Gerard Unger. Foto: Michael Bundscherer.
Gerard Unger
22.01.1942–23.11.2018
23. novembril suri ootamatult tuntud Hollandi tüpograaf ja graafiline disainer, Eesti Kunstiakadeemia audoktor, professor Gerard Unger. Ta oleks jaanuaris saanud 77 aastaseks.
Gerard Unger oli oluline persoon tüpograafia arenguloos just tänapäevase digitüpograafia väljakujundamisel. Unger oli üks esimesi maailmas, kes läks üle kirjatüüpide arvutis loomisele. Tema varaseim digitaalne kiri Demos valmis juba 1976. aastal. Oma tegevusega näitas ta teed paljudele teistele disaineritele, kuidas klassikalist pärandit loomulikul moel kaasaega sulandada. Ungeri fondid, mis on sageli mõeldud meediaväljaannete jaoks, on ökonoomsed, harmoonilised, kained ja karged. Tema loodud kirjatüüpe on kasutanud mitmete riikide meediaväljaanded, sh Sirp ja Eesti Ekspress.
Unger oli professionaalselt aktiivne oma elu lõpuni. 2018. aastal ilmus tema elutööd kokku võttev teos “Theory of Type Design”. Oodatud raamatu esitlusel oli professor veel heas vormis, kuid kustus pool aastat peale loomingule joone alla tõmbamist.
Silmapaistev oli Gerard Ungeri tegevus õppejõuna. Tüpograafiateadmisi jagas ta paljudes maailma kõrgkoolides. Eesti tudengeid juhendas Unger nii Gerrit Rietveldi Akadeemias Amsterdamis kui ka Eesti Kunstiakadeemias. Siin oli ta 2003. aastal esimeseks graafilise disaini välisõppejõuks aidates luua sidemeid kaasaegse rahvusvahelise disainieluga. 2009 sai temast EKA audoktor.
Ungeri viimaseks jäänud kirjatüüpi Sanserata (2016) tutvustav tekst ütleb: „A bright and unflappable articulated sans“. Needsamad märksõnad kehtisid täiel määral ka Gerardi puhul: särav, häirimatu, artikuleeritud, pühendunud, rõõmus… Niisugusena jäävad teda mäletama tänulikud üliõpilased ja kolleegid Eesti Kunstiakadeemiast.
Eesti Kunstiakadeemia
Eesti Ekspressis 2003. a. ilmunud intervjuu Gerard Ungeriga: https://ekspress.delfi.ee/areen/gulliver-swift-ja-hollander?id=69018181