
Foto: Ruth-Helene Melioranski
Fotod: Ruth-Helene Melioranski, Andres Lõo
26. veebruaril kohtus Eesti Kunstiakadeemia juhtkond, eesotsas Mart Kalmu ja Hilkka Hiiopiga, EKAs Jaapani Sanjo ülikooli delegatsiooniga, mida juhtis ülikooli tegevjuht ja president dr. Ahmed Shahriar.
Kohtumisel osales ka professor Wada Hiroshi. Arutati tulevasi koostöövõimalusi ning allkirjastati kahepoolne koostöölepe, mis näeb ette erinevat laadi koostööd, sh õppekava arendamise võtmes, aga ka õppejõudude ja üliõpilaste vahetust. EKA peab väga oluliseks, et kahepoolse vahetuse käigus saaks õpiränne toimuda mõlemal suunal, luues nii võrdseid võimalusi kõikidele osapooltele. Partnerluse loomisele aitas oluliselt kaasa EKA endine tootedisaini professor, Jaapani disainer Masayo Ave, kes vahendas koostööidee teket ja kontakte.
Juba 2024. aasta novembris külastasid EKA professorid Kärt Ojavee ja Juss Heinsalu Jaapanit ning kohtusid Sanjo ülikooli rektori ja välissuhete esindajatega. Visiidi fookuses oli teadus- ja loometegevuse koostöö ning EKA tudengite praktikavõimalused Tsubame-Sanjo piirkonna ettevõtetes. Masayo Ave juhendamisel tutvusid EKA esindajad ka Tsubame-Sanjo piirkonna ainulaadsete pooltööstuslike ja samuti käsitööd viljelevate tehaste ning stuudiotega, mille toodang ulatub traditsioonilisest metallitööst kuni tipptasemel tehnoloogiliste lahendusteni – näiteks on just selles linnas käsitsi poleeritud Apple’i iPodi metallist tagakaaned. Tsubame-Sanjo linn korraldab igal aastal ka KOUBA-nimelist festivali, mis pälvis 2022. aastal maineka Red Dot disainiauhinna.
Sanjo City University on Niigata prefektuuris tegutsev ainulaadne tehnikaülikool, mis avati 2021. aastal Jaapani ühe tuntuma käsitööpiirkonna – Tsubame-Sanjo – südames. Kohaliku omavalitsuse ülikoolina teeb Sanjo tihedat koostööd ümbritseva tööstusregiooniga ning keskendub uue põlvkonna “loovtehnoloogide” koolitamisele – tudengitele antakse nii insenertehniline kui ka tehnoloogiajuhtimise haridus, et ühendada piirkonna sajanditepikkused oskused uuenduslike lahendustega. Tsubame-Sanjo regiooni tuntakse selle rikkaliku metallitöö traditsiooni poolest: seal tegutseb tänapäeval üle 3300 väiketöökoja, alates üksikute seppade meistrikodadest kuni sadade töötajatega vabrikute ja disainilaboriteni. Piirkonna ettevõtete loodud tooted järgivad hea disaini põhimõtteid – lihtsus, funktsionaalsus, materjaliteadlikkus ja vastupidavus, mistõttu on Tsubame-Sanjo esemeline kultuur kujunenud kvaliteedi etaloniks nii Jaapanis kui ka väljaspool.
EKA jaoks avab koostöö Sanjo ülikooliga värava Jaapani rikkalikku käsitöömaailma. Eriti paljulubav on partnerlus valdkondades nagu metalli- ja sepakunst ning tootedisain. Uue lepingu raames saavad EKA tudengid ja õppejõud tulevikus võimaluse õppida ja õpetada otse Jaapani meistrite keskel ning vastupidiselt tuua ka Eesti kaasaegse kunsti ja disaini kogemust Sanjo ülikooli tudengiteni.