Disain ja rakenduskunst
Disaini ja rakenduskunsti MA ühisõppekava, mis hõlmab aksessuaari, ehte ja sepise, keraamika, klaasi, moe ning tekstiili erialasid, seab rõhu traditsiooniliste oskuste sujuvale sidumisele kaasaegsete praktikate ning uudsete tehnoloogiatega. Õppekava eesmärgiks on nihutada disaini, taide (crafts’i) ja kunsti vahelisi piire, laiendades üldist arusaamist nendest valdkondadest ning tõstes esile nende ääre- ja ristumisaladele jäävaid teemasid ja praktikaid.
Õppetöös on kesksel kohal:
- materjali- ja protsessipõhine praktika
- loomingulise identiteedi väljatöötamine
- taktiilsed teadmised ja väärtused
- käeliste oskuste mõtestamine
- loovuurimus
- vastutustundlik loomeprotsess
Õpe toimub suurel määral stuudiotes ning erialastes töökodades, kus individuaalne tugi ja juhendamine loob soodsa pinnase eksperimenteerimiseks ja väljapaistvate tulemuste saavutamiseks enda valitud erialal. Tudengid puutuvad loengute ja töötubade raames kokku kõrgetasemeliste lektorite, juhendajate, tunnustatud disaini ja rakenduskunsti praktikute ning loovuurijatega, mis annab – koos rahvusvaheliste vahetusprogrammide ning praktika võimalustega – suurepärase väljavaate edendada oma karjääri nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil.
Kuigi alustavad tudengid on seotud oma erialaga, julgustab õppekava neid valdkondadeüleselt suhestuma ka teiste distsipliinidega, et töötada välja ainulaadne loomepraktika. Ühiselt tegeletakse teemadega, mis jagunevad laias laastus järgmiselt:
- keha ja identiteet
- materjal ja tehnoloogia
- objekt ja funktsioon
- ruum ja aktsioon
Igal erialal on oma materjalide, praktikate ja tehnoloogiatega seotud filosoofia ja arenev identiteet. Eesti Kunstiakadeemia on mitmete disaini ja rakenduskunsti erialade puhul üheks vähestest kohtadest maailmas, kus seda on võimalik MA tasemel omandada. Õppeprotsess ja valmivad magistritööd loovad uusi väärtuseid ja tähendusi, mis mõjutavad meie suhet materjali, esemete, keha, kogukonna ning kõige muuga, mis on inimeseks olemiseks vajalik.
Kuidas õppimine välja näeb?
- Materjali- ja praktikapõhine teooriaga suhestuv õppeprotsess
- Individuaalne ning mitmekülgne juhendamine
- Interdistsiplinaarsed võimalused töö teostamiseks
Millised oskused omandatakse?
- Suutlikkus positsioneerida ennast kui autorit disaini- või kunstiväljal
- Oskused mõtestada oma tööprotsesse läbi erinevate materjalide, teooriate, tehnoloogiate ja meetodite
- Teadmised loovuurimusliku töö kavandamisest ja teostamisest
- Suutlikkus analüüsida läbi oma praktika kultuurilisi ja sotsiaalseid teemasid
Kellena lõpetajad tööd leiavad?
- Disainer / kunstnik
- Loovuurija
- Loomeettevõtja
- Õppejõud
- Kuraator
Keda oodatakse õppima?
Disaini ja rakenduskunsti õppekavale oodatakse loominguliselt tegutsevaid, uudishimulikke ja kriitiliselt mõtlevaid tudengeid, kes soovivad saada süvendatud teadmisi ja oskusi töötamaks valitud erialaga seotud teemade, materjalide ja meetoditega. Eelduseks on huvi loomeprotsessi kaudu paremini mõista ja mõjutada arusaamist konkreetsest erialast ning selle senistest seostest materiaalse ja visuaalse kultuuriga. Õppekaval väärtustatakse kontekstitundlikkust ning seoste loomise ja analüüsimise oskust. Tudengil tuleb olla valmis nii iseseisvaks tööks kui ka erinevateks (ettevõtlusega seotud) koostööprojektideks. Varasemad valdkondlikud teadmised ja oskused on soovituslikud.