail kell 10–17 (sh 1 tund lõunapaus) ja 29. mail kell 18–21

Koht: Tallinn, Põhja pst 7, Eesti Kunstiakadeemia, ruum A402 ja Tallinna linnaruum

Maht: 52 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 26 tundi iseseisvat tööd (3 EAP)

Õppekavarühm: arhitektuur ja linnaplaneerimine

Õppegrupp: 9 kuni 12 osalejat

Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496

Registreerumine: 1. märtsini või kuni kohti jätkub

Hind: 490 eurot

Registreerudes enne 21. veebruari, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 200 eurot, seejärel 26. veebruariks 290 eurot.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud