KVI avatud loengud
KVI avatud loengud 2024–2025
Tähelepanu, dekoloniseerimine – võrreldes ja jagades praktikaid
Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi avatud loengute sari keskendub 2024/2025 õppeaastal dekoloniaalsetele praktikutele ja praktikatele. Loengusarja raames kutsutakse Tallinnasse esinema terve rida silmapaistvaid uurijaid ja kuraatoreid. Sari tõukub Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia dekoloniseerimise uuest lainest, mis on oluliselt mõjutatud Venemaa täiemahulisest sõjast Ukrainas.
Loengupidajad avatavad “dekoloniseerimise” mõiste teooriat ja praktikat eri paikades ja tegevusaladel, luues seeläbi võrdlusi erinevate kontekstide vahel ning ehitades üles dialoogi Ida-Euroopa, Kesk-Aasia ja teiste piirkondade vahel.
Soovime sellega panustada Ida-Euroopa dekoloniseerimisse, aidates regioonil leida oma häält ja kohta võrdluses teiste ja sageli vanemate dekoloniseerivate traditsioonidega, aga rõhutame samas kriitilise vaate ja solidaarsuse tähtsust.
Dekoloniseerimine tähendab suurte ajaloo-, kultuuri- ja kunstitraditsioonide ning kaanonite lahtimuukimist. Samavõrd vajavad dekoloniseerivat pilku muuseumi- ja näitusepraktikad, mille valikud on samuti sõltunud koloniseerivate kultuuride poolt loodud arusaamadest selle kohta, mis kunstis on tähtis ja miks see on tähtis.
Loenguid on oodatud kuulama kõik EKA ja teiste koolide ja kõrgkoolide tudengid ja õppejõud, kunsti-, muuseumi- ja kultuuritöötajad ning kõik teised huvilised.
Loengud on tasuta ja toimuvad inglise keeles.
Loengute kava 2024/2025:
- 14. oktoobril kell 17.30-19.00 ruumis A-501 Klara Kemp-Welch: “Vaba liikumine? Rände ja liikuvuse jälgimine Ida-Euroopas alates 2000. aastate algusest” – loeng toimub koostöös Eesti doktorikooli humanitaarteaduste ja kunstide haruga.
- 16. detsembril Inga Lāce (Almaty Museum of Arts)
- 27. jaanuaril Sepake Angiama (Institute of International Visual Arts, London) – koostöös KKEKi ja Eesti doktorikooli humanitaarteaduste ja kunstide haruga
- 12. veebruaril Charis Gullikson (Nordnorsk Kunstmuseum, Tromsø) “Põhjamaade muuseumide dekoloniseerimine” – koostöös KUMUga
- 12. märtsil Bart Pushaw (University of Tennessee Chattanooga) – koostöös KUMUga
- 8. aprillil Victoria Donovan (University of St. Andrews) “Dekoloniseeriv uurimistöö ja kureerimine Ukraina tööstuspiirkondades” – koostöös Eesti doktorikooli humanitaarteaduste ja kunstide haruga
- 21. mail Macarena Gomez-Barris (Brown University) “Ekstraktivism, Ladina-Ameerika, dekoloniaalsus” – koostöös KUMUga