Muinsuskaitse ja konserveerimine
Kultuuripärandi väärtustamine, hoidmine ja kaitsmine
Muinsuskaitse ja konserveerimise õppekava on suunatud meie kõigi füüsilise ja vaimse kultuuripärandi väärtustamisele ja säilitamisele. See on erakordselt vaheldusrikas ja põnev, suure ühiskondliku missiooniga valdkond. Muinsuskaitse ja konserveerimise osakonnas õpivad inimesed, kes soovivad teha ära midagi praktilist, silmaga nähtavat ja käega katsutavat, seda ka laiemalt mõtestada, üldsusele vahendada ning selle kaudu maailma paremaks muuta.
Arhitektuuri- ja kunstimälestiste konserveerimise erialad
Pärast esimest õppeaastat valitakse kas arhitektuuri- või kunstimälestiste konserveerimise eriala, kus õpetatakse vastavalt kas ehitusliku või esemelise kultuuripärandi uurimise ja konserveerimise teoreetilisi printsiipe ning praktilisi oskusi. Mitmed õppeained toimuvad kõigil õppekavale astunud tudengitel kogu stuudiumi vältel jätkuvalt ühiselt. Õppekava teoreetilised ja praktilised osa on võrdselt olulised ning hästi tasakaalus. Meie tudengite töid, mis on tehtud ühiskonnale olulistel ja huvipakkuvatel teemadel, on järjepidevalt tunnustatud riiklikul üliõpilaste teadustööde konkursil ning tutvustatud meedias. Peame tähtsaks, et meie osakonnas õppides avastaks iga tudeng endas erialase entusiasmi, saaks toetava kogukonna ja sõbrad kogu eluks. Lähenemine õppimisele ning juhendamisele on personaalne, õhkkond toetav ja sõbralik. Bakalaureuse õppekava lõpetanud tudeng omandab kunstimälestiste konserveerimise erialal konsevaatori, tase 6 esmase kutse ning arhitektuuripärandi konserveerimise erialal arhitektuuripärandi spetsialisti, tase 6 kutsekvalifikatsiooni, mis võimaldab edukalt kutsealases ja akadeemilises maailmas edasi liikuda nii Eestis kui rahvusvaheliselt.
Eriala
Kultuuripärand on vajalik ühiskonna kestmiseks ja arenguks. Muinsuskaitse eesmärgiks on selle pärandi hoidmine, väärtustamine ja tulevikku kandmine. Kui varem käsitleti pärandina vaid materiaalseid objekte, siis tänapäeval vaadeldakse seda inimkultuuri ja looduskeskkonna lõimunud tervikuna. Mälukandjana on ajaloolised esemed ja hooned meie ümber omandanud nii emotsionaalse kui funktsionaalse tähenduse.
Muinsuskaitse ja konserveerimise eriala tegeleb kõige laiemas mõttes füüsilise ja vaimse pärandi väärtustamise ja kaitsmisega. Olgu selleks siis ajalooliste hoonete, maastike, kunsti- või tarbeesemete, aga ka nendesse kätketud mälu ja mälestuste säilitamine. Kitsamalt õpetatakse nii arhitektuuri- kui ka kunstimälestiste uurimise ja konserveerimise teoreetilisi printsiipe ning praktilisi oskusi. Tegu on erakordselt põneva, vaheldusrikka ja suure missiooniga erialaga.Erialaõpe lähtub kaasaegse keskkonnakäsitluse filosoofiast ja säästva arengu põhimõtetest.
Õppe eesmärgiks on anda tudengitele erialaseid teadmisi ja oskusi ning kujundada hoiakuid ja väärtushinnanguid, mis aitavad teadvustada loodus-, sotsiaal- ja kultuurikeskkonna seoseid. EKA on ainus kõrgkool Eestis, kus on võimalik omandada muinsuskaitse ja arhitektuuri ning kunsti konserveerimise ja restaureerimise alast akadeemilist kõrgharidust. Osakonna õppejõud on oma ala tunnustatud ja kõrgelt hinnatud spetsialistid.
Õppekava
Muinsuskaitse ja konserveerimise õppekava on avatud muutustele ja arengutele kaasaegse keskkonnakäsitluse filosoofias ning muinsuskaitse ja restaureerimise teoorias ja praktikas, lähtudes säästva arengu põhimõtetest. Tegemist on paljuski interdistsiplinaarse alaga, mis hõlmab baasteadmisi nii filosoofiast, kunsti- ja arhitektuuriajaloost kui restaureerimise ja konserveerimisega seotud spetsiifilistest valdkondadest, sh konserveerimisteooria, keemia, ehitusfüüsika, materjali- ja inseneriteadused jpm. Akadeemilise auditoorse tööl kõrval on olulised ka mitmesugused praktikad ja õppesõidud Eestis ning välismaal. Magistriõppes on erialal võimalik spetsialiseeruda muinsuskaitse ja konserveerimise, arhitektuuri konserveerimise või museoloogia õppesuunale.
Eesti Kunstiakadeemial on õigus anda konserveerimise eriala bakalaureuse õppekava läbinuile kutseid arhitektuuripärandi spetsialist, tase 6 ning konservaator, tase 6 esmane kutse.
Kellena saab töötada?
Muinsuskaitse ja konserveerimise eriala lõpetajad töötavad konservaatoritena muuseumides ja konserveerimistöökodades, Muinsuskaitseametis, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonnas, ministeeriumites ja arhitektuuribüroodes või iseseisvate ettevõtjatena muinsuskaitse ja restaureerimise valdkonnas, ajaloolistel ehitistel uurimistööde teostajatena, muinsuskaitse eritingimuste koostajatena, konserveerimis- ja restaureerimistööde järelevalve läbiviijatena ning erialaõppejõududena.