Kursusel valmistatakse papier-mâché meetodil siseruumidesse mõeldud väikeobjekt. Selleks kasutatakse paberjäätmeid, keskkonnasõbralikku liimi ja viimistlusmaterjale. Protsessi käigus õpitakse tundma jätkusuutliku ring- ja materjalidisaini aluseid ja arendama oma tooteideed, katsetatakse erinevate prototüüpimise ja tehisintellekti võimendatud meetoditega ning valmistatakse enda disaini tootmiseks füüsiline vorm.
Kursuse lõpuks valmib igal osalejal siseruumides kasutatav ese, mis võib olla nii praktiline toode kui ka skulpturaalne objekt.
Eeldused osalejale
Keskharidus, eesti keele oskus
Kohtumiste kava
1. päev. Ülevaade tootedisaini põhimõtetest, tööriistadest ning nende kasutamisest disainiprotsessis. Tutvumine ringdisaini ja jätkusuutliku tootearenduse printsiipidega.
2. päev. Jäätmekäitlusjaama külastamine ja lähtematerjali hankimine.
3. päev. Vajaduste ja esmaste tooteideede kaardistamine. Ideede visualiseerimine, analüüsimine ja arendamine. Individuaalse lähteülesande püstitamine.
4. päev. Materjalidisaini mõiste, trendid ja näidetega tutvumine. Tutvumine erinevate prototüüpide valmistamise ja maketeerimise tehnikatega. Tootejooniste valmistamine.
5.–6. päev. Katsetused materjaliga. Prototüüpimine ja maketeerimine. Loodud lahenduse täiustamine.
7. päev. Vormi valmistamine.
8.–9. päev. Tootmine. Esitluse planeerimine.
10. päev. Oma tööprotsessi, materjali ja toote esitlemine.
Kursuse läbinu
- tunneb toote- ja materjalidisaini põhimõtteid ja tehnikaid
- mõistab ringdisaini ja jätkusuutliku tootearenduse printsiipe
- oskab kasutada disainitööriistasid disainiprotsessis
- oskab visualiseerida tooteideesid
- teab, kuidas käib prototüüpide valmistamine ja testimine
- oskab valmistada vormi
- oskab väikeobjektide loomisel kasutada ja täiustada papier-mâché meetodit
Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille käigus osaleja esitleb oma tööprotsessi, materjali ja toodet. Arvestuse saanule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.
Vajalikud materjalid
Pabermaterjal, mille kogub osaleja ise ühiskülastusel jäätmekäitlusjaama
PVA- või tärklisepõhine liim (valik vastavalt individuaalsele projektile)
Juhendajad
Annika Kaldoja on sisearhitekt ja materjalidisainer. Kaldoja on omandanud Eesti Kunstiakadeemia magistrikraadi sisearhitektuuri erialal (2016). Kaldoja on praktiseeriv sisearhitekt ja materjalidisainer, kes omab kogemust erinevates disainidistsipliinides. Ta on töötanud enda asutatud büroos nii toote- kui ka ruumiskaalas ning on ka materjalide disainistuudio Studio Aine liige. Samuti juhendab Kaldoja Eesti Kunstiakadeemia disaini- ja arhitektuuriteaduskonnas kohalike looduslike ja utiilmaterjalide kestliku rakenduse, materjalidisaini ja tulevikulahendusi otsivaid kursuseid.
Mihkel Güsson on kogenud tööstusdisainer, kes on omandanud magistrikraadi Rootsis Umeå Ülikoolis (Advanced Product Design, 2021). Ta on pühendunud ringmajandusele ja jätkusuutlikkusele.
Güsson on veendunud, et disainilahendused peavad olema keskkonnasõbralikud ning arvestama materjalide taaskasutuse ja toodete taaskasutatavusega. Ta on loonud mitmeid edukaid tooteid ettevõtetele ning kirjutanud ringmajanduse teemal magistritöö mainekas Umeå Disainiinstituudis koostöös Electrolux ABga teemal Robotic Vacuum Cleaner Designed for Circular Economy („Ringmajanduse tarbeks disainitud robottolmuimeja“).
Güssoni töö kvaliteeti on tunnustatud Eesti parima tööstusdisaini auhinnaga BRUNO ning rahvusvaheliste disainiauhindadega (Red Dot Design Awards, If Design Awards, Core 77 Talent Awards ja Golden Seed Awards). Valiku Güssoni töödest leiate tema portfooliolehelt aadressil.
Aeg: 19. september kuni 28. november 2023 teisipäeviti kell 18–21
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia ruum A303 (1.–4. kohtumine) ning ARSi kunstilinnak (alates 5. kohtumisest)
Maht: 40 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 38 tundi iseseisvat tööd (3 EAP)
Õppekavarühm: moe-, sise- ja tööstusdisain
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 12. septembrini või kuni kohti jätkub
Hind: 630 eurot
Registreerudes enne 5. septembrit, on võimalik tasuda osamaksetena: registreerudes 150 eurot, seejärel 10. septembriks 240 eurot ja 8. oktoobriks 240 eurot.