EKA juubeliaasta konverents: mis kasu on Eestile vabast mõttest?
Konverentsi saab järelvaadata ERR portaalis
Täna, 11. juunil kell 13-17 toimub Eesti Kunstiakadeemia tulevases õppehoones (Kotzebue 1/Põhja pst 7) 100. juubeliaasta viimane konverents “Vaba mõte loob tarka tööd”. Konverentsil mõtestatakse Eesti elu sõlmküsimusi ning Kunstiakadeemia teadlaste ja üliõpilaste rolli nende lahendamisel. Oma ala eksperdid räägivad elulistel teemadel “Surmatantsust” rahvuskonfliktideni, tootedisainist kahanevate asulateni, pangaülekannetest kunstiteadusteni, arhitektuurist kogukonnaentusiasmini jm.
“Meie ümber on visuaalne, ruumiline, kunstiline ja uuenev maailm, aga kui palju saab sellest kasu Eesti inimene? Kuidas meie ühiskond õnnelikumaks saaks,” juhatab konverentsi sisse rektor akadeemik Mart Kalm.
“EKA tunnetab oma vastutust Eesti visuaalse ja elukeskkonna loojana ja kujundajana – meil on ligi 30 eriala, kuid nende osa majanduse ja kultuuri elavdajatena on mõjuvõimas. Tahame erinevate valdkondade ja ühiskonna gruppide esindajatele rohkem avada visuaalsete kultuurialade – sh kunsti, disaini ja arhitektuuri – osakaalu ja olulisust tervikliku elukeskkonna ja ühiskonna kujundamisel. Konverents annab hea võimaluse kaardistada, loetleda ning tutvustada inimesi, kes on Eestisse panustanud ning tunnustada nende algatusi,” põhjendab rektor akadeemik Mart Kalm, rõhutades ülikooli erilist õhustikku ja vaba, kirgliku, kriitilise ja loova mõtte tähtust Eesti tulevikule.
“Meie üliõpilased on mitmes mõttes erilised, ja selle väärtust me analüüsimegi,” iseloomustab Kalm päevaküsimust.
Konverentsile tulevad kõnelema oma ala tunnustatud ja ühiskonda panustanud tipud – Eesti Kunstiakadeemia vilistlased, professorid ja külalisesinejad. Nende seas ehte- ja sepakunsti osakonna prof Kadri Mälk, Arhitektuuriteaduskonna dekaan prof Toomas Tammis, Disainiteaduskonna magistriõppekava juht, ehtekunstnik prof Tanel Veenre, kunstiteadlased Gregor Taul ja Maarin Ektermann, tootedisainer Lauri Hirvesaar, teadusprorektor prof Virve Sarapik, arhitekt ja kogukonna aktivist, Tallinna Arhitektuuribiennaali 2015 peakuraator Marten Kaevats, ajakirjanik Kadri Karro, Transferwise Eesti filiaali juht Triin Hertmann, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja Anu Hallik-Jürgenstein, Hooandja üks algatajatest ja kasutajakogemuse ning kasutajasõbraliku disaini propageerija Tanel Kärp ning Valga linna arhitekt Jiri Tintera, kes on oma tegevusega lisaks linna arhitektuurile kogu omavalitsuse toimimise protsesse muutnud, samuti kõneleb konverentsil EKA rektor akadeemik Mart Kalm, kunstnik ja doktorant Eva Sepping jt. Kogu esinejate loetelu ning lühitutvustused on leitavad siin.
Arutletakse teemadel: Milliseid Eesti elu võtmeküsimusi Kunstiakadeemia erialad lahendavad ja kas kogukonnal on hea olla ning kuidas loovus, disain, vaba mõte ühiskonda mõjutab ja suunab. Tuuakse reaalse elu näiteid disainerite ja arhitektide ning ametnike algatustest, mis on kogukonna protsesse uueks loonud. Muidugi arutletakse ka seda, kuidas veel tõhusamalt seda teha ning millised riiklikud strateegiad protsesse toetaks.
Konverentsile on oodatud kuulama üliõpilased, riigi ja omavalitsuste esindajad, töösturid, ettevõtjad, poliitikud, arvamusliidrid, ajakirjanikud ja kõik huvilised,. Ühtlasi osalevad konverentsil külalised ja erialaprofessionaalid partnerülikoolidest nii Eestist kui välisriikidest. Osalemine on tasuta.
Konverents on osa EKA lõputööde sündmusest TASE ’15, mis toimub tulevases õppehoones, vanas vabrikus Kotzebue 1/Põhja pst 7. Konverentsile järgnevad ekskursioonid näitusel ja hoones.
Konverentsi programm ja esinejate kirjeldused: www.artun.ee/ekakonverents
Lisateave
Liisa Pakosta
Teadus- ja arendusosakonna juhataja
Eesti Kunstiakadeemia
Tel +3725026191