Eesti Disaini Päevad Mehhikos. Foto: Kirke Tatar
EKA disanerid Mehhikos “Eesti Disaini Päevadel”. Fotod: Kirke Tatar
1. märtsil algasid Mehhikos “Eesti Disaini Päevad”, mis toimuvad koostöös Eesti Disainerite Liidu (EDL), Eesti Kunstiakadeemiaga (EKA) ja Mehhiko ülikooliga Universidad Autónoma Metropolitana (UAM).
Nädalapikkune üritus sai avapaugu Reet Ausi kureeritud jätkusuutliku rõivadisainietendusega, millele järgnes Eesti Disainerite Liidu juhi Ilona Gurjanova ettekanne Eesti disainist. Õhtu lõppes Kärt Ojavee tuuriga biodisainile pühendatud näitusel Material II.
“Huvi Eesti disaini ja ürituse vastu on olnud suur ja tagasiside positiivne. Juba plaanitakse ka järgnevaid samme koostööks. Esimesed päevad on olnud väga sisukad – ootame huviga milliseid tulemusi ja kontakte nädal Mehhikos Eesti disaineritele toob” sõnas Gurjanova. Järgnevatel päevadel esinevad loengutega ja viivad töötubasid läbi Eesti tuntumad materjali disainerid Eesti Kunstiakadeemiast ja Tartu Ülikoolist.
Koostöö kahe riigi disainerite vahel sai alguse 2022. aasta Disainiööl, kui Tallinnat külastas EDL kutsel Mehhiko ülikooli (UAM) disainitudengite delegatsioon eesotsas professor Sergio Davilaga, et esitleda biodisaini bakalaureuseõppe lõpuprojekte. Märgates, et rohedisainist või kestlikkusest üksi ei piisa, leiti EDL, EKA ja UAM koostöös ühisosa biodisaini teemal. Biodisain pakub sügavamat koostööd loodusega, nägemuse nihkumist antropotseenist ökotseeni, kus inimkeskkond ja looduskeskkond üksteist toetades koos toimivad. Festivali käigus avasti, et paljudel Eesti tudengitel ja disaineritel on sellel teemal mitmeid sarnaseid algatusi ning seejärel sündis ka otsus korraldada järgmiseks rahvusvaheline üritus “Estonian Design Days in Mexico” juba teisel pool ookeani.
„Kahe riigi vahel on loodud partnerlus biodisaini projektide ja ringmajanduse algatuste kaudu. Kahel nii kaugel asuval ja näiliselt üksteisest eraldatud riigil on palju ühist. Ma arvan, et lõpuks on otsustava tähtsusega sotsiaalsete tavade ja tööprotsesside kiire muutmine, et näidata uusi viise tootmiseks ning probleemide lahendamiseks. Institutsioonidena peaksime just meie edendama seda liikumist, mis soodustab teatud nihke tekkimist kultuuris,“ ütleb Sergio Davila.
Kärt Ojavee, Annika Kaldoja ja Marie Vihmari kuraatorinäitusel “Material II” eksponeeritakse 30 parimat biodisaini ja -materjali näidet Eesti disaineritelt. Azcapotzalco disainiteaduskonnas toimuvad 1.-8. märtsini loengud, kus disaineritest esinevad Kärt Ojavee ja Juss Heisnalu, samuti Tartu Ülikooli doktorant Marie Vihmar, kes viib ka läbi töötoa, kus uuritakse orgaaniliste jääkidest valmistatud hügromorfseid roboteid. Tudengitel on võimalus kuulata Riina Õuna ettekannet ja valmistada toidujäätmetest väliskulptuur ning lõpuks ühineda töötoaga, kus koos disaineri ja doktorandi Marta Konovaloviga uuritakse moeesemete parandamise tehnikaid.
Üritust toetab ERASMUS+, Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.