Klaas

Mitmekülgne väljendusvahend

EKA klaasi eriala ühendab endas kunsti ja disaini. Klaas on materjalina nõudlik ning sellest kunstiteoste või disainitoodete loomiseks on vaja põhjalikke teadmisi ja oskusi. Ometi on see materjal tänuväärseks ja hinnatud väljendusvahendiks erinevatele professionaalidele – nii kunstnikule, disainerile kui ka arhitektile. 

Eesti ainus

EKA klaasi osakond on ainus koht Eestis, kus on võimalik omandada põhjalik ettevalmistus klaasi valdkonnas. Siin õpivad tudengid, kes on huvitatud kontseptuaalsest lähenemisest materjalile ning soovivad oma loomingus ühendada uusi tehnoloogiaid ja traditsioonilisemat käsitlust.

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti eriala esindab rikkalikku, omanäolist ja arenevat kunstisuunda, märksõnadeks mitmekihilised loomekontseptsioonid ja vormilised valikuvõimalused. Õpingutes on kesksel kohal isikupärase käekirja väljaarendamine, läbimõeldud looming ning ainulaadse vaatepunkti leidmine. 

Klaas on igapäevaelus möödapääsmatu: sellest valmivad tarbeesemed ja optikariistad, klaas kui ehitusmaterjal laseb ruumidesse valguse. Kaasaegsete kunstnike väljendusvahendina kogub klaas maailmas samuti populaarsust. Klaasivaldkonnas leitakse uutele tehnoloogiatele aina enam rakendust, nimetada võib näiteks 3D printimist, mis võimaldab luua klaasist ülikeerukaid kujundeid, trükitehnikaid ja lamineerimisvõtted.

Õppe eesmärgiks on koolitada võimalikult universaalsete teadmiste ja oskuste ning avara silmaringiga klaasikunstnikke. Erialaste oskuste ja võimaluste põhjalik tundmine loob klaasikunstnikule ja -disainerile parimad võimalused eneseväljenduseks. Õppetöös väärtustatakse ühtviisi nii tööprotsessi ja sellest saadavaid elamusi kui ka isikupärast lõpptulemust.

Õppes on oluline roll avatusel ja rahvusvahelisel koostööl. Algaja kunstniku jaoks on vajalik luua side erialase väljaga nii kodumaal kui ka mujal maailmas. Samuti pööratakse tähelepanu hooliva õpikeskkonna hoidmisele, mis väärtustab õppijat kui isiksust ja loob talle võimalused oma potentsiaali rakendamiseks parimal moel.

Õppekava

Klaasikunsti erialal saab õppida nii bakalaureuse- kui magistritasemel.

Klaasikunst on üks neljast erialast (õppesuunast) bakalaureusetaseme ühendõppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis. Sisseastumiskatsed on õppekava erialadel ühesugused.

Esimesel semestril õpivad kõigi õppesuundade üliõpilased koos. Saadakse ülevaade õppekava erialadest ja algpädevused joonistamises, värviõpetuses, kompositsioonis. Alates teisest semestrist on õpe eelkõige erialapõhine, aga mõndagi toimub õppekaval ühiselt. Koondõppekava annab võimaluse tutvuda erinevate õppemeetodite, materjalide, tehnoloogiate ja töökodadega ning kasutada seda oma projektide teostamisel. Samuti on võimalik teha koostööd teiste erialade ja töökodadega nii disainiteaduskonnas kui akadeemias laiemalt.

Bakalaureuseõpe kestab kolm aastat ja koosneb teooriaainetest, loomingulistest ja disainisuunalistest erialaprojektidest ning praktilistest kursustest. Kolmanda aasta kevadsemestril valmib lõputöö.

Magistritaseme õpe toimub paralleelselt eesti keelsel õppekaval Taidestuusium ning inglise keelsel õppekaval Crafts.

Õppes peetakse oluliseks individuaalse ja grupitöö tasakaalustatust. Valmisolek rühmatööks on väga oluline. Samuti on vajalik arendada oskust suhelda tööalaselt nii tellijate kui teiste erialade esindajatega. Seetõttu on erialaprojektid sageli seotud konkreetsete tellimuste, näituseprojektide või klaasivaldkonnas toimuvate sündmustega.

Kellena saab töötada?

Klaasikunsti eriala lõpetajatest võivad saada vabakutselised kunstnikud, disainerid, õpetajad, teadurid, tehnoloogid, ettevõtjad, galeristid või restauraatorid.

 

Klaas_Foto Marek Metslaid
Klaas_Autor Annali Kruusamägi_ Foto Annali Kruusamägi
Klaas_Autor Jakub Knápek _Foto Jakub Knápek
Klaas_Autor Salome Laev_ Foto Katrin Press
optika-4
Klaas_Autor Greete Rüütmann_ Foto Olga Makina
Klaas_Autor Maris Maasikas-Korts_Foto Rait Lõhmus
paljuski_praktika_0
Klaas_Foto Jaan Heinmaa
valgusti1
IMG_4168
Klaas_Toit _ Klaas_ Foto Elle Lepik
maemets_maarja_underwater_love
DSC_1111
Klaas_Jennie Jesseni workshop_Foto Rait Lõhmus

Uudised ja sündmused

Ivo Lille fond

Ivo Lille fondi klaasskulptuuride konkurss 2025

Eesti Rahvuskultuuri fond kuulutab välja Ivo Lille fondi klaasskulptuuride konkursi. Konkursil võistlevad skulptuurid ja installatsioonid, mille põhimaterjaliks (üle 50 %) on klaas. Tegemist võib olla ka mitme autori ühistööga. Konkursi võitjat premeeritakse 5 000 eurose Ivo Lille fondi stipendiumiga. Ivo Lille fond loodi 2023. aastal klaasikunstnik Ivo Lille mälestuse jäädvustamiseks. Fondi ...
SONY DSC

Andra Jõgis „Seitse aastat arbuusisuhkrus“ Okapi galeriis

Olete oodatud Andra Jõgise näituse „Seitse aastat arbuusisuhkrus“ avamisele Okapi galeriis 10. detsembril kell 18.00. Klaasikunstnik Andra Jõgise „Seitse aastat arbuusisuhkrus“ tööde teemaks on aeg ning see, kuidas elu on võimalik elada ainult päev korraga. Ei ole vahelõikeid ega petukoode, ei saa esmaspäevadest üle hüpata ega aeglustada reedeid. Iga päev tuleb ükshaaval üle elada ning ehk ...
EVE KOHA Klaasimaal_kaanepilt

Eve Koha “Klaasimaal – valgusega maalimine”

Eve Koha raamat „Klaasimaal – valgusega maalimine“ esitab ülevaate klaasimaali ajaloost ja selle meetoditest. Klaasimaali meetodid, materjalid ja põletusahjud on aja jooksul teinud läbi suure arengu. Eve Koha raamat on eelkõige mõeldud õppematerjaliks, aga sobib tutvumiseks kõigile teistelegi, kes soovivad klaasimaaliga lähemalt tutvuda. Autor ja koostaja: Eve Koha Toimetaja ja illustraator: ...
Tume_maa_Tiina_Sarapu_GD_Meelis_Mikker

Tiina Sarapu “Tume maa” HOP galeriis

Tiina Sarapu TUME MAA HOP galerii 4.10. – 29.10.2024. Kuraator: Maarja Mäemets Läbi vagude, kihtide, kraavide, soonte jookseb Tume maa üle silmapiiri nagu tühi põld. See on üleminekuala, mis peidab endas kõiki võimalusi. Ruum, mis ulatub sügavamale kui kolmemõõtmelisus. Näitus ‘’Tume maa’’ on kunstniku Tiina Sarapu ja näituse kuraatori Maarja Mäemetsa aastapikkuse vestluse materialiseerumine. ...
MÜRA Facebook event banner

“MÜRA” – EKA keraamika- ja klaasiosakonna ühisnäitus

“MÜRA” – EKA keraamika- ja klaasiosakonna ühisnäitus leiab aset Tallinna Muusika- ja Balletikooli MUBA (Pärnu mnt. 59) A korpuse 3. korrusel, 15.05–17.06.2024, kell 9.00-18.00. Näituse avamine toimub kolmapäeval, 15. mail kell 17.00. Muusikaliselt ilmestab näituse avamist MUBA nüüdismuusika ansambel. Kohaspetsiifiliste installatsioonidega grupinäitus “MÜRA” ühendab endas Eesti Kunstiakadeemia ...
EKA Avatud Uksed_29.02.24_evertpalmets-137 copy

EKA disainiteaduskonna töötoad sisseastujatele

Aprillis ja mais on kõigil tänavustel sisseastujatel ja ka teistel huvilistel, kellele EKA erialad huvi pakuvad, võimalik osaleda erinevates EKA disainiteaduskonna erialasid tutvustavates töötubades. Kõik töötoad toimuvad Eesti Kunstiakadeemias kohapeal. REGISTREERU TÖÖTUBADESSE SIIN Hetkel on valikus järgmised töötoad: Aksessuaaridisain: materjalis visandamine Töötoas saab kerge ...
Venia-legendi-loengud-1200x600

Akadeemiliste töötajate konkurss: avalikud venia legendi loengud

Aprillis alustavad 2024. aasta akadeemiliste töötajate konkursi kandidaatide avalikud venia legendi loengud. NB! Videote parool on Faw1!.ec 15. aprill ruumis A-501 Klaasidisaini dotsent, BA eriala juht, osakonna juhataja (1,0 ametikohta) kell 11.30 Andra Jõgise loeng "Pool tühi & täitsa täis" Tootedisaini teooria ja ajaloo dotsent (0,75 ametikohta) kell 12.30 Triin Jerlei loeng "Jagatud ...
AUP-2024-FHD_still5

EKA avatud uksed 2024

EKA avatud uste päev toimub 29. veebruaril 2024! Text Programm ja registreerumine: https://www.artun.ee/sisseastumine/tere-tulemast/avatud-uste-paev/
  • Programmi juures meeldib mulle loominguliste ja asiste ainete tasakaal, millest viimased toetavad loomevaldkonnast paremini arusaamist ja ettevõtjana tegutsemist. Lisaks lähenetakse õppetööle väga individuaalselt ja õppejõud on eesmärkide saavutamisel tõeliselt abiks.
    Kateriin Rikken
    MA Disain ja rakenduskunst (Klaasikunst) ‘18
  • Lihtsalt öeldes, armastasin Eesti Kunstiakadeemias õppimist. Kui küsida miks, siis mis mulle kõige enam sobis, oli individuaalne lähenemine. Midagi ei ole raiutud kivisse ja olenevalt, kas oled rohkem kunsti, käsitöö või disaini huviline, Design & Crafts kursus lubab sul just seda olla. Ja õppejõud on suurepärased. Nad on alati olemas, kui neid vajad ja elavad tudengite arengule nii õpingute ajal kui ka pärast seda tõeliselt kaasa.
    Andra Jõgis
    MA Disain ja rakenduskunst (Klaasikunst) ´14
    Andra Jõgis Studio omanik

Tudengite tööd

EVE_KOHA
Andra Jõgis 2011-1
Sigrid Luitsalu 2016
KLAASIMAAILM-2011_ Arve Henriksen.

Lisainfo

Põhja pst 7, Tallinn 10412

B 604

glass@artun.ee

+3726267320