Fotod: era- ja Tallinna Linnamuuseumi kogudest. Kollaaži autor on Jaana Päeva
Loovuurimus tegeleb kogemuspõhiste disainiprintsiipide uurimisega kotidisainis ja keskendub toote elukaare pikendamisele kandja emotsionaalse seotuse abil.
Projekt uurib mälestustes säilinud tajude ja tootekirjelduste vahelisi seoseid, et mõista kuidas tooteid tajutakse ja kogetakse, millised kogemused muutuvad pikaaegseks mälestusteks, millised emotsioonid mäletamist põhjustavad ning kuidas mälestused mõjutavad emotsionaalset seotust tootega, et integreerida uued teadmised toote eluea potentsiaalseks pikendamiseks disainiloomesse.
Uurimisfookuses on käekotid, sest tegu on igapäevaste tarbeesemetega, millel on omaniku elus oluline roll. Koti välimus on avalik, peegeldades kandja kultuurilisi ja sotsiaalseid tõekspidamisi ja hoiakuid, erinevaid rolle ja igapäevaseid vajadusi, kuid sisemus on varjatud, isiklik ja privaatne. Kotil on nii funktsionaalne kui sümboolne väärtus, selle ambivalentsus ja olulisus kandja igapäevastes tegemistes loob sobiva fooni mälestuste kogumiseks ning rakendamiseks kotidisaini sisendina.
Projekt koosneb kotiteemaliste mälestuste kogumisest, saadud andmetele toetuva kotikollektsiooni loomisest ning valminud kotiprototüüpidele tagasiside kogumisest ja tulemuste analüüsimisest.
Loovuurimus algas kotiteemaliste mälestuste kogumisega Tallinna Linnaelumuuseumi näitusel „Igapäevased kaaslased. Käekotid 1900-1950“ ja elektroonselt. 08.09.2023 – 15.01.2024 kestnud kogumisaktsiooni eesmärgiks oli saada ülevaade, milliseid kotte on vastajad oma elus tähenduslikuks ja mälestusväärseks pidanud. Ankeetküsimustik keskendus kotiga seotud emotsioonidele ja aitas vastajal detailideni kirjeldada talle tähtsa koti välimust. 116. osaleja vastuste analüüs võimaldas siduda kotidisaini olulised elemendid ja tekkivad emotsioonid ning moodustada neli erineva profiiliga tootegruppi.
Loovuurimuse järgmise etapina valmib septembris kogutud kotiteemaliste mälestuste analüüsile toetuv ning seda interpreteeriv koosloomeline kotikollektsioon. Kottide vormid, siluetid, proportsioonid, materjalide kombinatsioonid koos värvi-, faktuurivalikute ja kaunistusdetailidega lähtuvad uurimismaterjalist ja on tähendustest laetud. Üheksast prototüübist koosneva kollektsiooni eesmärgiks on koguda tagasisidet, et hinnata kogemuspõhiste meenutuste väärtust disainimise sisendina. Ankeetküsitluste ja teemaintervjuude abil otsitakse paralleele ja laiemalt toimivaid lahendusi, et panustada valdkonna jätkusuutlikumasse arengusse.
Kotikollektsiooniga on võimalik tutvuda Disainiöö Satelliitide programmi raames 16.09.-21.09. 2024.
Näitus Déjà vu? on avatud esmaspäevast reedeni 17:00-20:00 ja laupäeval 12:00-17:00 Disainiöö Krulli kvartali vahetusse naabrusesse jäävas Volta Villas. Tegu on värskelt kodudeks restaureeritud Volta tehase ajaloolise peahoonega aadressil Tööstuse 47. Näidiskorteris, kus kotte esitletakse, segunevad sarnaselt kottidele erinevatest ajastutest pärit detailid kaasaegsete vajadustega. Keskkond loob kottidele kõneka tausta ja aitab rõhutada kestlikke väärtusi.
Projekti partnerid: Tallinna Linnamuuseum ja Kadri Kruus – Bags and Accessories
Projekti meeskond: Jaana Päeva, Maris Rosenthal, Kadri Kruus, Merle Visak
Projekti rahastaja: Kultuuriministeerium, kultuuri- ja loomevaldkondades loovuurimuse toetamise programm
Tänud: Endover Kinnisvara