Foto: Sirle Rohusaar
Eesti Kunstiakadeemia ringdisaini tudengid disainisid ettevõttele Granitop uusi tooteid.
Eesti Kunstiakadeemia (EKA) Laetuse programmi raames toimus koostöö EKA ringdisaini magistriõppe tudengite ja ettevõtte Granitop vahel. Tudengid otsisid võimalusi luua ettevõttele tootmisjääkide põhiselt uusi tooteid. Granitop jätkab arendustööd ning on loodame, et tulemusi on võimalik lähiaastatel kaubandusvõrgust osta.
Granitop on ettevõte, mis asub Eestis ja on spetsialiseerunud graniidist, marmorist ja komposiitkivist tasapindade valmistamisele ja müügile. Enamus toodangust läheb ekspordiks, peamiselt Skandinaavia turule.
Iga-aastaselt tekib ettevõttel 400 tonni tootmisjääke, mis lõpetavad oma teekonna purustatuna karjääris või killustikuna teekattes. Kuna ettevõte on kiiresti kasvanud, kasvab ka jäägi hulk ja probleem, mida sellega ette võtta.
Granitop pöördus Eesti Kunstiakadeemia poole sooviga leida võimalus läbi uute toodete tootmisjääkide vähendamiseks. Kursuse alguses analüüsisid tudengid ettevõtte jalajälge ja tekkivaid tootmisjääke ning pakkusid välja erinevaid ideelahendusi, kuidas jätkusuutlikkumalt tegutseda. Uute toodete loomisel oli eesmärgiks luua lahendusi, mida saaks tehases kohapeal materjali optimaalselt kasutades toota. Otsiti lahendusi, mis oleksid funktsionaalsed, kestlikud, lihtsasti monteerivad ning demonteeritavad ja vajadusel parandatavad.
Projekti ülevaatusel esitles oma ideid kokku 7 ringdisaini tudengit – Mariann Hendrikson, Triinuu Kruus, Mart Maide, Merily Mikiver, Marit Saare, Emilie Sibrits, Monika Süvari. Projekti juhendasid EKA vanemteadur ja jätkusuutliku moe spetsialist Reet Aus, disainer ja ringdisaini magistri õppekava juht Maria Pukk ning Stockholmi Keskkonnainstituudi(SEI) vanemteadur ja keskkonnaekspert Harri Moora.
Õppekava juht Maria Pukk kiitis koostööd Granitopiga, tuues välja ettevõtte töötajate suure empaatiavõime ja katkematu huvi koostöö vastu.
„Mulle avaldas muljet juba esimene külaskäik ettevõttesse, kus tudengitele näidati süvitsi tootmise kõiki etappe ning lasti neil erinevate materjalide käitumist praktikas testida. Tudengid lahkusid tehasest suurte kivihunnikutega, täis entusiasmi. Samuti on märkimisväärne, kuidas ettevõte mõtles kaasa kogu prototüüpimise protsessi jooksul ning alati leiti tudengite jaoks aega.“
Granitopi müügijuhid Maris Orasson-Pukk ja Kristjan Terase kinnitasid, et ettevõte jäi EKA tudengite töödega väga rahule ning tulemus ületas ootuseid. Kiideti koostööd Eesti Kunstiakadeemiaga ning hinnati kõrgelt juhendajate professionaalsust.
EKA ja Granitopi koostöö tulemusi saab näha EKA Design Showcase’ üritusel, mis toimub 23 jaanuaril 2025.