Hara sõduripannoo
25.augustil kell 11-17 ootavad Ronimisministeerium ja Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakond kõiki mahajäetud allveelaevabaasi Harale ronima ja nõukaaegset „graffitit“ säilitama.
Huvilised saavad kogenud juhendajatega, prof Hilkka Hiiopi ja Kristiina Ribelusega koos proovida seinamaalingu konserveerimist. Samuti on võimalik ronida Hara sadamakail nii köiega kui ilma, vette maandumisega. Oodatud on algajad kui ka edasijõudnud ronijad. Kaide vahele seatakse üles ka slackline. Vettemaandujad saavad sooja telksaunas. Koha peal saab väikese tasu eest laenutada ronimissusse.
Nõukogudeaegne allveelaevade sadam Haral on müstiline koht Põhja-Eesti rannikul, mis meelitab kohale erinevate valdkondade inimesi. „Nõukogudeaegne meremehe „graffiti“ on üks Hara sadama ägedamaid asju“, ütleb Ronimisministeeriumi juht Mikael Orkomies. „Oleme seal varemgi ronimas käinud ning seetõttu olime kohe aktsiooniga nõus“, lisab ta. „Hara sadama meremehe „vend“ Alfonso asub Naissaarel. Temaga tegelesime eelmisel aastal. Mõlemad maalingud pärinevad 1980.aastatest ning on vaieldamatult võimsad militaarpärandi näited,“ ütleb ürituse algataja restauraator Kristiina Ribelus. „Kuna Naissaare “Alfonso” restaureerimine pälvis palju avalikkuse tähelepanu nii kohalikus ja rahvusvahelises meedias ning pärjati Viimis Valla Aasta Kultuuriteo preemiaga, siis otsustasime saadud auhinnaraha investeerida järgmisesse päästeaktsiooni. Et Hara objekt pole kaitse all, on meie mõte Alfonso vend Haral konserveerida nii öelda graffiti projektina ehk salaja, kuna sellele tellimust pole esitatud,“ lisab Ribelus.
Professor Hilkka Hiiopi sõnul pole varem sõjaväesisest kunsti teadlikult säilitatud, kuna tegu on nii tehniliselt keeruka kui ka ideoloogiliselt vastumeelse pärandiga. „Samas on okupatsioonide pärand üks osa meie ajaloost, milleta pole võimalik terviklikult tunnetada lähimineviku Eestit. Tänaseks on sellest väheteadvustatud ja -hinnatud kunstinähtusest säilinud vaid kaduvväike osa ning seegi on peatselt kadumas. Hara aktsiooniga üritame panustada ühe meie ajaloo keerulisema mälupaiga säilitamisse“, selgitab prof Hilkka Hiiop.
Rohkem infot: Kristiina Ribelus, ribelus@gmail.com, 53448369; Hilkka Hiiop, hilkka.hiiop@artun.ee, 56577980; Mikael Orkomies, mikael@ronimisministeerium.ee, 53332208.
Naissaare mereväelase pannoo restaureerimise kohta saab rohkem teada siit:
BBC News, 28.september 2017
Eesti Ekspress, 23.august 2017
Vaata ka videot Haral ronimisest.