IVAR VEERMÄE St. Ghislain´i Pilved Tallinna Linnagaleriis

Asukoht:
Tallinna Linnagalerii

Algus k.p.:
07.11.2013

Lõpp k.p.:
01.12.2013

07.11. – 01.12.2013 

Näitusel “St. Ghislain´i Pilved” liigun mõttelisel vahealal, kus ühele poole jääb tehnoloogiline määratletus ja teisele seda esindav tehnokraatlik optimism. Kuna antud piirkond on väga ebakindel, siis leian, et parim viis sellega tegelemiseks on keskendumine olemasolevale ning selle juurdeloomisele. Uurides informatsioonisüsteemide infrastruktuuri võib jõuda erinevate olemasolu vormideni nagu näiteks serverikeskuste materiaalsus, masinate heli antud hoonete siseruumides või valgusimpulsid kiudoptilises kaablis, mis on hetkel kiireim ning levinuim informatsiooni ülekande viis.

Nagu tõestab ka Edward Snowdeni lekitatu – tehnoloogiafirmad ja riigid ei suuda “pilveretoorika” läbi oma infrastruktuuri nähtamatuks muuta.  Jättes salateenistuste tegevuse edasiseks uurimisobjektiks, keskendun Linnagaleriis näidatavas projektis infotehnoloogiaga seotud muutustele, mille parimaks näiteks on “pilvetehnoloogia” laialdane kasutuselevõtt. Üldjoontes tähendab see seda, et kasutaja saab tarbida ilusat ning mugavat toodet, jättes otsustavad otsad teenusepakkuja kätte. Protsesse võimaldab infrastruktuur, mis on väikse hulga firmade omanduses, kellel on majanduslikud huvid ning seetõttu oma kasutajatesse kui tarbijatesse suhtuvad. Kuna infotehnoloogiast on saanud üks põhilisemaid majandusharusid, siis teevad ka riigid ponnistusi, et sealt kasumit lõigata. Näiteks Infoühiskond Eesti plaanide järgi peaks Eestist saama 2020. aastaks maailma juhtiv e-riik või isegi “maailma esimene pilveriik”.

Kui näituse esimeses osas uurin infrastruktuuri kohalikkust ja materiaalsust, siis teises osas tegelen infotehnoloogia esinduskujunditega. Selle parimaks näiteks on utoopiline/düstoopiline sinine 1 ja 0 täis keskkond, mida loomulikult “päriselt” ruumiliselt olemas ei ole. Kandes antud kujundi üle reaalsesse ruumi, näitan nihet füüsilise ruumi ja selle esindatuse vahel.

Projekti võib kokku võtta Evgeny Morozovilt laenatud lausega: “Internetti pole olemas”, kuna abstraktse ühtse mõiste „Internet“ puhul on tegu tühja mulliga, millega pole midagi peale hakata. Seetõttu keskendungi infrastruktuuri olemasolule ja esinduskujunditele.

Tänud: Mart Anderson, Anja Dreißig, Andrus Karu, Paul Kuimet, Laura Kõiv, Fred Laur, Lauri Liinev, Aivar Lindmets, Raivo Männik, Laura Toots, Tõnu Tunnel, Kadri Veermäe, Tiit Veermäe

Näitust toetab: Eesti Kultuurkapital

 

Kontakt:  

Ivar Veermäe contact@ivarveermae.comwww.ivarveermae.com

Tamara Luuk tamara@kunstihoone.ee

 

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud

Fotograafia Näitused