EKA sisearhitektuuritudengid võitsid Eesti Panga suure saali konkursi

Üks konkursitöö vaateid
Screenshot 2022-04-22 at 12.58.55
IMG_9571
Kroonisaal vaated
Pliiatsisaali võitjad miinus Agota 2
agota portree

Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri tudengid võitsid Eesti Panga korraldatud konkursi, mille eesmärgiks oli leida parim sisearhitektuuri lahendus panga peahoone suure saali rekonstrueerimiseks panga töötajate tööruumideks. Hetkel käib projekteerimine, mille aluseks on konkursil välja valitud võidutöö kavand. Soovime tudengitele ja nende juhendajatele palju õnne! 

 

Tudengeid avaliku ruumi aines – mille käigus ka konkursitöö valmis – juhendanud sisearhitekti Margit Arguse sõnul oli lähteülesanne keeruline, kuna tegemist on muinsuskaitse all oleva ajaloolise pangasaaliga, mille lagede kõrgus koguni 7,7 meetrit. Saali tuleb planeerida kaasaegne büroo, mis mahutab 40 inimesele helikindlad töökohad. 

 

“Tahame muuta maja töökorraldust ning inimeste töötingimusi kaasaegsemaks muuta – saime aru, et selleks on vaja luua kaasaegne büroomaastik, kindlasti valgustingimusi parandada ning ajalooline peasaali ruumimaht visuaalselt avada. Võistluse suurimaks väljakutseks oli see, kuidas kõige paremini ühendada ajalooline kontekst ja kaasaegne töökeskkond,” kirjeldas konkursi eesmärki Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve.

 

EKA sisearhitektuuri osakonna juhataja professor Tüüne-Kristin Vaikla sõnul on eriti hea meel, et sisearhitektuuri tudengid, kes on EKAs meie muutuva ühiskonna uusi töötamise viise põhjalikult uurinud, suutsid pika ja põneva ajalooga Mait Summataveti loodud “pliiatsisaalile” välja pakkuda uue toimiva lahenduse idee, mis meeldis nii arhitektuuriekspertidele kui Eesti Pangale. 

 

Keskpanga funktsionalistlikus stiilis peahoone, mida ilmestavad traditsionalistlikud elemendid, valmis 1935. aastal arhitektide Eugen Habermanni ja Herbert Johansoni ning insener Ferdinand Adoffi käe all. 1994. aastal kavandati panga peasaal ümber panga töötajate tööruumideks disaineri Mait Summataveti julge ning innovaatilise sisearhitektuurse lahenduse järgi, tänu millele säilisid pangasaali algupärased seinad, ruumimaht ning interjööri detailid. Nüüdse konkursi tulemusel saavad algupärased elemendid senisest veelgi rohkem eksponeeritud.

 

Eesti Panga korraldatud sisearhitektuuri võistlushanke eesmärk oli leida parim sisearhitektuuri lahendus panga peahoone suure saali rekonstrueerimiseks ja sisustamiseks kaasaegseks, hästitoimivaks ning innovaatiliseks büroopinnaks. Võidutöö autorid on EKA sisearhitektuuri osakonna tudengid Anet Lukas, Marit-Brit Tamme, Maria Uiboaid, Agota Maziliauskaitė (vahetusüliõpilane Vilniuse Kunstiakadeemiast), keda juhendasid EKA õppejõud Margit Argus (studio ARGUS) ja Maris Kerge, Kadri Kerge (Arhitektuuriministeerium). 

 

Tudengite konkursitöö “Krooni saal” arhitektuurse ettepaneku peamiseks ideeks on hoida tundlik informatsioon suletud kontoriruumides ning tekitada selle abil ühisalad, mida saaksid kasutada kõik panga töötajad. Ligipääsuloaga kaitstud kontorid lasevad ülejäänud ruumi avada ning loobuda kõrgelt turvatud transiitkoridorist: nii jõuab ruumi rohkem elu, liikumist ning ruum saab kaasa aidata ka osakondadevahelisele suhtlemisele. Konkursi žürii kiitis konkursitöö väärikalt rahulikku lähenemist ja minimalistlikku stiili, mis ei domineeri ajaloolises saalis ega ei näe ette lisatavate elementide sidumist ajalooliste seintega, tagades muinsuskaitseliste väärtuste säilimise ja eksponeerituse.

 

Konkursi žüriisse kuulusid Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik, Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler, Finantsinspektsiooni juhatuse liige Siim Tammer, Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja, EKA rektor Mart Kalm ning sisearhitektid Aili Aasoja, Tarmo Piirmets ja Liisa Põime.

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud