Eesti Kunstiakadeemia jagas uurimisgrante

2024 sügisel kuulutas EKA juba neljandat korda välja akadeemiasisese uurimisgrantide taotlusvooru. Uurimisprojektide rahastamisega toetatakse akadeemiale olulisi uurimisteemasid ja -rühmi ning loovuurimust kui akadeemia ühte fookusvaldkonda.

Arendusgrandile taotlusi sel aastal ei laekunud. Teadusgrandile saabus kaks taotlust, kuid komisjon otsustas granti mitte välja anda ning kuulutada uus konkurss välja järgmise aasta sügisel.

EKA jätkugrandid, mille eesmärk on toetada uurimissuuna püsimist ja edasi arendamist suurte uurimisprojektide lõppedes, pälvisid kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi teadur Mari Laaniste ja vanemteadur Mari Laanemets.

Loovuurimuslikule grandile laekus kuus taotlust, millest komisjon otsustas täismahus toetada Raivo Kelomehe ja Taavet Janseni projekti “Segareaalsus ja publiku osalus: performatiivse ruumi tehnoloogilised praktikad”. Komisjon otsustas toetada osaliselt veel kahte loovuurimuslikku projekti: Jaana Päeva “Kaasavate meetodite rakendamine tähendusloome protsessi uurimiseks kotidisainis” ning Nesli Hazal Oktay “Kaugläheduse kogemine peredes ühisloomelise disaini abil: koostööpõhine lähenemine interaktsioonidisainile, sotsiaalsele ja sensoorsele disainile”, mille teised täitjad on Kristi Kuusk, Azeem Hamid, Eva Liisa Kubinyi, Zaur Babayev.

Raivo Kelomehe ja Taavet Janseni poolt ellu viidava interdistsiplinaarse loovuurimusliku projekti eesmärk on uurida uute tehnoloogiate rakendamist performatiivses näituse- ja teatrikeskkonnas ning vaatajate kaasamisega seotud küsimusi postdigitaalses kultuuris, kasutades segareaalsust ning eksperimentaalseid teatri- ja kunstipraktikaid. Loovuurimusliku projekti tulemusena valmib lisaks performatiivsele näitus-etendusele ning teaduskonverentsile ka artiklite kogumik. 

Jaana Päeva uurib oma praktikakeskses projektis, milliseid tähendusloome meetodeid ja põhimõtteid saaks disainiprotsessis teadlikult rakendada kasutusel olevate tarbeesemete eluea pikendamiseks ning seeläbi kaasa aidata tarbimise vähendamisele ning jätkusuutliku maailmavaate levikule. Projektis keskendutakse kottide disainimise ja valmistamise protsessi suunamisele läbi kotikasutajate kogemuste ning mälestuste kaasamise.

Nesli Hazal Oktay juhitud interaktsiooni-, sotsiaalset ning sensoorset disaini ühendava projekti eesmärk on vähendada emotsionaalset kaugust perede vahel, olles inspireeritud läheduse fenomenoloogiast. Uurimisrühma metodoloogia koosneb osalusdisaini meetoditest, kogukonna kaasamise põhimõtetest ja praktilistest töötubadest, et luua kehalisi kogemusi, mis toetavad üksteisest kaugel elavate pereliikmete lähedust.

Kõik projektid said rahastuse aastateks 2025-2026.