Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis on esmakordselt avatud eesti disaini püsiekspositsioon

Asukoht:
ETDM, Lai tn

Algus k.p.:
03.05.2013

Lõpp k.p.:
03.05.2014

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis on disaini kollektsioneerimisega tegeletud kümmekond aastat seda süstemaatiliselt jälgides, regulaarselt kogudes ja uurides, mille väljundiks on olnud erinevad näitused ja publikatsioonid. Tänaseks on nii esemelisest kui seda toetavast materjalist (kavandid, joonised, trükised, dokumendid jms) saanud arvestatav ning mitmeid kohalikus disainikonteksis olulisi teemasid kattev ja kaardistav kollektsioon, kus on kokku saanud esemed, autorid, tootjad ja aastad.

Seni oli disaini käsitletud muuseumi püsiekspositsioonis integreeritud osana tarbekunsti ja disaini ühisväljapanekust, mis on põhjendatav nende valdkondade tiheda teineteisega põimituse tõttu. Nüüd on eesti disainiajalugu, eelkõige tootedisaini erinevaid aspekte puudutav, esitatud iseseisva loo ja väljapanekuna, keskendudes eelkõige 20. sajandile ja kaasajale. 

Eesmärgiks on eksponeerida eesti disaini arengut ajaloolisel teljel võimalikult tiheda kontsentraadina, andes pildi olulisematest arengutest ja nähtustest ning seda eelkõige esemelise kaardistuse kaudu. Loomulikult on siin näha olev pilt skemaatiline, toimunud on oluliselt enam, nii sündmusi kui esemeid silmas pidades. Esemete näol on mõistagi tegu koostisosadega suuremast tervikust – iga nähaoleva eseme taga rullub lahti lai ja tihe maailm – ajaloolistest, majanduslikest ja sotsiaalsetest aspektidest koosnev niidivõrgustik. See annab võimaluse teha aja jooksul sissepõikeid paljudesse erinevatesse teemadesse, moodustades pinnase tulevastele näitustele, ideedele ja uurimustele.

Näitusel on võimalik vaadata ka almanahhi Kunst ja Kodu erinevaid aastakäike, mis oli nõukogude ajal üks olulisi tollase disainiga suhestumise kanaleid, mille kaante vahel ilmusid kodukultuuri puudutavate näpunäidete ja soovituste kõrval ka toonaste olulisemate kujundajate joonised ja juhendid koduste tarbeesemete ise valmistamiseks. Peagi lisandub ka avariiul eesti disaini puudutava kirjandusega.

Hulk materjali on eksponeeritud digitaalsel kujul, laiendamaks pilti esemeist ja keskkondadest, mida erinevatel põhjustel hetkel muul moel näidata ei ole võimalik. Eesti disaini näeb ka muuseumi õuealal.

Kokku on eksponeeritud on üle 350 eseme erinevatelt autoritelt ja ettevõtetelt.

Loodetavasti aitab ekspositsioon tõsta teadlikkust eesti disaini olemasolust ja toimemehhanismidest, seda väärtustada ja hinnata.

Näituse kuraator Kai Lobjakas, töögrupp: Helen Adamson, Merike Alber, Airi Ligi, Anne Tiivel.

Näituse on kujundanud Marita Mätas ja Inga Raukas arhitektuuribüroost Allianss.

Graafiline disain: Indrek Sirkel.

Täname toetuse eest Eesti Kultuurkapitali.

Lähem info:

Kai Lobjakas

kai@etdm.ee  

tel +372 5648 6977

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Gregor Taul
Viimati muudetud

Disaini­­teaduskond Näitused