Avatud loeng: Philipp Teufel “Jaapani õnnelikkus. Otsides sisemist rahulolu läbi esteetilise kogemuse”

Japanese Happiness. Loeng
Asukoht:
EKA aula

Algus k.p.:
24.10.2024

Algusaeg:
17:00

Lõpp k.p.:
24.10.2024

Neljapäeval, 24. oktoobril kl 17.00 peab EKA aulas loengu jaapani esteetikast, esemelisest kultuurist ning filosoofilisest ellusuhtumisest Düsseldorfi Rakendusteaduste Ülikooli Peter Behrensi kunstikooli (PBSA) näitusekujunduse emeriitprofessor Philipp Teufel. Loengus tutvustab Teufel samanimelist enda kureeritud rändnäitust, mis tänavu suvel avanes Kölni Jaapani Kultuuri Instituudis ning mis 2025. aasta kevadel jõuab ka Tallinnasse. Loengu juhatab sisse jaapani disainer ning EKA tootedisaini endine professor Masayo Ave.

Näitus “Jaapani õnnelikus” tutvustab rõõmutunnet, mida jaapanlased kogevad läbi esteetiliste argiesemete. Väljapanekut koostades palus Philipp Teufel kümnetel jaapani kultuuriga hästi kursis olevatel kuraatoritel, kunstnikel, filosoofidel ja teistel loovisikutel välja pakkuda esemeid, mis nende arvates esindavad kõige paremini argiesemete, ilutunde ja heaolu sümbioosi. Tulemuseks on laiapõhjaline jaapani tootedisaini ja tarbekunsti tutvustav väljapanek, kust leiab nii ajaloolist rahvakunsti, tänapäeva kõrgtehnoloogilist disaini kui ka kaasaja massikultuurist tuntud fenomene. Kuraatori valikusse jõudsid nii traditsiooniline luud, bonsai käärid, kimono kui kõrgtehnoloogilisest titaanist tumbler. Paljud nendest objektidest on valmistatud ülima pühendumisega väikestes Jaapani tehastes, kus töötavad kõrgeima kvalifikatsiooniga käsitöölised. Esemete vormi ja kasutuse kõrval pöörab näitus põhitähelepanu just nende valmistamisele, n-ö meistri käekirjale.

Professor Philipp Teufel õppis visuaalset kommunikatsiooni ja stsenograafiat HfG Gmündi

Rakendusteaduste Ülikoolis. Aastatel 1985–1995 töötas ta disainiagentuuris Maini-äärses Frankfurdis. Kuni 2007. aastani oli Teufel partner disainistuudios nowakteufelknyrim ja 2008–2017 oli ta malsyteufeli loovbüroo tegevdirektor. 2010–2015 nõustas ta Berliinis Humboldti foorumit stsenograafia küsimustes. Teufel on õpetanud ja uurinud 3D-kommunikatsiooni valdkonda Düsseldorfi Rakendusteaduste Ülikoolis üle 25 aasta. Ta on Saksamaa Rahandusministeeriumi kunstinõukogu liige ning ühtlasi on ta olnud Red Dot Design Awardsi žürii liige alates 2015. aastast. Viimastel aastatel on ta kureerinud ja kujundanud näituseid antropotseeni ja rohelise linnaelu kohta (“Grüntopia” ja “Transition Now”).

Tegemist on PBSA näitusekujunduse ja EKA sisearhitektuuri osakonna ühisprojektiga, mida toetab Düsseldorfis tegutsev filosoofiakultuuri edendav Identiteedi Sihtasutus. Näitusekujundus valmis kolme töötoa tulemusel, mida juhendas jaapani disainer Masayo Ave. Magistritudengitel tuli õppetöö käigus luua ainulaadne rändnäitus, mis haaras nii terviklikku näitusearhitektuuri ja modulaarse kujunduse loomist, tootmist ja ülespanekut, aga ka kogu sisu sensoorset kommunikeerimist. Näitust eksponeeriti esmalt Kölnis Jaapani Kultuuriinstituudis 24.05.2024 – 31.07.2024. 2025. aasta kevadel rändab näitus Eestisse, avanedes 6. märtsil ARSi projektiruumis. Tallinna näituse ehitavad samuti üles EKA ja PBSA näitusekujunduse tudengid. Selleks toimub 21.-25. oktoobril EKAs ka töötuba Masayo Ave juhendamisel. 2025. aasta sügisel rändab näitus Jaapanisse.

Loengule on oodatud kõik kunsti, disaini, meedia, arhitektuuri ja kunstiteaduse tudengid jt, keda näituste kujundamise teema ja EKA rahvusvahelised koostööprojektid kõnetavad. Loeng toimub inglise keeles ja on tasuta. Täname toetuse eest Erasmus+ programmi.

Lisainfo:

Gregor Taul
gregor.taul@artun.ee
Külalislektor
Sisearhitektuuri osakond
Arhitektuuriteaduskond
Eesti Kunstiakadeemia

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Gregor Taul
Viimati muudetud

Sisearhitektuur Avatud loengud