Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- ja linnaplaneerimise osakond toob ka alanud õppeaastal Avatud Loengute sarja raames Tallinnasse terve rea põnevaid arhitekte ja linnaplaneerijaid – nii teoreetikuid kui praktikuid – kõikjalt üle maailma. Tuntumatest nimedest astuvad lavale peatselt avatava Arvo Pärdi Keskuse uue hoone arhitekt Enrique Sobejano ja maailma ühe tuntuima arhitektuuribüroo Zaha Hadid Architects juht Patrik Schumacher.
Seoses EKA uue maja avamisega toimuvad kõik loengud uue hoone suures saalis ning algavad kell 18. Sellest aastast on muutunud ka loengusarja kuraatorite kooslus – Sille Pihlaku kõrval on uueks kuraatoriks arhitekt Johan Tali. Kuulama on oodatud kõikide Eesti koolide tudengid – olgu siis arhitektuuri, urbanistika, sisearhitektuuri või ka robootika, programmeerimise, disaini ning vabade kunstide valdkonnast; samuti tegutsevad arhitektid, õppejõud ja lihtsalt arhitektuuri- ja ruumihuvilised – eriti aga kõik, kes kaaluvad tulevikus arhitektuuri õppima asumist. Avatud loengud on alati tasuta ja inglise keeles.
Hooaega alustab juba 20. septembril Hispaania arhitekt Enrique Sobejano, arhitektuuribüroo Nieto Sobejano asutaja ja partner, kes on oktoobris avatava Arvo Pärdi Keskuse uue hoone arhitekt. Tegu on viimastel aastatel kiirelt kuulsust koguva Hispaania bürooga, kes 2015. aastal pälvis nii maineka Alvar Aalto medali kui Ameerika Arhitektide Instituudi AIA auliikme staatuse. Nieto Sobejano loodud Madinat al-Zahra muuseum Hispaanias Córdoba lähistel sai 2012. aastal Euroopa muuseumi aastaauhinna, Córdoba kaasaegse kunsti keskus pääses 2015 aastal Mies van der Rohe Euroopa arhitektuuriauhinna lõppvooru. 2014. aastal võitsid nad Arvo Pärdi Keskuse uue hoone arhitektuurivõistluse Eestis, eriline maja avatakse Laulasmaa mändide all oktoobri keskpaigas.
4. oktoobril jõuab Tallinnasse järgmine esineja, Land+Civilization Compositions asutaja, urbanist-arhitekt Jason Hilgefort, kes eelkõige keskendub tuleviku kübermaailmale ja sellele, kuidas nüüdistehnoloogiad võiksid muuta linnaplaneerimist. 18. oktoobril jätkub loengusari ungarlasest linnaplaneerija-teadlase Levente Polyakiga, kes on spetsialiseerunud kogukonda kaasavale linnaosade taaselustamisele, keskendudes Lasnaidee või Telliskivi Seltsi sarnastele liikumistele.
Novembris jätkub sari Austria arhitekti Wolfgang Tschapelleri loenguga. Viini Kunstiakadeemia professor ja arhitektuuriinstituudi juhataja Tschapeller on tuntust pälvinud oma väga ebatavaliste projektidega, sh Cornelli Ülikooli raamatukogu ja Viini rakenduskunsti ülikooli hoone laiendusprojekti ja Serbia teaduse edendamise keskuse uue hoone projetiga. Tema järel tuleb Eestisse esinema Caroline Voet, Leuveni Katoliikliku Ülikooli (Belgia) arhitektuuriprofessor ja Antwerpenis asuva arhitektuuribüroo Voet en De Brabandere kaasasutaja. Eelviimase esinejana astub lavale Melbourne’i RMIT ülikooli õppejõud Caroline Vains, kes on oma akadeemilises töös keskendunud linnadele kui bränditud keskkondadele – milliseid mehhanisme või väljapanekuid kasutab linn kui ostlemise keskkond, et ‘võrgutada’ meid tarbima; milliseid konflikte tekitab ja kompromisse eeldab tasakaal avaliku ruumi ja ärihuvide vahel?
Sügissemestri loengusarja lõpetab 13. detsembril maailma ühe tuntuima arhitektuuribüroo Zaha Hadid Architects juht Patrik Schumacher. Zaha Hadid Architects on Londoni arhitektuuribüroo, mille asutas maailma kuulsaimaks naisarhitektiks tituleeritud Zaha Hadid. Büroo tuntuimate tööde hulka kuuluvad Bakuus asuv Heidar Alijevi kultuurikeskus (2013), Londoni olümpiaujula (2012), MAXXI 21. sajandi kunsti muuseum Roomas (2009) ja Guangzhou ooperimaja Hiinas (2010). Zaha Hadid Architects konkursitöö ‘Streamcity’ osutus võitjaks ka eelmisel aastal toimunud Tallinna Sadama Vanasadama ala masterplaani 2030+ konkursil.
Ajakava
20. september kell 18 Enrique Sobejano
4. oktoober Jason Hilgefort
18. oktoober Levente Polyak
1. november Wolfgang Tschapeller
15. november Caroline Voet
29. november Caroline Vains
13. detsember Patrik Schumacher
EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakond on arhitektuuri avatud loenguid korraldanud 2012. aastast alates – igal õppeaastal astub Tallinnas erialase publiku ette kümmekond valdkonna omanäolist praktikut ja hinnatud teoreetikut. EKA arhitektuuriteaduskond on Eesti arhitektuurihariduse keskpunkt ja olulisim kompetentsikeskus kõigis tehiskeskkonda loovates distsipliinides, hõlmates sisearhitektuuri, arhitektuuri ja linnaplaneerimise valdkonda.
Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital. Jason Hilgeforti ja Levente Polyaki loengud on osa Future Architecture programmist. Tegu on innovatsiooni ning eksperimenteerimist edendava programmiga, mis tutvustab arhitektuuri ja Euroopa linnu lähitulevikus kujundama hakkavat noort põlvkonda. Täpsem info: http://futurearchitectureplatform.org.
Kuraatorid: Sille Pihlak, Johan Tali
www.avatudloengud.ee
https://www.facebook.com/EKAarhitektuur/
Lisainfo: Pille Epner, arhitektuur@artun.ee