Puiduhäkatloni võtjaks valitud Local CO2, Local Offset tiim. Foto: Maido Parv
Nädalavahetusel kogunesid Eesti Kunstiakadeemiasse Eesti metsa ja puidu töötlemisega seotud osapooled, et arendada tõhusaid ja kliimasäästlikke lahendusi, mis aitaksid metsa kui loodusvara ja taastuvat ressurssi maksimaalselt väärtustada. Võitjaks osutus meeskond “Local CO2, Local Offset”, kelle ideeks on võimaldada ettevõtetel oma CO2-heidet siduda läbi kohalike metsaomanike.
Vaata ideede esitlusi ja võitjate välja kuulutamist siin:
https://www.facebook.com/Garage48/videos/542949506458263/
“Me loome süsteemi, mis premeerib metsaomanikke oma metsas lageraie mitte tegemise eest ning võimaldame ettevõtetel osta oma CO2 heite sidumist kohalikes metsades. Nii aitame me ettevõtetel muutuda CO2-neutraalseks ning motiveerime metsaomanikke metsasid jätkusuutlikult majandama ja säilitama,” selgitab idee autor Merit Valdsalu.
“Võidutiimi idee on suurepärane näide sellest, millest me Garage48 Future of Wood üritust planeerides unistasime. Meie sooviks oli kokku tuua metsanduse ja puidu töötlemise valdkondade erinevad osapooled, alates arhitektidest, tootedisaineritest kuni metsanduse ja kliimasäästvuse ekspertideni. Lisaks selle soovi täitumisele nägime me häkatonil väga erinevaid metsa ja puiduga seotud projekte, mis aitavad näha meie looduslikku ökosüsteemi ja loodusvarasid hoopis teise nurga alt,” sõnab häkatoni peamentor, Startup Estonia juht Maarika Truu.
Teise koha ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eriauhinna saavutas Puitmaja liidu eestvedamisel moodustatud meeskond “Virtual Factory”, kelle eesmärgiks on koondada puitmaja tootjate ressursid ühe virtuaalse tehase alla.
“Digilahenduste abiga on võimalik nii tellimusi kui ka ressursse optimeerida ning tulemusena võidavad kõik. Panustame selle ärimudeli edule ning usume, et see aitab edendada nutikat ehitust ning viia Eesti puitmaja sektori järgmisele tasemele rahvusvahelises konkurentsis,” kommenteerib MKM Digitaalehituse valdkonna juht Jaan Saar.
Laupäeval häkatoni külastanud president Kersti Kaljulaid tänas osalejaid kliimasäästliku tegutsemise eest: “Sellised koos tegemised on olulised kahel põhjusel. Esiteks aitab see leida praktilisi viise, kuidas kasutada puitu nii, et see süsinikku ei vabastaks. Teiseks aitavad just sellised lahendused mõista, et kliimasäästlikult on võimalik toimetada ja olukord ei ole lootusetu. See annab tegutsemisjulgust ka otsustajatele.”
Mitmetele välja antud eriauhindadele lisaks on veel käimas Metsä Wood “Open Source Wood” väljakutse võitja selgitamine. Tegu on avatud platvormiga jagamaks teadmisi ja innovaatilisi ideid moodulmajade ehituses. Platvormile parimaks hinnatud idee esitanud tiim saab motivatsiooniauhinnaks 1500€.
Garage48 Future of Wood arendusnädalavahetus sai teoks koostöös Eesti Kunstiakadeemia, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Startup Estoniaga. “Kombineerides maise keskkonna jätkusuutlikkust digilahenduste ja puidu kui materjali kasutamise mõtestatust innovatiivsete ideede ja talendiga, tekitas EKAs toimunud Garage48 uudse platvormi väga erinevate tasandite ühendamiseks nii digitaalses kui füüsilises ruumis. Arvan, et Eesti tervikuna areneb kiirelt edasi selliste ürituste tulemusena ning näitab ülejäänud maailmale õiget suunda,” kommenteerib Eesti Kunstiakadeemia 3D Labori juht Martin Melioranski.