EKA arhitektuuriteaduskond, Pikk 20 Tallinn
Algus k.p.:
26.05.2017
Algusaeg:
10.00-17.00
Reedel, 26. mail tutvustatakse Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonnas (Pikk 20, III korrus algusega kell 10.00) 3. kursuse tudengite stuudioprojekte, mis tegelesid Keskkonnaministeeriumi poolt planeeritava Eestis ainulaadse energiatõhusa puidust keskkonnahoone visioonidega. Innovaatilise liginullenergia puithoone stuudioprojekt sai teoks tänu teaduskonna ja Merko Ehituse vahel sõlmitud koostöölepingule, mille toel loodi kooli ainulaadne energiatõhususe professuur, kus õpetab Austria arhitekt, energiatõhususe ekspert Bernhard Sommer.
Keskkonnaministeeriumi plaan on koondada ministeerium ja selle allasutused (560 töökohta) kokku keskkonnamajja, 11 000 m2 suurusesse liginullenergia-majja (hoone toodab kogu vajamineva energia tuulest ja päikesest), mis oleks valmimise hetkel Eesti suurim puidust avalik hoone. Ehitisest saaks Eesti puidutööstuse referentshoone, mis aitab tõsta Eesti ekspordivõimekust. Lisaks riigiasutustele tuleks hoonesse kaasata ka avalikud funktsioonid, et näidishoone sõnum energiasäästlikkusest ja loodushoiust jõuaks võimalikult paljude linlasteni. Projekt on planeeritud krundile Vesilennuki 12, kus koos Lennusadama meremuuseumi ja Euroopa IT-agentuuriga moodustuks ühtne tervik, mis kaasab igas vanuses külastajaid. Tudengite ja juhendajate soovitusel on Keskkonnaministeerium alustanud kõnelusi Eesti Loodusmuuseumiga, et lisada kontoriruumide kõrvale ka avalikku funktsiooni, et ei kerkiks järjekordne monoliitne, avalikkusele suletud “superministeerium”.
Veel enne, kui avalik konkurss keskkonnamajale välja kuulutatakse, lahendasid EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise tudengid läbi lennukaid ideid, kuidas projekteerida 16 000 m2 brutopinnaga liginullenergiamaja kohalikust toorainest, nii et sellest tekiks atraktiivne maamärk ja tihedalt külastatav energiatõhususe näidishoone. Selleks valiti parim võimalikest kruntidest – Noblessneri ja Lennusadama vaheline kaldapealne.
EKA arhitektuuriteaduskonna dekaani Toomas Tammise sõnul oli tudengite eesmärk aidata välja pakkuda visioone ja lahendada projekti lähteülesannet selliselt, et tulemuseks oleks hoone, mida Eesti tegelikult vajaks. “Olukorras, kus riik on uuendamas oma institutsioonide hooneid, on iseenesestmõistetav nõuda selleks kõige kaasaegsemaid tehnoloogilisi ja ehitustehnilisi lahendusi. Selle kõrval on ehk veelgi olulisem näha ja ära tunda ühiskonna üldisemad kultuurilised ja funktsionaalsed ootused omavahelisele suhtlusele ja suhtlusele riigiasutustega. Efektiivse, suletud ja turvalise kabinettide ja töökohtade paigutuse kõrval on siin vaja pakkuda erinevaid tegevusi, kaasamise ja kommunikatsiooni viise ning vorme ühiskonna väga erinevatele kihtidele. EKA arhitektuuritudengite tööde ambitsiooniks on siin liita kõige kaasaegsem tehnoloogiline ja arhitektuurne võimekus ühiskonda kõnetava ja kaasava ruumiprogrammiga ning anda nii tõuge uuel tasemel riikliku ruumi sündimiseks,” selgitas Tammis.
Oma töös lähtusidki tudengid ideest, et riigiasutused võiksid olla kaasavad, elanikkonnaga suhtlevad ja teadvustamisega tegelevad üksused, kus tuleviku visioon kontoriruumist on tihedalt seotud konverentsiruumide, kohtumiskohtade, teadusparkide ja muuseumitega, luues võimalusel sünergiat aktuaalsete teemade ja valitsemise vahel.
Projekti juhendasid EKA puiduinnovatsiooni nooremteadurid Siim Tuksam ja Sille Pihlak koos energiatõhususe spetsialistide Bernhard Sommeri ja Galo Moncayoga Austriast. 2016. aastal loodi EKA arhitektuuriteaduskonnas Merko Ehituse toel energiatõhususe professuur, millel oli antud stuudioprojektis kandev roll.
Lisainfo:
Toomas Tammis
EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan
Tel. +372 552 5996
E-post: toomas.tammis@artun.ee