
Foto: Kätlin Leokin
Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskond osaleb 2025. aasta aprillis maailma ühel mõjukamal disainisündmusel – Milano Salone del Mobile messil, kus tänavu on esindatud ka kolm EKA tudengitööd rahvusvahelistel väljapanekutel.
Salone del Mobile on maailma juhtiv sisekujunduse ja tootedisaini mess, kus kohtuvad tipptegijad, noored disainerid, tootjad ja disainikoolid kõikjalt maailmast. Osalemine sellisel tasemel sündmusel on suurepärane võimalus EKA tudengitele ja õppejõududele nii rahvusvahelise kogemuse saamiseks kui ka nähtavuse suurendamiseks globaalses disainikogukonnas.
„Noorte disainerite rahvusvaheline esiletõus on EKA jaoks strateegiliselt väga oluline – sellised platvormid aitavad tudengitel oma loominguga silma paista ja uusi koostöövõimalusi luua,“ kommenteeris Ruth-Helene Meliornski, EKA disainiteaduskonna juht.
EKA tudengite tööd rahvusvahelisel laval
Sel aastal on EKA disainiteaduskonna tudengid esindatud Salone del Mobile disainimessi kahel näitusel, kus eksponeeritakse kolme tudengiprojekti, mis valiti välja just nende kontseptuaalse tugevuse, materjalitunnetuse ja tänapäevaste disainiväljakutsete käsitlemise poolest.
Politecnico di Milano disainikooli kureeritud üliõpilastööde näitusele “INTERDEPENDECE. Exploring opposites” valiti Eesti Kunstiakadeemiat esindama graafilise disaini vilistlase Ljubov Terikova “Slänger” (juhendajad Ott Kagovere, Alexandra Margetic) ja tootedisaini vilistlaste Mariann Hendriksoni ja Helen Benderi “Riigieelarve töölaud 2.0 – riigieelarve visualiseerimine” (juhendajad Maarja Mõtus, Kristjan Mändmaa, Gijs Ipers). Näitus on avatud Fabbrica del Vapore’is, mis paikneb ikoonilises endises tööstuskompleksis kunsti- ja kultuurikeskus. https://www.interdependence.polimi.it/
Tactile Baltics esitleb kureeritud väljapanekut kaasaegsest Baltikumi disainist, tuues esile innovatsiooni, käsitöötraditsioonid ja kultuurilise jutustuse Eestist, Lätist ja Leedust. Pärandtehnikaid kaasaegse innovatsiooniga põimides kujundavad Baltikumi disainerid ümber viisi, kuidas me suhestume materjalide, jätkusuutlikkuse ja käsitööga. Näitusele valiti esinema EKA Erasmus tudeng Teresa Rebelo de Andrade tööga “Tilt” (juhendajad Karin Kalman, Björn Koop, Kaja Altvee). https://tactilebaltics.com/
Tulevikku suunatud disain – EKA noored loojad kõnetavad maailma
Ljubov Terikova “Slänger”
Grafilise disaini vilistlase Ljubov Terikova BA taseme lõputöö “Slänger” on visuaalne uurimus keele mängulisusest ja ühendavast jõust.
EKA graafilise disaini tudengi Ljubov Terikova lõputöö “Slänger” on eksperimentaalne ja kontseptuaalne projekt, mis uurib slängikeele rolli igapäevases suhtluses, visuaalses kultuuris ning graafilises disainis. Projekt toob esile, kuidas mitteametlik keel – kõnekeel, tänavakeel ja noorte väljendusviisid – mõjutavad nii sotsiaalset kui rahvuslikku identiteeti, aga ka disaini esteetikat ja keelelist dünaamikat.
Visuaalselt on “Slänger” julge, kihiline ja mänguline. Töö keskmes on eestikeelne slängikalender, mis tutvustab igal nädalal üht uut sõna ning pakub ruumi isiklikeks mõtisklusteks. Lähenemine vähendab keeleõppe pinget, muutes õppimise mänguliseks ja kaasavaks. Kalendris on ühendatud tüpograafia, illustratiivsed elemendid ning teadlikud kõrvalekalded keele reeglitest. Tulemuseks on visuaalne keel, mis peegeldab slängi olemust – pidevat muutumist, vabadust ja loovust. “Üks sõna nädalas lähenemine võtab ära sõnaraamatu intensiivsuse ja visualiseerib slängi mängulisust, ” iseloomustab autor oma tööd.
“Slänger” ei paku lõplikke vastuseid, vaid julgustab suhtlema ja mõtlema keelele kui elavale nähtusele. Projekt pakub positiivset ja ühendavat alternatiivi üha polariseeruvas maailmas – tuues esile, kuidas visuaalne huumor ja disain aitavad ületada keelelisi ja kultuurilisi barjääre. Sukeldumata sügavale ajalukku, reeglitesse ning definitsioonidesse, julgustab Slänger meid keelte ühisosa kaudu rohkem üksteisega suhtlema.
Juhendajad: Alexandra Margetic ja Ott Kagovere
Helen Bender, Mariann Henrikson “Riigieelarve töölaud 2.0 – riigieelarve visualiseerimine”
Eesti Kunstiakadeemia digitootedisaini tudengid töötasid koostöös Rahandusministeeriumiga välja kasutajasõbralikuma riigieelarve visualiseerimise prototüübi. Projekti eesmärk oli muuta keeruline ja andmerohke riigieelarve arusaadavaks ning kasutatavaks nii poliitikutele, ametnikele kui ka ajakirjanikele.
Tudengite teadustöö keskendus eelarveinfo visualiseerimise kasutajamugavuse parandamisele, tuues esile disaini võime tõlkida keerulised ja läbipõimunud süsteemid selgesse ning ligipääsetavasse visuaalsesse keelde. Visuaalselt selge ja ajasäästlik teabe esitamine on üks olulisemaid tööriistu kaasaegses ühiskonnas – see aitab tugevdada ühiskondlikku sidusust ning toetab inimeste aktiivset kaasamist otsustusprotsessidesse.
Valminud prototüüp võimaldab kasutajal liikuda üldisest vaatest detailideni ning mõista, kust riigi raha tuleb, kuhu see liigub ja millist mõju see loob. Tööriist on suurepärane näide disaini rakendusvõimalustest avalikus sektoris, kus läbipaistvus ja ligipääsetavus on võtmetähtsusega.
Testitud lahenduse põhjal arendab Rahandusministeerium välja uue, täiustatud riigieelarve visualiseerimise töölaua Tableau keskkonda. Tegemist on EKA esimese teadus- ja arendustegevusel põhineva koostööprojektiga, mille eesmärk on rakendada disainipõhimõtteid avaliku sektori finantsinfo kasutajakogemuse parandamiseks.
Juhendajad: Maarja Mõtus, Kristjan Mändmaa, Gijs Ipers
Teresa Rebelo de Andrade “Tilt”
Portselanist jooginõude kollektsioon “Tilt” (ingl. k kalle) valmis 2024/2025. õppeaasta sügissemestril keraamika ja tootedisaini osakondade koostööprojektina AEGLUS.
Bambusest inspireeritud kollektsioon koosneb kahest erinevas suuruses karahvinist ning joogitopsidest. Esemete vormikeel ühendab lihtsuse, elegantsi ja mängulise liikumise, mille tulemusena on valamine ja joomine ergonoomiline ja kasutajasõbralik – suurepärane näide läbimõeldud ning kasutajasõbralikust tootedisainist.
Kollektsioon sobib nii kaasaegsesse koju kui ka modernsesse restorani, pakkudes esteetilist ja funktsionaalset lisandust igale lauale.
“Tilt” joogikomplekt ühendab traditsioonilise käsitöö ja tänapäevase 3D-tehnoloogia, et tuua igasse einesse rõõmu, elegantsi ja disainiteadlikkust.
Juhendajad: Karin Kalman, Björn Koop ja Kaja Altvee
Õppereis kui osa rahvusvahelisest koostööst
Õppereisi jooksul külastab EKA delegatsioon ka Politecnico di Milano disainikooli, kus toimub kohtumine õppejõudude ja tudengitega, eesmärgiga arendada tulevikus tihedamat koostööd. Lisaks osaletakse näituste avamistel, töötubades ja rahvusvahelistel aruteludel, mille keskmes on disaini tulevik, jätkusuutlik tootmine ja tehnoloogia roll loomeprotsessis.
Samuti on oluline osa reisist kontaktide loomine Milanos tegutseva disainikogukonnaga – tudengitel ja õppejõududel avaneb võimalus suhelda teiste disainikoolide esindajate ning valdkonna professionaalidega, mis loob tugeva aluse edasiseks koostööks ja rahvusvaheliseks arenguks.
EKA osalemine Salone del Mobile messil tugevdab meie positsiooni rahvusvahelise ja tulevikku vaatava disainiülikoolina, kus tudengite loovus ja professionaalne areng käivad käsikäes. Disainiteaduskonna õppereisi toetas Erasmus+