EKA Arh konverents 2024: Süsteemide ehitamine

10. oktoober 2024, Eesti Kunstiakadeemia, Arhitektuuriteaduskond, Põhja pst 7, Tallinn, Estonia

Rohepöörde ja kiireneva digitaliseerimise ning automatiseerimisega loome üha keerukamaid süsteeme, mis juhivad meie elu ja mõjutavad meie keskkonda enneolematul moel. Kas me jätame nende keeruliste süsteemide – ökoloogiliste, digitaalsete, sotsiaalsete – ülesehitamisel piisavalt ruumi subjektiivsusele või oleme endiselt modernistlikus mõtlemises kinni, püüdes maailma insenertehniliselt kujundada? Süsteemsed lahendused on minevikus loonud süsteemseid probleeme. Pärast sõda ehitatud elamufond laguneb ja panustab oluliselt kliimakriisi. Samal ajal on paljudes kasvavates linnades elamispindade puudus. Parandades mineviku vigu, peame olema kindlad, et ei tee tänapäeval veel suuremaid vigu, kui digitaalsed platvormid muudavad innovatsioonid äkiliselt skaleeritavaks.

Kuidas saab neid keerukaid süsteeme suunata tähenduslikul viisil? Kas vajame häid arhitekte, kes projekteerivad täielikult automatiseeritud disaini- ja ehitussüsteeme? Või peaksime loobuma tööstuslikust ja kapitalistlikust mudelist ning looma osalusdisaini ja -ehituse sotsiaalseid süsteeme? Või saavad need lähenemisviisid siiski käsikäes toimida, et luua süsteeme, mis mahutavad subjektiivsust ja tähendust? “Süsteemide ehitusega” tahame uurida süsteemse mõtlemise minevikku, olevikku ja tulevikku kõikidel ehitatud keskkonna tasanditel ning kujutleda teid, mis viivad tähenduslike süsteemide loomiseni.

EKA Arh konverents on iga kahe aasta tagant toimuv rahvusvaheline eelretsenseeritud konverents, mis toimub Tallinna Arhitektuuribiennaali satelliidina. Varasemad konverentsid olid “Ruum ja digitaalne reaalsus” aastal 2019 ja “Innovatsioon ja digitaalne reaalsus” aastal 2022. Avakõned ja ettekanded avaldatakse EKA Arhitektuuriteaduskonna toimetistes.

Konverentsi aitab korraldada Eesti Kultuurkapital.

Konverentsi peaesinejad:

Ehitussüsteemid: Fabio Gramazio, ETH Zürich (Šveits)

Fabio Gramazio on Šveitsi arhitekt ja arhitektuuri ning digitaalse tootmise professor Šveitsi Tehnoloogiainstituudis ETH Zürich. Ta on arhitektuuri ja disainigrupi Gramazio Kohler Research kaasasutaja, mis keskendub uute tehnoloogiate integreerimisele arhitektuurse disaini ja ehituse valdkonnas. Gramazio on olnud juhtiv isik digitaalse tootmise valdkonnas arhitektuuris ning tema uurimistöö ja praktika on oluliselt kaasa aidanud arvutusliku disaini ja robotitehnoloogiate kasutamise edendamisele ehitustööstuses. Ta on loenguid pidanud ja oma töid näidanud üle maailma ning on saanud mitmeid auhindu oma panuse eest valdkonda.

Materjalisüsteemid: Mette Ramsgaard Thomsen, KADK (Taani)

Mette Ramsgaard Thomsen uurib arhitektuuri ja arvutusliku disaini ristumiskohta. Ta asutas 2005. aastal IT ja arhitektuuri keskuse (CITA), tehes pionjäritööd digitaalsete ja materjali suhete uurimisel ning soodustades rahvusvahelist koostööd. Teda on märgatud projektide nagu Innochain ja “Öko-metaboolne modelleerimine arhitektuurilises disainis” eest. 2022. aastal nimetati ta Pennsylvania Ülikooli Creti õppejõuks, keskendudes bio-põhisele lisatootmisele. Thomseni juhtimine ulatub globaalsetele platvormidele; ta oli Ülemaailmse Arhitektide Assotsiatsiooni 2023. aasta maailmakongressi üldine aruandja, propageerides jätkusuutlikku arhitektuuri, mis on kooskõlas ÜRO jätkusuutliku arengu eesmärkidega. Tema auhinnad hõlmavad Anna Nordlanderi auhinda ja EliteForsk’i auhinda. Lisaks on ta digitaalsete tulevikuteaduste teadur Tongji Ülikoolis Shanghais.

Linnasüsteemid: Andres Sevtsuk, MIT (USA)

Andres Sevtsuk on MIT-s linna-uuringute ja -planeerimise dotsent, kus ta juhendab linna kujundamise ja arendamise programmi rühma ning juhib ka City Form Labi. Tema uurimistöö keskendub linnade muutmisele jalutatavamaks, jätkusuutlikumaks ja elamiskõlblikumaks, ühendades linna kujundamise, ruumianalüütika ja liikuvusuuringud. Andres on “Urban Network Analysis” tööriista autor, mida kasutavad teadlased ja praktikud üle maailma, et modelleerida jalakäijate voolusid linnatänavatel ning uurida koordineeritud maakasutuse ja transpordi arengut võrgustike mööda. Hiljuti avaldas ta raamatu pealkirjaga “Tänavakaubandus: elava linnatänava loomine” University of Pennsylvania Pressi väljaandel.

Lisainfo

Konverentsi programm

09:00 Registration and welcome coffee

09:30 Opening Words

Siim Tuksam, Head of research at the Faculty of Architecture, EKA

Sille Pihlak, Dean of the Faculty of Architecture, EKA

09:45 Urban Systems Keynote: Andres Sevtsuk | MIT, USA

10:30-11:30 AM SESSION

Maria Isabel da Rocha Lima, IaaC, Spain Computer-aided Gender Inclusive Urban Design

Junaid Alam Rana, BNU, Pakistan, Conflicting Urban Systems

Keith Winter, University of East London, UK, Space as Consciousness

Soňa Polčová, Academy of Fine Arts and Design, Slovakia, The Sponge

11:30 Lunch break

12:30 Construction Systems Keynote: Fabio Gramazio | ETH Zürich, Switzerland

13:15-14:15 PM SESSION

Taylor Zhai Williams, Independent, New York, USA, Reconstructing with Rubble

J.Bailey & O. Hamedinger, JOYH, Vienna, Austria, Behavioural Skins

Cameron Nelson CITA KADK, Denmark, Implementing the History Stack

Catty Dan Zhang University of Tennessee Knoxville, USA Fuzzy Ducts, Exact Air

14:15 Coffee break

14:45 Material Systems Keynote: Mette Ramsgaard Thomsen | CITA KADK, Denmark

15:30 Panel discussion

16:15 Closing words

 

 

Piletid konverentsile on saadaval SIIT.
Facebook sündmus.
LinkedIn sündmus.

Konverents toimub inglise keeles. Piletiga on võimalik osaleda konverentsil ka üle veebi.


siim.tuksam@artun.ee