EKA Design Showcase’l esitleti tooteid ja teenuseid, mis näitavad uusi arengusuundi

EKA Design Showcase alustas. Foto: Evert Palmets

Lugu ilmus ajakirjas Diivan, märtsis 2018. Tekst: Kristjan Mändmaa ja Mart Vainre 

 

Aasta alguses toimus Tallinnas Lutheri masinasaalis esimene EKA Design Showcase. Tutvustati Eesti Kunstiakadeemia disainitudengite 2017. aasta koostööprojekte ettevõtete-organisatsioonidega. Esitleti uuenduslike toodete ja teenuste kontseptsioone, prototüüpe ja valmislahendusi, mis näitavad uusi arengusuundi panganduses, energiamajanduses, restoraniäris ja mujalgi.

EKA disainiteaduskonna dekaan Kristjan Mändmaa sõnul on koostöö ettevõtlusega Eesti Kunstiakadeemial veres. Kool asutati 1914. aastal valmistamaks ette kõrgetasemelist loometööjõudu Eesti tekstiili-, naha-, klaasi-, keraamika-, ehte-, ehitus- jt tööstustele. Praeguseks on EKA disainiõppesse traditsiooniliste erialade kõrvale lisandunud mitmeid uusi valdkondi, nagu näiteks graafiline disain, interaktsioonidisain ning EKA-TTÜ ühine magistriõppekava «Design & Technology Futures». Ettevõtluskoostöö on hoogsam kui kunagi varem. Igal aastal viiakse läbi kümneid suuremaid ja väiksemaid projekte, kus kooli partnerid on eesrindlikud firmad, riigiasutused, MTÜd ja vabaühendused.

Ettevõtetele on koostöö kunstiakadeemiaga kasulik. «Nagu partneritele sissejuhatuseks sageli soovitame: kujutage ette 10–20 geniaalset noort inimest, kes mitu kuud tegelevad intensiivselt just teie probleemidele lahenduste otsimisega. Tudengeid juhendavad õppejõud on oma ala rahvusvaheliselt tunnustatud spetsialistid. Koos ettevõttega kavandatakse tulevikuvisioone: kuidas näeb välja näiteks reisimine, meedia tarbimine või kaubandus 5, 10, 20 aasta pärast? Arendatakse enneolematuid tooteid ja teenuseid, testitakse uusi materjale ja tehnoloogiaid,» selgitab Mändmaa.

Vastutasuks saavad üliõpilased aimu tegeliku elu probleemidest, nad puutuvad kokku uusimate tootmisvõimalustega, valmistuvad paremini tulevaseks tööleasumiseks erutavalt tundmatus homses maailmas.

VÄLK the effective switch. Meeskond: Arnav Khan, Arno Peever, Sofía Vega Anza. Juhendajad: Martin Pärn, Ruth-Helene Melioranski

 

Design & Technology Futures + Alexela ja Skeleton Technologies

«Design & Technology Futuresi» (EKA ja TTÜ ühisõppekava) mängumaa on tänapäeva ühiskonna uuenenud vajadused ja kiirelt arenevate uute tehnoloogiate ühildamine. Projekti «Powering Tomorrow» raames tehti koostööd uut tüüpi akusid tootva ettevõttega Skeleton Technologies ja Eesti kapitalil põhineva ning energiavaldkonnas tegutseva Alexelaga. Energiatehnoloogiate arenedes kujutleti uusi võimalusi inimkeskkonda uutmoodi kujundada. Välja pakuti näiteks vastavalt liiklusoludele isereguleeruv liiklus- ja teemärgistussüsteem Wake; avalike parklate ja laadimispunktide süsteem Velev, kuhu võib jätta näiteks oma elektrijalgratta, -rula, -mopeedi, -ratastooli; seeniorite abiline Skaleway, mis teeb trepiastmetel tatsamise poole kergemaks; virtuaalreaalsuslahendus Skaidi mägisuusatajatele, mida võib kasutada nii suusatehnika õppevahendina algajatele kui ka kaasahaarava mänguna edasijõudnutele.

Välk on autonoomne elektriautode assistent, mis laeb neid ajal, kui sõidukid pargivad. Nii saab ka nende sleep mode’i ära kasutada. Välk suudab autodele 30 minutiga laadida piisavalt energiat, et sellega sõita sada kilomeetrit. Selle saab oma auto parkimiskoha juurde kutsuda mobiilirakenduse teel ning valida sealt soovitud energiakoguse, laadimise aja või hinna ülempiiri. Niipea kui Välk on broneeritud, asub see autot numbrimärgi järgi otsima ja seejärel laadima. Pärast laadimist Välk lahkub.

Alexela grupi juhatuse esimehe Andreas Laane sõnul on koostöö EKAga on olnud suurepärane võimalus konstruktiivseks fantaseerimiseks energeetikavaldkonna arengu üle. «Vaatluse all olnud teemade puhul torkas silma, et tehnoloogiliste arenduste õnnestumise üks peamisi eeldusi on see, kui hästi see arvestab inimese reaalsete vajadustega. EKA tudengite abiga jõudsime nii mõnegi sellise ideeni, mis võiks meil aidata oma kliente paremini teenindada ja täiesti uuel tasemel kvaliteeti pakkuda.»

Vastavalt liiklusoludele isereguleeruv liiklus- ja teemärgistussüsteem Wake. Meeskond: Sophie Farine, Mariana Hint-Rääk, Dinukshie Nirmanie Gunaratne. Juhendajad: Martin Pärn, Ruth-Helene Melioranski

 

Interaktsioonidisain + Swedbank

Ühise projekti käigus Swedbankiga uurisid tudengid, kuidas uued tehnoloogiad ja õigusnormid mõjutavad meie suhet raha ning pangandusega. IxD.ma üliõpilane Ching Chun Yang märkas intervjuusid tehes, et eranditult kõik küsitletavad väljendasid muret hetke ajel sooritatud ostude pärast. See takistas neil kogumast piisavalt sääste, et oma tegelikke unistusi teoks teha. Tema sihtrühm soovis oma rahaasju paremini kontrollida ja Ching Chun seadiski selle enda sihiks.

Saades innustust oma lapsepõlve säästmiskogemusest, mõtles ta välja isikliku finantsabilise Piggy, hääljuhitava tehismõistusega nutika koduseadme. E-hoiupõrsas Piggy võtab ühendust pangaga, koostab kasutaja vajadustest lähtudes säästmiskava ja lubab seda täita viipekontrolli abil raha kogumiskontole kandes. Peaaegu samamoodi, nagu lapsedki seda teevad.

Swedbank AB Digital banking Balticsi kasutajakogemuse juhi Kaspar Roosti sõnul oli koostöö tudengite ja juhendajatega oli väga hea. «Olime tulemustega väga rahul, pigem isegi üllatunud nende professionaalsusest ja kvaliteedist. Eraldi tuleks mainida projekti lahendustele eelnevat head analüüsiosa probleemide kaardistamisel, samuti ka videoesitlusi, mis peale toodete ja teenuste omaduste tõid välja nende kasutamise emotsionaalse poole.»

E-hoiupõrsas Piggy võtab ühendust pangaga, koostab kasutaja vajadustest lähtudes säästmiskava ja lubab seda täita viipekontrolli abil raha kogumiskontole kandes. Tudeng: Ching Chun Yang. Juhendajad: Kristjan Lember, Amid Moradganjeh

 

EKA tekstiilidisain + TTÜ

EKA tekstiilidisaini osakonnas tegeldakse elukeskkonna kujundamise ja kvaliteetsemaks muutmisega. Peale dekoreeriva otstarbe on tekstiilidisainil terve rida vastutusrikkaid ülesandeid näiteks meditsiinis, kaitsetööstuses, arhitektuuris, spordis jne. Katsetuste ja uuringute kaudu loob tekstiilidisainiosakond sildu erinevate valdkondade vahele: arendatakse interaktiivseid tekstiile, tegeletakse sotsiaalse disaini ja jätkusuutliku ettevõtluse väljakutsetega.

Katrin Kabuni magistriprojekti «Jääkvill. Kasutamata ressursist interjöörilahenduseni» raames valmis koostöös TTÜga biolagunev komposiitmaterjal, mis koosneb villakist ja biolagunevast sideainest.

Lambavill on unikaalsete omadustega materjal, mida on hakatud nimetama isegi looduslikult kõrgtehnoloogiliseks kiuks. Ometi saab suurest hulgast lambavillast kasutult ladestuv jääkvill, ametlikus keeles kolmanda kategooria loomne jääde. Eestis on hinnanguliselt 90 000 lammast ja aastas toodetakse 170 tonni villa, millest üle 150 tonni (88%) hävitatakse.

EKA tekstiiliosakonnas loodud villakomposiit sobib kasutamiseks nii kodudes, avalikes ruumides kui ka näiteks sõidukite interjöörides ja mööblitööstuses. Materjal on tervisesõbralik ja keskkonnasäästlik, omadustelt kerge, hea soojusisolaator, helisummutav, mustust ja vett hülgav ning üsna tulekindel. See suudab reguleerida ka ruumi õhu kvaliteeti. Rohkelt villa sisaldav komposiitmaterjal baseerub taastuvatel ressurssidel ja on oma kasutusea lõppedes ümbertöödeldav ning komposteeritav.

«Jääkvill. Kasutamata ressursist interjöörilahenduseni» nimetati EKA 2017. aasta parimaks magistritööks.

 

 

Biolagunev komposiitmaterjal, mis koosneb villakist ja biolagunevast sideainest. Tudeng: Katrin Kabun. Juhendajad: Kärt Ojavee (EKA), Aare Aruniit (TTÜ)
38-900x600
34-900x600
91-400x600
87-900x600
73-900x600
22-400x600
121-790x600
Koostöö: EKA keraamika + Ribe Restoran
Margit Terasmees
Aleksandra Kazanina
piggy large
eesti maalammas_KatrinKabun_v
laboris_KatrinKabun_V
komposiit kaetud vildiga_KatrinKabun (2)
jääkvill_KatrinKabun
Hans Tort - Service Design for e-Residency - 2017-08-26 01
eKaardid
Hans Tort - Service Design for e-Residency - 2017-08-26 03
Hans Tort - Service Design for e-Residency - 2017-08-26 02
Uue disainiga vihikud, Mathias Väärsi
Uue disainiga vihikud, Mathias Väärsi
Välk render
Välk render
Välk
Uue disainiga vihikud, Mathias Väärsi
Scaleway + Skeleton Technologies. Meeskond: Liina Vaino, Carol Rennebaum, Juan Francisco Balcazar Bartra. Juhendajad: Martin Pärn, Ruth-Helene Melioranski
Scaleway + Skeleton Technologies. Meeskond: Liina Vaino, Carol Rennebaum, Juan Francisco Balcazar Bartra. Juhendajad: Martin Pärn, Ruth-Helene Melioranski
Scaleway + Skeleton Technologies. Meeskond: Liina Vaino, Carol Rennebaum, Juan Francisco Balcazar Bartra. Juhendajad: Martin Pärn, Ruth-Helene Melioranski
Pildid: Evert Palmets ja EKA tudengid
Jaga sõpradega:

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud