EKA Arh konverents 2022: Innovatsioon ja digireaalsus
Foto Paco Ulman
Aeg: 6. september 2022
Koht: Eesti Kunstiakadeemia, Põhja pst 7, Tallinn, aula A-101
Eesti Kunstiakadeemias toimub Tallinna Arhitektuuribiennaali – TAB 2022 raames rahvusvaheline konverents Innovation and Digital Reality.
2019 toimus Tallinnas rahvusvaheline teaduskonverents “Ruum ja digireaalsus”, mis vaatleb kolmanda tehnoloogilise revolutsiooniga rajatud uut nähtust, digitaalset reaalsust. Pealoengud ja mitmed ettekanded andsid disainipõhistele distsipliinidele pildi sellest, mida võiks oodata: Antoine Picon aatomite ja bittide hübridisatsioonist; Mario Carpo jõhkra arvutamise tagajärgedest ja Roland Snooks täiustatud algoritmilise disaini kohta.
Alates 2019. aastast on maailm oluliselt muutunud: pandeemia tabas maailmamajandust ja kultuuri enneolematu jõuga, sundides kõiki oma elu-, äri- ja meelelahutusharjumusi uuesti üles ehitama. Maailma lukusolek katalüseeris e-kaubandust, kaugõpet ja tööd, aga ka kõiki digitaalseid platvorme. Digitaalse reaalsuse uuendused on kogunud hoogu ja muutunud täiesti uute võimaluste allikaks.
Oslo 2018. aasta käsiraamatu 4. väljaanne on laiendanud innovatsiooni mõistet palju kaugemale äri- ja majandustegevuse toodetest ja protsessidest. Innovatsiooni mõiste kiirgab tegelikult läbi kogu majanduse ja kultuuri. On väidetud, et selleks, et uuendus oleks radikaalne, peab see olema disainipõhine. Näeme loogilisi samme loovusest ja leiutusest disainini ja kuni uuendusteni meie elus. Võib oletada, et viimastel aastakümnetel kõrgelt propageeritud disainmõtlemine oli veidi ennatlik. Alles nüüd, digitaalse reaalsuse tekkimisega, on see saanud oma täieliku tähenduse – digitaalsete platvormide kaudu muutub enamus inimtööst eeldisainituks.
Konverentsi peaesinejana mõtestab innovatsiooni dr Roberto Verganti
Esitletud ja eelretsenseeritud artiklid avaldatakse väljaandes Proceedings: Innovation and Digital Reality. (Proceedings: Space and Digital Reality)
Kõik konverentsil osalejad on külalisteks ka Tallinna 2022 Arhitektuuribiennaalil, mis on mitmekülgse arhitektuurikultuuri edendava programmiga rahvusvaheline arhitektuuri- ja linnaplaneerimisfestival. TAB soodustab kontaktide loomise ja ideede vahetamise kaudu sünergiat arhitektide ja laiema avalikkuse vahel.
Olulised kuupäevad:
Konverentsi kutse: 15. veebruar 2022
Ettekannete resümeede (300 sõna) esitamise tähtaeg: 18. aprill. Resümeed saata aadressile jyri.soolep@artun.ee ja tiina.tammet@artun.ee
KONVERENTS: 06.09.2022
Täisteksti esitamine Toimetistesse: 31. oktoober 2022 (max 20 000 tähemärki koos tühikutega; kuni 2 lehekülge illustratsioone)
Eksperthinnangu tagasiside: 20. jaanuar 2023
Lõpliku teksti esitamine Toimetistesse: 01.03.2023
Avaldamine juuni 2023
Palume osalejatel uurida, kujutleda ja spekuleerida nii kosmose, arhitektuuri, loomingu, innovatsiooni kui ka disainihariduse tuleviku üle digireaalsuse ajastul.
Konverentsi toetavad:
Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Arhitektide Liit, Nord+, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Euroopa Regionaalarengu Fond
ESINEJAD: ettekannete videod
Jüri Soolep – On Digital Reality
Martin Melioranski – Arithmetic of Spatial Elements – continuous | discrete
Max Eschenbach – From Digital-Real to Real-Digital
Siim Tuksam – Digitalisation of Architecture – from purification to hybridisation
Roemer van Toorn – The Power of Gentleness in Architecture
Roberto Verganti (peaesineja/keynote) – Design Driven Innovation and Radical Invention in Art
Roberto Verganti Bio