„MET-fond: 1950-ndad“ EKA G-s 18.12.2012–19.01.2013

Eesti Kunstiakadeemia kutse

Tallinnas

 

Eesti Kunstiakadeemia taasavab EKA G galerii näitusega “MET-fond: 1950-ndad”

 

Täna, 17. detsembril, 2012 kell 17.00 on kõik huvilised oodatud Eesti Kunstiakadeemia galerii EKA G taasavamisele Estonia pst 7/Teatri väljak 1 hoone värskelt renoveeritud uues fuajees.  EKA G taasavatakse Eesti Kunstiakadeemia 1950-ndate aastate metodoloogilise fondi ehk MET-fondi näitusega, mis on hommage ja pilguheit Kunstiakadeemia Estonia pst 7 hoone ajastule.  Galerii hakkab toimima kahel korrusel nagu ka vanas hoones, võimaldades noortel kunstnikel, disaineritel ja arhitektidel esitleda loomingut ja kontseptsioone avalikkusele.  Lisaks näitustegevusele plaanitakse EKA G-s korraldada vestlusõhtuid, loenguid jm tegevusi.  Galeriid juhib kunstiteadlane Gregor Taul.  

 

Näituse ettepanekud kevadsemestri perioodiks on oodatud aadressil gregor.taul@artun.ee hiljemalt 16. detsembriks, 2012.

——————————————

EKA MET-FOND: 1950-ndad

Eesti Kunstiakadeemia metodoloogiline maalikogu ehk nn MET-fond on arhiiv, kuhu on kooli algusaegadest alates kogutud õpilastöid. Eriti intensiivselt täiendati kollektsiooni nõukogude ajal, kui talletati põhiliselt diplomitöid, kuid ka nendele eelnenud põhjalikult läbi töötatud kavandeid ning semestritöid. ERKI (ENSV Riikliku Kunstiinstituudi) ajal oli kombeks jätta tähtsamad tudengitööd kooli kogusse: ehk oli põhjuseks see, et enamus töövahenditest (lõuend, krundid, värvid) anti kateedri poolt. 1950-ndate loomingu talletamise puhul oli oluliseks teguriks ka ettekirjutatud kujutamisviis –  õppejõududele oli käepärane tuua fondist näiteid „õigesti maalimise“ kohta. Lisaks oli tavaks korraldada suuremahulisi õpilastööde ülevaatenäituseid.

Vana maja lammutamise järel koliti MET-fond 2009. aastal Suur-Sõjamäel asuvasse Eesti Hoiuraamatukogusse. Tegemist on ligi paarisajal ruutmeetril paikneva varakambriga, kus leidub rohkesti nii maale, graafikat, plakateid, arhitektuurseid makette, erinevatest kümnenditest pärinevaid diplomitöid, kuid ka koolitöid 1920-ndatest ja 1930-ndatest – Riigi Kunsttööstuskooli aegadest. Tahtmata teha suuri sõnu, tahaks siiski öelda, et see mausoleum on üks EKA möödapääsmatutest alateadvuse kihtidest, mille üle valitseb visuaalne kujund oma kõige erinevamates avaldumisvormides.

EKA G taasavamise ning 1953. aastal valminud Tallinna oblasti Valitsuse hoone ajastukohase miljöö taastamise puhul otsustasime esimese näituse pühendada maja valmimise aegsele loomingule. Üheltpoolt on see meiepoolne hommage ruumile, mis on veel vähemalt järgneval viiel aastal EKA peakorteriks, teisalt aga põhimõtteline kunstiajalooline retrospektiiv enne seda, kui värskelt üle värvitud ruumis hakatakse testima kaasaegse kunsti ja disaini ettearvamatuid teid.

Mitmete unustusse vajunud autorite kõrval on eksponeeritud nii Valve Pormeistri kui Nikolai Kormašovi tudengitööd, aga ka EKA vana maja lammutamisel leitud “kuulsaks” saanud Ülo Soosteri ja Enn Põldroosi diplomitööd. Näitusega kaasneb Artishokis avaldatav intervjuudesari, mille raames kuraator avaldab vestlusi EKA G eelnevate galeristidega.

Näituse idee: Toivo Raidmets

Näituse kuraator: Gregor Taul

Näituse kujundaja: Mart Vainre

Graafiline disain: Kaspar Kannelmäe

Täname: Mariana Hint, Kalev Sekk, Andres Hantson, Toivo Raidmets, Solveig Jahnke, Mart Saarepuu, Liisa Põime, Hilkka Hiiop, Merike Kallas, Liina Jääts

Näituse ja EKA G avamine 17. detsembril kell 17.00, Estonia pst 7/Teatri väljak 1.

Näitus jääb avatuks 19. jaanuarini.

EKA G on igapäevaselt kõigile avatud.

Lisateave

Gregor Taul

EKA G juhataja

Eesti Kunstiakadeemia

Estonia pst 7/Teatri väljak 1

Tallinn 10143

Tel +372 6 267 111

Mob +372 55 690 456

Gallerist

Estonian Academy of Arts

Solveig Jahnke

Kommunikatsioonijuht

Eesti Kunstiakadeemia

Estonia pst 7/Teatri väljak 1

Tallinn 10143

Tel +372 6 267 111

Mob +372 56 26 4949

Head of Communications

Estonian Academy of Arts

 

Jaga sõpradega:

Postitas Gregor Taul
Viimati muudetud