Fotod: Claudia Olev, konkursi I koht, fragmendid
"Kasulik kunst?! Jätkusuutlik teos" konkursi võitjad 2022
Kolmapäeval, 27. aprillil, kell 16.00 avatakse EKAs gümnasistide kunstikonkursi “Kasulik kunst?!” parimate tööde näitus.
Sel kevadel kutsus EKA vabade kunstide teaduskond kõiki loomingulisi gümnaasiuminoori ja abituriente osalema kunstikonkursil “Kasulik kunst?! Jätkusuutlik teos”.
Konkursile laekus kokku 71 tööd ning nende seast valis žürii välja kümme parimat teost, mida saabki nüüd EKAs näha näitusel 3. korrusel. Võidukatena valiti välja kolm esikohta ja seitse eripreemiat, mis said nimetatud Eesti kunstnike või kunstirühmituste järgi. Züriisse kuulusid EKA vabade kunstide teaduskonna dekaani kohusetäitja Reimo Võsa-Tangsoo, kunstnikud ja EKA õppejõud Tõnis Saadoja, Sirja-Liisa Eelma, Maria Erikson, Taavi Piibemann, Kati Saarits ning Keidi Jaakson.
Tänavuse konkursi fookusteemaks oli jätkusuutlikkus ning jätkusuutlik kunstiteos. Milline on jätkusuutlikkuse põhimõtetest lähtuv kunstilooming? Millist kunstiteost saab nimetada jätkusuutlikuks ning kuidas mõtestada ja prioritiseerida kunstis teadlikkust keskkonnahoiust? Kaasaegse kunsti väljal on üha olulisemaks muutunud keskkonnateadlikkuse ja vastutustundliku loome põhimõtete järgimine. Osaleda võis mistahes meediumis kunstiteosega: maal, joonistus, graafika, skulptuur, installatsioon, foto, animatsioon, digitaalsed ja interdistsiplinaarsed teosed.
Konkursi võitja Claudia Olevi sõnul on “lihtne panna tähele näiteks järjepidevalt tekkivat plastprügi meie ümber, kuid palju keerulisem on endale lahti mõtestada tegureid, mis on nähtamatud. Lisaks otsustasin koheselt ka seda, et tahan teha tööd koos teiste noortega – nendega, kes hakkavad tulevikumaailma kujundama.”
EKA vabade kunstide dekaan Reimo Võsa-Tangsoo: “Konkurssi võib pidada edukaks. Tase oli pigem ühtlane – oli palju häid teoseid, mille seast näitusetööd välja valida ei olnud liiga lihtne. Teemadest enim kajastust leidsid pandeemia, reostus ja taaskasutatud kunstimaterjal, kuid auhinnatud said siiski teosed, mille autorid püüdsid avardada etteantud raame. Võidutööde seas mõtestati jätkusuutlikkust kui tuleviku kultuuriagenti, mõeldi kunstist väljaspool inimkesksust ja kõneldi loodushoiust tõeliselt säästlikul moel. Ühtlasi otsustas komisjon kutsuda näitusele ja anda välja rea Eesti kunstnike nimelisi eriauhindasid noortele loojatele. Soovitan tulla näitusele, et näha millised teosed asusid dialoogi Eesti kaasaegse kunsti väljaga.”
Konkursi võitjad on:
I KOHT – Claudia Olev “Tuleviku loojad”
II KOHT – Caitlyn Kesa “õõnes”
III KOHT – Laura Leppik “Tühi”
Krista Mölderi nimeline eripreemia – Ellen Uus “Õnneks on nii vähe vaja”
Mart Viljuse nimeline eripreemia – Anett Maiste “Rohepesu”
Laura Pählapuu ja Rainer Sarneti nimeline eripreemia – Veronika Pavliuk “F*ck westsplaining”
Rühm-T nimeline eripreemia – Laura Lillepuu “Ülesehitamise aeg”
Anu Põderi nimeline eripreemia – Ly-Ann Kõllo “Mullast oled võetud ja mullaks pead saama”
Raul Meeli nimeline eripreemia – Mark Kokotov “Kordus 8”
Erkki Kasemetsa nimeline eripreemia – Lume Tuum “Kulg”
Kunstnikelt oodatakse sageli, et just nemad tajuks muudatusi, eetilisi ja poliitilisi pöördeid ettenägelikult ning erksalt. Väga oluline on kunstnike roll ühiskonna probleemidele osutamisel ja ohtudest ning ummikutest märku andmisel. Uus põlvkond loomevõimekaid noori inimesi annab lootust, et tänu väljaspool raame mõtlemisele saab kunsti abil luua täiesti uusi olemis- ja koosolemisviise, teistsuguseid maailmu ja alternatiivseid kvaliteete.