Näitus
Eesti Kunstiakadeemia üks vanimaid osakondi, aksessuaari ja köite osakond, tähistas 1. märtsil 105. juubelit. Piduliku sündmuse tarbeks kuulutati välja näitus-konkurss “Perspektiivid”, mille raames paluti osakonna tudengitel ja vilistlastel mängida oma loomingus radade kontseptsiooni ning teel olemise mõttega. Konkursile oodati viimase 5 aasta jooksul teostatud töid nagu näiteks jalatsid, kotid, kindad, peakatted, artefaktid, materjalieksperimendid, köited ning mini-installatsioonid. Näituse kolmedimensioonilise abstraktse aksessuaarimaastiku on loonud rahvusvaheliselt tunnustatud loovdisainer ja stilist Helen Sirp.
Aksessuaari ja köite osakond on oma õppekavas keskendunud koti- ja kingadisainile, köidete, kinnaste ning peakatete loomisele, erinevate materjalide tutvustamisele ja nende potentsiaali näitamisele – ka siia väljapanekusse on kaasatud traditsioonilisi naturaalseid materjale nagu nahk, puit ja metall, ent ka biomaterjalide eksperimente ning uusi alternatiivmaterjale nahale. Osakonnal on tihe koostöö ettevõtetega, koosloomes nende ja teiste erialade tudengitega lahendatakse reaalse elu probleeme. Olenevalt enda maailmavaatest ja kogemusest saab aksessuaaridisaini mõistet suunata ise sinnapoole, kuhu soovitakse – kas rohkem tootedisaini, sisearhitektuuri, moedisaini või hoopis kunsti ja materjaliteaduse poole, kõik sõltub perspektiivist.
Kutsutud külalistena võtsid konkursist osa ka tudengid ülikoolidest London College of Fashion, Kolding Design School ja Detroit College for Creative Studies. Just nende õppeasutustega on EKA aksessuaari ja köite osakond viimase aasta jooksul loonud uue võrgustiku, arendamaks üheskoos rahvusvahelist aksessuaridisaini haridust ja eriala.
Konkursile laekunud tööde hulgast valis näitusetööd välja rahvusvaheline komisjon, kuhu kuulusid Solveig Gubser, Eliška Horčíková, Monica Langwe, Kai Lobjakas, Urmas Lüüs, Kärt Ojavee, Helen Sirp, Rolands Peterkops ja Tanel Veenre.
Näitusele pääsenud tööde autorid on Dina Aller, Anna Beiglböck, Sigrid Bendixen, Annesofie Bundell, Tom Carbone, Aki Choklat, Anna Carina Dahl-Weile, Amalie Frederikke Duborg, Anneli Filipov, Emma Hansson, Lea Heinoja, Josephine Husted Jespersen, Maarja Linsi, Kelian Luisk, Liis Kippar, Karina Kirs, Kadri Kruus, Rünno Kulver, Sigrid Kuusk, Anna Gøtske Kvorning, William Laursen, Leelo Leesi, Mari Masso, Karen Milistver, Maria Nisu, Thora Thestrup Okkels, Kaileen Palmsaar, Indrek Pitk, Lisette-Maria Puhalainen, Merili Põllu, Inga Radikainen, Cristin Ríchard, David Rodriguez, Maarja Roolaht, Carmen Sibbul, Eva Lotta Tarn, Kristel Ultra, Kerli Valter, Greta Vinkel, Mirell Vinnal, Merle Visak, Meeli Vreimann, Anari Västrik, Riina Õun.
Lisaks näitusele toimus sünnipäevakuu jooksul erinevaid töötubasid, avalikke loenguid ja esinemisi, näitusetuure, seminare ning pop-up väljapanekuid. Samuti tutvustati kodumaiseid võimalusi erialase kõrghariduse omandamiseks – oma õppekavasid tutvustasid peale EKA ka Kõrgem Kunstikool Pallas ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia.
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Kunstiline juht: Helen Sirp
Installatsiooni assistent: Jaana Nõu
Graafiline kujundus: Pärtel Eelmere
Taustajõud: EKA aksessuaari ja köite osakonna tudengid ning töötajad