Pinja Koskelin ja Kadri Kallaste võidutöö Roolaht
EKA sisearhitektuuriosakonna magistrant Kadri Kallaste pälvis koos Pinja Koskeliniga Soome suurima mööbli-, disaini- ja sisekujundusmessi Habitare disainikonkursi peapreemia. Tänavuse Habitare disainikonkursi teemaks oli “tête-à-tête” – konkursil osalejate ülesandeks oli kujundada koht, ruum või mööbel, mis sobiks kahe inimese kohtumiseks.
Kokku esitati konkursile 40 tööd, millest žürii valis 4 finalisti ja nendest töödest läks peavõit omakorda jagamisele – teiseks võitjaks osutus Erik Lindahli töö “Palikat”.
Kadri Kallaste ja Pinja Koskelini töö pealkirjaga “Roolaht” kujutab endast Möbiuse lehe kujulist funktsionaalset pilliroost skulptuuri, mis võimaldab intiimseid vestlusi, kuivõrd skulptuur pakub istumiseks ja lesimiseks erinevaid pindu ja tasandeid (Möbiuse leht on pind, millel on ainult üks külg ja üks serv). Inspiratsiooni said autorid nii Eestis kui Soomes veepiiril kasvavast pilliroost, pika ajalooga traditsioonilisest ehitusmaterjalist.
Konkursi peakohtunikuks oli sel aastal Saksa disainer Stefan Diez, kelle sõnul torkas “Roolaht” silma sellega, et oli korraga sensuaalne ja valitud materjali vaatenurgast jätkusuutlik. “Kadri ja Pinja töö näitab, et pilliroo kui materjali taasavastamisel ja selle võimaluste edasisel uurimisel on tohutu potentsiaal,” selgitas Diez.
Habitare disainikonkurssi korraldavad Helsingi Messikeskus ning Aalto Ülikooli kunsti-, disaini- ja arhitektuurikool. Juba 18 aastat on konkurss, mille žürii liikmeteks on aastate jooksul olnud paljud arhitektuuri- ja disainimaailma nimekad tegijad, juhtinud tähelepanu lootustandvatele disaini- ja arhitektuuritudengitele. Konkursi peaauhinna eesmärk on julgustada tudengeid oma oma õpinguid jätkama ja disainivallas edukat karjääri tegema.
Habitare on igal aastal korraldatav Soome suurim ja esinduslikem mööbli-, sisustus- ja disainimess, mis pakub elamusi ja ideid sisekujunduse ning kodude ja muude ruumide funktsiooni ja ilme kohta. Habitarel tõstetakse esile uue põlvkonna disainerite ideid ja töid.
Autorid tänavad nõu ja jõuga aitamise eest eriti Eesti rooehituse meistrit Siim Soosterit Hiiumaalt (Reedfly OÜ) Hiiumaalt ning Tanja Kukkolat Kettunmäe rahvuspargist Soomes Kouvula lähedal, kus samuti rooehituse entusiastid kogunevad: rahvusparki on tänaseks liikunud ka “Roolaht”.
Lisainfo:
Tüüne-Kristin Vaikla
EKA sisearhitektuuri osakonna külalisprofessor ja osakonna juhataja
tyyne.vaikla@artun.ee