Tunnete portree, 19.09–14.11.2021, NARTis
Narva kunstiresidentuur (NART), Joala 18, Narva
Algus k.p.:
19.09.2021
Lõpp k.p.:
14.11.2021
Narva kunstiresidentuur (NART) esitleb:
„Tunnete portree“ – kunstnikud Lydia Hannah, Diana Tamane ja Jevgeni Zolotko uudisteostega. Kuraator Laura Toots.
Näitus tõukub kolme kunstniku tundlikkusest ning eri materjalide ja motiivide käsitlemisoskusest ja vaheldumisest.
Diana Tamane, Lydia Hannah ja Jevgeni Zolotko tunnusjooneks on püüdlus teatava vaikuse ning sundimatuse poole. Nende kõigi looming näitab, kuidas tühjus või puudus saab muutuda kohaloluks, millekski tahkeks ja tugevaks. Nende loomingule omased kordused, kas siis sisulised või vormilised, rõhutavad inimlikke korduvaid püüdlusi.
13. sajandi Pärsia luuletaja ja õpetlase Rumi sõnul on inimolemine võrreldav võõrastemajaga, kuhu tunnete näol saabuvad igal hommikul uued külalised. Nad on alati muutumises ja mis peamine, alati mööduvad. Kõiki külalisi, ka kiuslikke, tuleb lävel tervitada ja sisse kutsuda, sest lahkudes teevad nad ruumi järgmistele.
Kõik kolm kunstnikku toovad näitusele eripalgelised portreed, nii dokumentaalsed kui ka fiktiivsed, sisekaemuslikud mõtisklused kui laiemad sotsiaalsed uurimused, sulamid ajaloolisest ja kaasaegsest ainesest, mis vormilt tasapinnalised ja ruumilised, kuid eelkõige autoportreelikud nägemused – jevgenizolotkolikud, dianatamenelikud ning lydiahannahilikud.
Lydia Hannah on Belgia visuaalkunstnik ja muusik. Oma loomingus uurib ta, kuidas arhitektuuri ja maastiku ruumiline dünaamika muudab inimeste arusaama reaalsusest, luues abstraktseid, endassehaaravaid kohaspetsiifilisi videoteoseid ja helimaastikke. Lydia Hannah teosed käsitlevad sageli üleminekuid, üleminekuruume ja -kohti, mis on vahepeal, kus tundub kõik ja mittemiski üheaegselt võimatu. See on seisund, mis võimaldab tal esile tuua meid ümbritseva hapruse.
Diana Tamane keskendub peaasjalikult fotokunstile, kuid kasutab oma loomingus sageli ka videot, heli ja kirjalikke tekste. Tamane aines on autobiograafiline – kunstnik uurib enda ja oma perekonnaliikmete omavahelisi suhteid, kuuluvust, argiseid hetki, mälestusi, unistusi ning nende muutumist ajas. Oma perekonnaloo abil suhestub kunstnik laiemate ajalooliste ja ühiskondlike muutuste, kultuuriliste identiteetide ja põlvkondadevaheliste erisustega.
Jevgeni Zolotko on kunstnik, kelle loomingu keskmes on verbaalse ja ainelise materjali vahekord. Oma ruumispetsiifiliste installatsioonidega toob ta esile inimloomuse universaalsed jooned, milleks on kultuuri ja religiooni kaudu põlvest põlve edasi kantud tunnetus ja mahasurutud alateadvus. Zolotko kaevub oma loomingus meie ühise teadvuse eelsesse minevikku. Tema teosed kui ka tööviis on seejuures materiaalsed, esitlemine korraga nii õhuline kui ka raskepärane.
Laura Toots on kunstitöötaja, kes oma senistes rollides õppejõu, kuraatori ja festivalijuhina on olnud huvitatud kollektiivsetest töövormidest ja -kogemustest. Vedanud eri mastaapidega projekte – trükisest kunstibiennaalini – on Tootsile oluline ühistööst tekkiv laiem ideedevahetus eri valdkondade esindajate vahel. Aastast 2017 töötab ta Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) kuraatori-projektijuhina.
Avamine 18.09.2021:
14.00 – Näituse “Tunnete portree” avamisele eelneb NARTi endise residendi kunstniku Maria Kapajeva tuur. Koostöös noorte grupi Art Revolutionaries / Narva st.ART loodi Narva avalikku ruumi seinamaalingud, mis põhinevad legendaarsetel Kreenholmi disainidel, välja valitud Narva Muuseumi arhiivist. Seinamaalingute tuur viiakse läbi kolmes keeles (eesti, vene, inglise). Kogunemispaik NARTi ees
15.00 – Laura Tootsi kuraatorituur, eesti keeles ja venekeelse sünkroontõlkega
16.00 – Näituse “Tunnete portree” avamine
Kehakinnitust pakub White Good Food Truck.
Õhtu jätkub Sillamäelt pärit muusikute Analogue Quattro rütmis!
Näituse kestus: 19.09 – 14.11.2021
Avamisajad: T, N–P 11-18; (E, K suletud)
Sissepääs tasuta
„Tunnete portree“ kaasprodutsendiks on Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) ning näitus on osa kuuenda Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali programmist.
Toetajad: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Fotokunstnike Ühendus FOKU, Belgia saatkonna Flaami valitsus, Integratsiooni Sihtasutus ja Narva Gate.