Eesti Kunstiakadeemia jõulupeol jagati iga-aastaseid EKA teaduspublikatsiooni preemiaid, mis on mõeldud EKA liikmeskonna teadustegevuse õhutamiseks ja väljapaistvamate saavutuste tunnustamiseks.
Teaduspublikatsiooni preemia nominendid esitasid teaduskonnad ja preemiasaajad otsustas teadusnõukogu liikmetest ja välisekspertidest koosnev komisjon koosseisus: Anu Allas, Kirke Kangro, Kristi Kuusk, Reet Aus, Triin Reidla, Carl-Dag Lige, Mari Laaniste, Kristiina Krabi-Klanberg, Pille Epner. Peapreemia laureaadid saavad preemiaks 1500 eurot, kahe eripreemia eest 750 eurot.
Teaduspublikatsioonipreemiad jagati eri kategooriates järgmiselt:
Monograafia peapreemia pälvis Epp Lankots koostöös Triin Ojariga koostatud “Eesti linnaehituse ajalugu 1918-2020” eest. Mahukas teos on esmakordne katse kokku võtta ja sõnastada Eesti 20. sajandi linnaehituse olulisemaid suundumused, mida on seni uuritud pigem killustatult teadusartiklites või üldsõnalisemalt arhitektuuri- ja kunstiajaloo üldkäsitluste raames. Mitmed teemad saavad ka raamatus esmakordselt kajastatud. Põhjalik ja analüütiline, samas ladusalt loetav teos on igas mõttes kaalukas panus Eesti linnaehituse ajalukku ja selle mõtestamisse.
Mitmete kõrgetasemeliste teadusartiklite hulgast otsustas komisjon peapreemia anda Margus Tammele ajakirjas Kunstiteaduslikke Uurimusi (33) ilmunud artikli eest “Sotsiaalsed bandiidid linnaruumis: tänavakunst ja aastatuhandevahetuse kommunikatiivne pööre protestikultuuris.” Tamm avab hoogsalt ja vaimukalt kaasaegse tänavakunsti sotsiaalset konteksti, eristab tänavakunsti graffitist ning ning käsitleb kohalikke juhtumiuuringuid teoreetilisse raamistikku paigutades veenvalt tänavakunsti võimet aktiivselt ühiskonnaga suhestuda.
Lisaks otsustas komisjon ära märkida kaks väga tugevat ja uudse teemakäsitlusega teadusartiklit:
Ingrid Ruudi “Spaces of Care and the Construction of Marginalised Subjectivities in Late Soviet Estonia.” ajakirjas Kunstiteaduslikke Uurimusi (32). Artiklis käsitletakse hooldusruume Eestis 1950.-1980. aastatel, keskendudes lastekodudele, eakate ja puuetega inimeste hooldekodudele ning analüüsides nende ühiskonnagruppide marginaliseerimise mehhanisme ruumipoliitiliste ja arhitektuuriliste vahenditega. Esmakordselt Eestis käsitletakse hooleruume sedavõrd mahukas teadusartiklis, mis põhineb põhjalikel arhiivi- ja välitöödel.
Mattias Malk “When the first train departs…Understanding the work of imaginaries in infrastructural renewal in Pärnu, Estonia” ajakirjas Journal of Transport Geography (117) Tegemist on aktuaalse teemapüstitusega ning veenvalt kirjutatud artikliga, mis kõneleb Rail Balticu planeerimise ning sellega kaasneva ruumistrateegia analüüsi näitel suurte taristuprojektide ühiskondlikust mõõtmest, sotsiaalsest vastutusest ruumiplaneerimises ning meedia rollist nende eesmärkide suunamisel.
Loovuurimusliku publikatsiooni kategoorias otsustas komisjon anda peapreemia Ulvi Haagenseni doktoritööle “Vahepealsuses. Uurimusi kunsti ja igapäevaelu vahelisest joonest visuaalkunstniku silmade läbi”. Doktoritöö on suurepärane näide loomingulisele praktikale tugineva teadustöö vormistamisest akadeemilise, kuid samas uuenduslikus stiilis vaimuka tekstina, mis läheneb uurimisküsimusele kunstniku ja uurija dialoogi vormis. Autor küsib, milliseid uusi lähenemisviise, meetodeid ja tehnikaid võib kaasaegse kunsti ja igapäevaelu põrkumine paljastada ning milliseid alternatiivseid mõtlemis- ja vaateviise see kaasa toob.
Lisaks otsustas komisjon ära märkida Jaana Päeva loovuurimuslikud artiklid ajakirjades Studia Vernacula ja Leida. Jaana Päeva artiklid demonstreerivad põhjalikku uurimismetoodikat, mis ühendab teoreetilise analüüsi, empiirilise töö ja esteetilise tunnetuse. Jaana artiklid näitavad, et ta on mitte ainult uurija ja kirjutaja, vaid ka mõtteline eestvedaja, kes suudab kunstnikke ja teadlasi julgustada avastama uusi loovaid uurimissuundi. Ta toob keerukad teemad arusaadavalt ja kaasahaaravalt laiema avalikkuse ette.
Kõrgetasemeliste teaduspublikatsioonide rohkuse ja mitmekesisuse tõttu otsustasti välja anda ka kaks eripreemiat:
Kristina Jõekaldale veebiajakirja kunsttexte.de erinumbri “War on Monuments: Documenting the Debates over Russian and Soviet Heritage in Eastern and Central Europe” eest. See sisaldab 14 artiklit viimaste aastate nõukogude monumentide mahavõtmise ümber käinud protsesside ja debattide teemal, pannes Eestis toimunud diskussioonid ja sündmused laiemasse rahvusvahelisse konteksti. Mahukas kogumik pakub erinevaid analüütilisi vaateid iga riigi arengutele piirkondlikus ja laiemas võrdluses, dokumenteerides professionaalseid, poliitilisi ja sotsiaalseid reaktsioone Ukraina sõjale ning nende kajastusi avalikus ruumis.
Martin Melioranskile, Lauri Kiluskile ja Kaiko Kivile artikli “Loading Ceramics: Visualising Possibilities of Robotics in Ceramics” eest ajakirjas IEEE Xplore, koostöös Varvara Guljajeva ja Mar Canet Solaga. Artikkel tutvustab EKAs välja töötatud tehnoloogiat robotkäe abil keraamika 3D printimiseks ning demonstreerib selgelt ja huvitavalt erinevate projektide näitel, kuidas loovuurimuslike meetodite abil siduda arhitektuuri ja keraamika praktikad tulevikku suunatud tehnoloogiaarendusega.
Teiste teaduspublikatsiooni preemia nominentidega saab tutvuda siin.