Avatud arhitektuuriloengute kevad 2020

Avatud loeng 2018. Foto: Tõnu Tunnel

Avatud arhitektuuriloengute sari toob sel kevadel Tallinnasse arhitektuuriajaloo ümbermõtestaja Beatriz Colomina, MAXXI muuseumi arhitektuuri osakonna peakuraatori ja kriitiku Pippo Ciorra, arhitektuurimaailma tippu pürgivad noored Stockholmi büroost Secretary ning Leedu tandemist Isora x Lozuraityte ning end juba arhitektuuriajalukku jäädvustanud dekonstruktivisti Wolf D. Prixi. Alustame juba järgmisel nädalal heaoluühiskonna arhitektuuri uuriva arhitektuuripraksisega Secretary. Kõik loengud toimuvad EKA suures auditooriumis, on inglise keeles ja tasuta ning avatud kõikidele huvilistele.

Loengusarja kuraatorite, arhitektide Sille Pihlaku ja Johan Tali sõnul ei ole arhitektuurist kui ühiskonna peeglist loenguid pidades kuidagi võimalik kitsalt ruumikultuuri raames püsida ning just seetõttu sobivad arhitektuuriloengud lisaks arhitektuuritudengitele ka teiste valdkondade professionaalidele ja üliõpilastele.

Loengusarja alustab 13. veebruaril kl 18 Stockholmis tegutsev arhitektuuribüroo Secretary, mille tuumiku moodustavad arhitektid Karin Matz, Rutger Sjögrim ja linnaplaneerija ning arhitektuuriteoreetik dr Helen Runting. Secretary tegeleb nii arhitektuuripraktika kui -teooriaga, pöörates viimase puhul tähelepanu eriti sellele, milline ruum ja arhitektuur sünnib Rootsi heaoluühiskonna ja demokraatia tingimustes.

5. märtsil kl 18 jätkame Roomas paikneva kunsti ja arhitektuurimuuseumi MAXXI vanemkuraatori, arhitekti, arhitektuurikriitiku ja õppejõu, tunnistatud arhitektuurimõtestaja ning pikaaegse “Casabella” peatoimetaja Pippo Ciorra loenguga.

12. märtsil jõuab Tallinnasse Coop Himmelb(l)au asutajaliige ning praegune juht, rohkelt pärjatud arhitekt Wolf D. Prix, kelle sõnul Coop Himmelb(l)au projektid mitte ei võitle gravitatsiooniga, vaid püüavad maa külgetõmbejõudu lihtsalt ignoreerida. Ent kuidas muutub hetkel konservatiivsuse poole pöörduvas maailmas arhitektuuri tellija ja mida tähendab see arhitektidele?

16. aprillil pöörame pilgu Baltikumi: Leedu uue põlvkonna arhitektid Petras Išora ja Ona Lozuraitytė töötavad tandemina ning vaatlevad ruumi arheoloogidelt ja antropoloogidelt võtteid laenates. Olles alustanud installatsioonide, näitusekujunduste ja väikevormidega, on nad viimastel aastatel võitud rea rahvusvahelisi võistlusi, mh Leedu maanteemuuseumi konkursi ning Yangjaegogae öko-silla projekti konkursi Seoulis Lõuna-Koreas.

Loenguhooaja lõpetame aga tavapärase neljapäeva asemel hoopis reedel toimuva loenguga: 8. mail jõuab viimaks ometi Tallinnasse arhitektuuriloolane, teoreetik ja kuraator Beatriz Colomina. Pika akadeemilise karjääriga Colomina on aastakümnete vältel analüüsinud arhitektuuri kujutamise varjatud mehhanisme reklaamis, filmis ja fotograafias. Ta on kirjutanud sellest, kuidas arhitektuur oma kasutajat raamistab ja suunab ning kuidas meedia omakorda arhitektuuri kujutab. EKA arhitektuuriteaduskonna ajakirjas Ehituskunst on lühendatud mahus ilmunud kaks Beatriz Colomina kirjutist, “Arhitektuuriproduktsioon ja reproduktsioon” (Ehituskunst 43-44) ja “Lõhestatud sein: Kodune vuajerism” (Ehituskunst 39-40, mõlemad Ingrid Ruudi tõlkes), mida enne kevadsemestri viimast avatud loengut kindlasti lugeda tasub.

Ajakava
13. veebruaril kell 18 arhitektuuripraksis Secretary
5. märtsil kell 18 Pippo Ciorra, MAXXI Rome
12. märtsil kell 18 Wolf D. Prix, Coop Himmelb(l)au
16. aprillil kell 18 Petras Išora ja Ona Lozuraitytė
8. mail kell 17 Beatriz Colomina

EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakond toob avatud loengute sarja raames igal õppeaastal Tallinnas publiku ette kümmekond valdkonna omanäolist praktikut ja hinnatud teoreetikut.

Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital.

Kuraatorid: Sille Pihlak, Johan Tali

www.avatudloengud.ee
https://www.facebook.com/EKAarhitektuur/

Lisainfo:
arhitektuur@artun.ee
+372 642 0071

Jaga sõpradega:

Postitas Kadi Karine
Viimati muudetud