1.oktoobrist asub EKA Narva kunstiresidentuuri uueks juhiks rahvusvahelise kunstivälja kogemusega Ann Mirjam Vaikla.
Ann Mirjam Vaikla on etendus- ja visuaalkunstnik, kes on teinud mitmeid rahvusvahelisi kunstiprojekte nii Eestis kui välisriikides. Ta on tegutsenud interdistsiplinaarse loomeinimesena sh stsenograafi ja disainerina Põhja-Euroopas ja -Ameerikas. Viimati omandas ta erialast kogemust praktiseerides New Yorgis asuvas kunstigaleriis Storefront for Art and Architecture. Ta on õppinud Norra Teatriakadeemia Østfoldi Ülikooli Kolledžis ja Eesti Kunstiakadeemias. Ann Mirjam Vaikla on osalenud rahvusvahelises residentuuriprogrammis Watermilli kunstikeskuses Long Islandil, New Yorgis ning teostanud erinevaid õppetööga seotud projekte Stockholmi Rahvusooperis, Antonin Artaud Keskuses Londonis, Norra Teadus- ja tehnoloogiamuuseumis Oslos, Nargen festivalil Tallinnas jm. Käesoleval aastal osaleb ta kunstilise- ja projektijuhina lavastuses “Uncanny You”. Projekti meeskonna moodustavad loomeinimesed nii Eestist, Taanist kui Norrast kaasproduktsioonis Kanuti Gildi SAALiga. 2017. aastal on Eesti
Sisearhitektide Liidu aastapreemia žürii otsustanud valida Rahvusarhiivi püsiekspositsiooni
“Keerdkäigud” konkursi nominentide hulka, mis valmis koostöös Vaikla
Studio meeskonnaliikmetega
EKA Narva kunstiresidentuur on kohtumispaik, kultuuridevahelist sünergiat ja valdkondadeülest koostööd soosiv platvorm.
Eesti Kunstiakadeemia Sihtasutus alustas 2015. aastal koostöös Narva Gate OÜ-ga residentuurikompleksi rajamist ajaloolisesse Kreenholmi kvartalisse. Projekti toetab Eesti kultuuriministeerium.
Kunstiresidentuur asub Narva Kreenholmi territooriumil, aadressil Joala 18 asuvas historitsistlikus stiilis villas, mille kogupind on 1026m2.
Loodav kunstiresidentuur ühendab endas kõiki majal olnud kunagisi ülesandeid ― see on multifunktsionaalne elu- ja loomemaja, kultuurikeskus ja haridusasutus. Eesti Kunstiakadeemia üliõpilastele ka praktikabaasiks.
Narva kunstiresidentuuril on oluline roll eesti kultuurielu mitmekesisemaks ja rahvusvahelisemaks muutmisel pakkudes kunstnikele võimalust elada ja töötada unikaalses keskkonnas, tuua Eestisse rahvusvaheliselt tunnustatud loomeinimesi
ning muuta Narva läbi kultuuriliste tegevuste aktiivseks kultuurikeskuseks.
“Tegutsenud viimased aastad peamiselt välismaal – New Yorgis, Norras ja Taanis, kuid hoidnud paralleelselt tihedat kontakti Eestiga, on andnud kogemuse opereerida rahvusvahelisel tasandil sh luua laiapõhjalise kontaktide võrgustiku, mis loob soodsad võimalused kunstilise- ja projektijuhina Narva kunstiresidentuuri vaheldusrikka programmi koostamiseks ja läbiviimiseks,” sõnab Vaikla ja lisab:
“Hariduselt stsenograaf ning nähes kujutava ning etenduskunsti aina suuremat läbipõimumist kaasaegse kunsti kontekstis pean oluliseks ära kasutada Kreenholmi hoone performatiivse arhitektuuri potensiaali ning luua programmi koostamisel olulisi kontakte erinevate kunstnike ja institutsioonidega.”
Soovime Ann Mirjamile indu uues põnevas töös!