Sisseastumine
Keda ootame õppima?
Ootame fotoosakonda uudishimulikke ja laia silmaringiga, pildikultuurist ning kunstist huvitatud inimesi – nii neid, kes äsja keskkooli lõpetanud kui ka neid, kes vahepeal mõnel muul alal kätt on proovinud.
- BA õppekava on eestikeelne ja täiskoormusega õppijale tasuta. Õpe toimub päevases õppevormis.
- Bakalaureuseõppesse saavad kandideerida kõik, kellel on keskharidus või sellele vastav kvalifikatsioon (nt kutsekeskharidus). Üldised vastuvõtutingimused
- Kandideerimiseks peab olema sooritatud eesti keele/eesti keel teise keelena riigieksam minimaalselt 40/75 punktile ja inglise keele tulemus B1 tasemele. Riigieksamite täpsed nõuded
OLULISED KUUPÄEVAD 2025
01.02.– 09.06.2025 avalduste vastuvõtt SAISis kuni 23:59ni
2025 aasta lõpetajatel tuleb avaldus esitada ilma lõpetamise ja riigieksamite andmeteta. Värskendame avaldused SAISis peale andmete jõudmist registritesse. Kui peale sisseastumiseksamite läbimist selgub, et riigieksami tulemus jääb alla 40 punkti, siis langeb kandidaat kahjuks konkurentsist välja.
06.06.2025 avalduste vastuvõtt kohapeal kell 10:00-16:00 Põhja pst 7-D206
12.06.2025 vestlus zoomis
13.06.2025 konsultatsioon (kohustuslik)
13.– 17.07.2025 sisseastumiseksamid
hiljemalt 20.06.2025 teatakse SAIS-is vastuvõtu tulemused
08.07.2025 õppima tulemise kinnitamise tähtaeg SAISis
ESIMENE VOOR:
EKSAMIÜLESANNE 1: portfoolio
Digitaalne portfoolio tuleb esitada koos avaldusega (.pdf või pptx/ppsx formaadis).
Loe läbi ”PORTFOOLIO KOOSTAMISE JUHEND”.
EELVESTLUS
Vestlused toimuvad Zoomi vahendusel.
Sisseastuja tutvustab enda kogemust, suhtumist ja huvi kaasaegse kunsti ning fotograafia vastu. Tal on võimalus selgitada oma motivatsiooni õppida fotograafia osakonnas ning selgitada oma portfoolio koostamise põhimõtteid.
Kandidaadid peaks valmistuma ja olema valmis vastama järgmistele küsimustele:
- Milliseid kunstinäitusi oled käesoleval aastal külastanud?
- Milline oli viimane kunsti/filmi/kultuurielamus?
- Mis on sinu jaoks esiletõusev ühiskondlik või poliitiline probleem/küsimus? Miks?
Vestlusel hinnatakse sisseastuja oskust tutvustada end, enda huvisid, üldist silmaringi, potentsiaali ja motivatsiooni töötamiseks kaasaegse kunsti valdkonnas ning oma senist fotograafilist tegevust portfooliosse valitud tööde näitel.
Peale vestlust toimub valik järgmisesse vooru saajate vahel.
TEINE VOOR:
EKSAMIÜLESANNE 2: fotograafia sõnavara, funktsionaalse lugemisoskuse ja üldkultuuriliste teadmiste test
Test koosneb kolmest osast:
- fotograafilise sõnavara testist;
- funktsionaalse lugemisoskuse testist;
- üldkultuurilisest testist.
Fotograafia sõnavara ja funktsionaalse lugemisoskuse testi puhul summeeritakse õiged vastused. Üldkultuurilise testi puhul hinnatakse kandidaadi teadlikkust kaasaegsest kunstist, kultuurist kui ka üldist silmaringi. Kaks testi kokku annavad maksimaalselt kümme punkti.
EKSAMIÜLESANNE 3: fotoseeria ”Inimesed tänavalt” pildistamine
Seeria tuleks pildistada avalikus ruumis ja peaks lähtuma ühest konkreetsest ideest või kontseptsioonist. Kaasa tuleb võtta 12 fotot suurusega 15×20 cm (~A5). Kohapeal tuleb need vormistada ühele etteantud A1 suurusele alusele vastavalt juhistele. Ülesande täitmiseks on aega täpselt 40 minuti (Kohale tuleb tulla piisavalt varakult!).
Loomingulise ülesande “Inimesed tänaval” puhul hinnatakse, kuidas sisseastuja on leidnud isikupärase lähenemise teemale ning selle teostanud. Oluline on sisseastuja oskus luua fotograafia abil sotsiaalseid suhteid oma pildistatavaga s.o inimestega tänaval. Samuti hinnatakse seda, milliseid valikuid on sisseastuja teinud oma idee edastamiseks, seeria koostamiseks, töö vormistamiseks ning esitlemiseks. Ära jäta ülesannet viimasele minutile, vajadusel mine pildistama mitmel korral.
EKSAMIÜLESANNE 4: kunstiprojekti analüüs
Kunstiprojekti analüüs on ülesanne, kus sisseastuja valib seitsme kaasaegse kunstniku töö hulgast ühe, millest tuleb ette valmistada presentatsioon koos slaididega. Esitletav kunstnik valitakse eksamikomisjoni poolt etteantud nimekirjast.
Kunstiprojekti esitluse puhul hinnatakse sisseastuja võimet süveneda ja analüüsida teise kunstniku loomingulist praktikat. Olulisim on valitud kunstniku projekti ideelise ja teostusliku külje sõnastamine ja väljendamine.
EKSAMIÜLESANNE 5: vestlus
Vestlusel selgitab sisseastuja oma seisukohti, visiooni ja motivatsiooni kaasaegse kunsti ja fotograafia suhtes. Oluline on ka eelnevalt sooritatud eksamiülesannete analüüs, vajadusel esitab eksamikomisjon täpsustavaid küsimusi testi ja loominguliste ülesannete kohta.
Vestlusel hinnatakse sisseastuja oskust tutvustada oma töid (erialaeksamid ja portfoolio), üldist silmaringi, potentsiaali ning motivatsiooni töötamiseks kaasaegse kunsti valdkonnas.
PORTFOOLIO KOOSTAMISE JUHEND
Mis on portfoolio?
Portfoolio ehk loovtööde mapp peaks koosnema valitud fotodest, sealhulgas ka fotoseeria(te)st, mille aluseks on kandideerijat huvitavad teemad.
Teoste valik
Portfooliosse tee valik iseseisvalt tehtud töödest. See peaks koosnema Sinu pildistatud fotodest, sealhulgas ka fotoseeria(te)st, mille aluseks on mõni Sind huvitav idee või nähtus. Võib lisada ka enda muude tööde reproduktsioone (liikuv pilt, maal, skulptuur, tegevuskunst, graafiline disain jne.), kokku kuni 25 fotot.
Fotode formaat ja külgede suhe on Sinu vaba valik. Fotode juures võib kasutada lühikest tutvustavat teksti, pildiallkirju jms. Audiovisuaalsete teoste puhul lisage neile viide.
Vormistus
Digitaalne portfoolio peab olema vormistatud pdf või pptx/ppsx (powerpoint) dokumendivormingus, arvestades arvuti ekraanilt vaatamise eripärasid. Soovituslik suurus võiks olla 3840 × 2160 pildipunkti ja maksimaalne dokumendi maht 20 MB (arvestage, et SAISis on piirang lisatud dokumentide mahule!).
Saatetekstid
Võid lisada fotodele lühikesi sissejuhatavaid tekste või pealkirju, et anda konteksti või jagada oma loomingulise protsessi tausta.
Mida hinnatakse?
Erialakomisjoni jaoks peaks portfoolio andma ülevaate Sinu isikupärasest visuaalsest mõtlemisest ning eelistustest teemade, žanrite ja kujutamisviiside hulgas. Komisjon pöörab eelkõige tähelepanu kellele, kuidas Sa oma portfooliot tutvustad ja oma töödest kõneled. Ei hinnata fototehnilisi oskusi, kasutatud fototehnikat ega erinevates žanrites töötamise oskust.
Pane tähele!
Sisseastumisportfoolios aktsepteerime meeleolu- ja ilupilte (näiteks nunnud kassipojad, makrovõte lillest, päikeseloojang), Photoshopi filtri(te)ga töödeldud või AI pildi genereerimise platvormide abil loodud fotosid ainult juhul, kui need on seotud mõne vaimuka ja ootamatu lähenemisega!
Enne esitamist vaata oma portfoolio üle veendumaks, et see esindab sinu kunstilist ja esteetilist nägemust.