Visandamise kunst

Laboratoorium visandiraamatus on esimene sellelaadne kursus, milles osaleja tutvub joonistamise ja maalimise peamiste tööriistadega – nagu joon, värvus, tekstuurid ja faktuurid – ning pigistab neist välja maksimumi.

Kursusele on oodatud figuratiivse kunsti huvilised, kes soovivad treenida joonistamiseks ja maalimiseks vajalikke oskusi: nägemist, nähtu analüüsimist ning seejärel paberile kandmist vastavalt enda eesmärgile.

Osalejad saavad universaalseid teadmisi nii joonistamisest kui ka maalimisest ning suuniseid, kuidas neid kõige paremini enda loomingus – või õppetöös – rakendada. Kursuse läbinu leiab enda jaoks igas suuruses visandiraamatule parima kasutusvälja: visuaalse märkmikuna või päevikuna, privaatse eksperimentaalse laboratooriumina või viimistletud kunstnikuraamatuna.

Eeldused osalemiseks

Keskharidus ja eesti keele oskus

Kasuks tuleb eelnev kunsti tegemise kogemus, kuid selle puudumine ei ole takistuseks, sest kursusel lähenetakse igale osalejale personaalselt

Kava

Kursusel räägime igal päeval ühest kuni kahest teineteist täiendavast teemast: vorm, valgus ja vari; värvus ja temperatuur, jooned ja pinnad. Viimase kohtumise teema valime grupiga üheskoos.

Õppemetoodika

Igat päeva alustatakse teoreetilise sissejuhatusega ning seejärel proovitakse kätt väikeses formaadis, milleks sobib väga hästi visandiraamat.

Näiteks tutvutakse ühel kohtumisel joonega: mis see on ja kus seda kasutada, kus mitte? Vaadatakse näiteid, juhendaja demonstreerib kasutusvõimalusi ning seejärel saavad osalejad omaenda käega ülesandeid sooritada.

Kursuse läbinu

  • on teadlik väikeses formaadis töötamise eelistest
  • on teadlik visandiraamatu pidamise kasulikkusest
  • on saanud teadmisi nii joonistamise kui ka maalimise põhialuste kohta ning on saanud neid katsetada
  • oskab valida parimad töövahendid ja -võtted, et töötada natuurist või fantaasiast ning kujutada loodust või figuure

Hindamine

Kursus lõpeb arvestusega, mille saamise eelduseks on osalemine tundides. Arvestuse sisuks on nädala jooksul tehtud tööde esitlus ja arutelu. Arvestuse saanule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Vajalikud materjalid

Osaleja võtab ise kaasa:

  • A4- või A3-suuruses visandiraamat paberiga, mille kaaluks on vähemalt 150 g/m2 (soovituslikult Leuchturm1917, 225 x 315 cm, 150 g/m2)
  • erineva tugevusega grafiitpliiatsid (HB, 2B, 6B)
  • 5–10 värviga komplekt värvilisi pliiatseid (nt akvarellipliiatsid)
  • tume viltpliiats või jämedam tušipliiats
  • kuni 6 värviga vee baasil kattevärvide komplekt
  • veeanum, maalikalts või majapidamispaber ja lapik pintsel (1,5–2 cm laiune)

Juhendaja

Kaspar Tamsalu (MA 2015 Eesti Kunstiakadeemia; tahvelmaali BA 2012 Peterburi Repini-nimeline kunstiinstituut) on olnud loominguliselt tegev tunnustatud illustraatori ja maalikunstnikuna. Produktsioonikunstnikuna on ta töötanud rahvusvaheliselt tunnustatud videomänguprojektis „Disco Elysium“ (2019). 2017. aastast on Tamsalu juhendanud joonistamis- ja maalikursuseid Eestis ja mujal. 2018–2021 töötas ta maaliosakonna juhatajana Kõrgemas Kunstikoolis Pallas.


Aeg: 11.–15. augustini 2025 kell 16–19
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia, ruum A-206 ja vabas õhus
Maht: 20 akadeemilist tundi kontaktõpet
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496

Registreerumine: kuni 4. augustini või kuni kohti jätkub
Hind: 270 eurot

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud