Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2022

TAB 2022
Algus k.p.:
07.09.2022

Lõpp k.p.:
11.09.2022

Tallinna Arhitektuuribiennaal 2022 põhiprogramm liidab toidu ja arhitektuuri

Septembris toimuv 6. Tallinna Arhitektuuribiennaal „Söödav; Ehk arhitektuurne ainevahetus“ kutsub arhitekte ja arhitektuurihuvilisi mõtlema jätkusuutliku tuleviku üle, kus kasutatakse ära looduses toimuvaid protsesse ning vähendatakse raiskamist.

TAB 2022 peanäitusel osaleb mitmeid EKA vilistlasi: Sille Pihlak, Siim Tuksam, Siim Karro, Annika Kaldoja, Kärt Ojavee. Sümpoosioni kõnelejate seast leiab veel Johan Tali ja Epp Lankots.

Biennaali kuraatorid Lydia Kallipoliti (Kreeka/ USA) ja Areti Markopoulou (Hispaania/ Kreeka) koostöös Eesti poolse nõustaja Ivan Sergejevi ja kuraatori assistendi Sonia Sobrino Ralstoniga (USA) annavad arhitektidele, planeerijatele ja keskkonnadisaineritele võimaluse kuraatornäituse ja sümpoosioni raames arutleda ja uurida, kuidas läbi arhitektuuri on võimalik mõjutada ringmajanduse toiminguid nagu toidu ja energia tootmine ning ressursside lagundamine.

TAB 2022 peakuraatorid Lydia Kallipoliti ja Areti Markopoulou suhtuvad kriitiliselt tarbivasse ja saastavasse inimeste loodud keskkonda ning kutsuvad kujutama ette arhitektuuri, mis toodab ressursse ning kasutab ja lagundab oma jäätmed. „Keset praegust rahvatervise, kliimamuutuste ja sotsiaalse ebavõrdsuse kriisi on ilmne, et meie tarneahelate nõrkus nõuab uusi kohalike hankimise ja tootmise vorme. TAB 2022 käsitleb küsimust „kust meie toit pärineb” kui loomingulist disainiprobleemi ning tõstatab küsimusi meid ümbritseva keskkonna esteetiliste, kultuuriliste ja kogemuslike omaduste kohta läbi elutsükli,“ selgitasid TAB 2022 peakuraatorid Kallipoliti ja Markopoulou.

Vaata TAB 2022 programmi siit: https://2022.tab.ee/et/programm/

Kuraatornäitus “Söödav” toob kokku maailmatasemel disainerid ja arhitektid, kelle teosed on jaotatud viide temaatilisse blokki: Metaboolne kodu, Kivist Mullani, Toit ja geopoliitika, Arhitektuuri ja toidusüsteemide arheoloogia ja Tuleviku toit.
Lisaks on peakuraatorid kokku pannud 2-päevase arhitektidele, disaineritele ja teistele ruumist huvitatutele mõeldud konverentsiprogrammi „Söödav“. Kavast leiab põnevaid arutelusid nii disaini olulisusest linnaruumis, ajaloo mõjudest tänasele keskkonnale kui ka tulevikulinna puudutavaid mõttevahetusi. Sümpoosioni peakõnelejateks on tuntud disainiraamatute autor Beatriz Colomina, disaini- ja uurimisstuudio Effekt ja uurimiskeskuse Office for Political Innovation juht Andrés Jaque.
 

TAB 2022 installatsioonivõistluse raames kerkib Eesti Arhitektuurimuuseumi ette IHEARTBLOB (Austria, UK, Eesti) installatsioon „Fungible Non Fungible“. Tegu on maailma esimese blokiahela poolt rahastatud arhitektuuriprojektiga. Nende töö annab traditsioonilisele arhitekti rollile täiesti uue mõõtme – arhitekt pole enam lihtsalt meister vaid süsteemidisainer, kes toob kokku innovatiivsed tehnoloogiad innustades kogukondi ja kohalikke meistreid olema osalised loomeprotsessis. Selleks loob IHEARTBLOB meeskond NFT (Non-Fungible Token) platvormi, kus soovijad saavad disainida ja osta tüki teosest. Tulemuseks on ainulaadne installatsioon, mille autoriteks ja omanikeks on erinevad disainerid üle kogu maailma. Platvorm installatsiooni ühisdisainiks avatakse mais.

TAB 2022 peaprogramm koosneb viiest osast: kuraatornäitus ja installatsioonivõistluse programm Eesti Arhitektuurimuuseumis, 2-päevane sümpoosion ja visioonivõistluse näitus Kultuurikatlas ja rahvusvaheline arhitektuurikoolide näitus EKKMi aias.

TAB 2022 ootab osalema kõiki Ukraina arhitekte TAB programmis tasuta. Rohkem infot tasuta sissepääsu kohta info@tab.ee

Tallinna Arhitektuuribiennaal 2022 peatoetaja on Thermory – maailma suurim kemikaalivaba termopuidu tootja, mille materjali on kasutatud silmapaistvates projektides enam kui 50 riigis üle maailma.

TAB 2022 toetajad ja partnerid: Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Euroopa Arengufond, Briti Nõukogu, Onassis Culture, Visit Estonia, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Arhitektuurimuuseum, Tallinna Linnaplaneerimise amet, IAAC, Friendship Products, Laufen, Ruukki, Velux, Tallink Hotels, Eesti Kunstiakadeemia.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud

Arhitektuuri­teaduskond Üritused