Eesti-Norra kunsti ja muusika projekt “Klaasimaailm” siirdub Norra tuurile

Alanud nädalal asuvad Norra teele Eesti klaasikunstnike ja Eesti Kunstiakadeemia tudengite poolt “Klaasimaailma” projektiks valmistatud klaasist fantaasiapillid, millel 4.-9. detsembrini antakse viis kontserti. Unikaalsetel pillidel maailvad helipilte norra impromuusika virtuoosid Terje Isungset ja Arve Henriksen.

Kontserdid toimuvad 4. detsembril Oslos Norra ühes olulisemas jazziklubis Nasjonal Jazzscene Victorias, 6. detsembril Stavangeris jazz:forumi klubi laval, 7. detsembril Haugesund Billedgalleri´s, 8. detsembril Bømlo kultuurikeskuses ja 9. detsembril Bergenis KODE kunstimuuseumis. “Klaasimaailma” Norra tuuri korraldab Vestnorsk Jazzsenter.

“Impromuusika ühes loomingulises tulipunktis Norras on “Klaasimaailma” projekti esitleda suur au, sest sealne publik on väga nõudlik, laia silmaringiga ja avatud. Huvi projekti vastu on suur. Publikusse on oodata nii Norra jazzi- ja kunstielu võtmetegijaid kui ka nimekaid muusikuid,” räägib aastaid Norra muusikaeluga seotud Madli-Liis Parts, projekti produtsent. “”Klaasimaailma” korraldus pole kergete killast. Pillid kaaluvad kokku vähemalt 0.5 tonni. Nende valik ja asetus tuleb lühikese aja jooksul kohandada esinemispaigale sobivaks ja muusikutele käepäraseks. See on kui rätsepa töö, mis tuleb iga kontserdilava jaoks uuesti luua.”

“Klaasimaailma” kontserdipaigad muutuvad mitmedimensiooniliseks maagiliseks ruumiks, kus klaasist objektidel on nii instrumentide kui ka näituseobjektide mõõde. Üle 30 Eestis valmistatud pilli moodustavad kunstilise terviku, mis lummab ka tavapärase ekspositsioonina.

Projekti idee autor on norra löökpillimängija Terje Isungset, keda tuntakse üle maailma kui muusikut, kellele meeldib looduslike objektidega eksperimenteerida. Isungseti löökpillidekomplektis on nii puitu kui ka näiteks kive. Jaanuaris toimub juba 11. korda Norras Geilos Isungseti algatatud jäämuusika festival, kus mängitakse vaid jääst valmistatud instrumentidel.

Isungseti lavapartner trompetist Arve Henriksen kuulub Norra põnevaimate improvisaatorite hulka, kes tunneb end suurepäraselt erinevates kooslustes klassikalisest kuni eksperimentaalse muusikani. Et Henrikseni on alati huvitanud inimhääl, liidab ta laval pillihäältele ka vokaali, mis tekitab kosmilisi kõlakooslusi.

Instrumendid valmisid 2009.-2011. aastal Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakonnas õppejõu Eeva Käsperi juhendamisel ja tihedas koostöös muusikutega. Eesti klaasikunstnike ja –tudengite tööd jätkasid Rootsi klaasikunstnikud Anna-Carin Öhgren ja Ulf Sankala, kes ehitasid pille 2014. aastal Umea Jazzifestivalil toimunud kontserdiks. Norras on laval mõlemas riigis loodud instrumendid. Publik sai esmakordselt ideest osa 2011. aasta detsembris Tallinnas, mil Tallinn oli Euroopa kultuuripealinn ning “Klaasimaailm” kuulus väljamüüdud kontsertidega kultuuripealinna lõpuprogrammi.

“Klaasimaailm on kui uus kõlamaailm, mis sünnib kunsti ja muusika ainulaadses sulatusahjus. Eesti klaasikunstnikud andsid klaasile kui materjalile erilise vormi, mis muusikute käes muutus üllatslikke helisid tekitavateks instrumentideks,” võtab norra impromuusikute eliiti kuuluv Terje Isungset kokku projekti tuuma. Klaasimaailma kontseptsioon on kui elav organism, mis muutub iga uue koostööpartneri lisandmisega. Tallinnas alustatud pilliarsenalile on valmistanud lisa Norra ja Rootsi kunstnikud.

Lisainfo

Madli-Liis Parts, Klaasimaailma produtsent

e-post madliliis@gmail.com

tel 56 201108

Klaasimaailm